Skocz do zawartości

C 2013 R1 Lovejoy


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwacja z dziś o 17:30 do 18:00 byłem z moją narzeczoną nad morzem w Darłówku. Pogoda dopisała... niestety nie na długo ale kometę zobaczyliśmy oboje, była jakieś 10 stopni nad horyzontem, praktycznie w lini prostej od Wegi, która jak tylko dojechaliśmy zaczęła zachodzić mgłą. Obserwację przeprowadziliśmy patrząc przez lornetkę 10x50. Kometa widoczna jako mgiełka. Przez szybko zmieniającą się widoczność uznam, że kometa była na pograniczo widoczności.

 

Gdyby nie mgła... niestety po mgle z nad morza zaczęły nadchodzić gęstsze obłoki i było po obserwacji. Szkoda. Ogólnie przez całe świąta pogoda nierozpieszcza może dziś nad ranem się uda....

 

Obserwowałem w tym samym czasie Lovejoy'a 300 km na płd. od Darłówka używając lornetki 20x60 widoczna b.dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że bardzo powoli się teraz porusza. Przez 12 min. nie dostrzegam przesunięcia - zdjęcie zestackowane tylko na gwiazdy, na szybkiego, a i tak jądro komety jest punktowe.

 

Gratuluję fotki. Możesz powiedzieć jak z widocznością w lornetce (próbowałeś namierzyć) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję fotki. Możesz powiedzieć jak z widocznością w lornetce (próbowałeś namierzyć) ?

 

Dzięki:)

 

Teleskop robił zdjęcia, a w między czasie obserwacja Skymasterem 15x70 na statywie:) Dla mnie bajka!

Namierzyć jest bardzo łatwo, nawet szybkim przeszukaniem kometę da się zauważyć (zresztą znalazłem ją też w wizjerze aparatu!). W moim odczuciu wyraźna część warkocza sięgała ponad 1/4 pola widzenia, czyli ponad 1 st., a jeszcze wpatrując się głębiej, jakby się wydłużał. Co jakiś czas przechodziły drobne obłoczki, które przeszkadzały i też mocno zubożyły materiał foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:)

 

Teleskop robił zdjęcia, a w między czasie obserwacja Skymasterem 15x70 na statywie:) Dla mnie bajka!

Namierzyć jest bardzo łatwo, nawet szybkim przeszukaniem kometę da się zauważyć (zresztą znalazłem ją też w wizjerze aparatu!). W moim odczuciu wyraźna część warkocza sięgała ponad 1/4 pola widzenia, czyli ponad 1 st., a jeszcze wpatrując się głębiej, jakby się wydłużał. Co jakiś czas przechodziły drobne obłoczki, które przeszkadzały i też mocno zubożyły materiał foto.

 

Lovejoy ciągle piękny 120s crop Canon 6D + FSQ106 - 31 grudnia 2013 - 6:10

 

Lovejoy.jpg

 

Życzę udanych sesji w Nowym 2014 roku :)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ od 2 tygodni próbuję porannych połowów Lovejoy'a - ale ciągle chmury zza okna powtarzają mi: "śpij chłopie, nic tu nie zdziałasz!".

wzmocniłem materiał sprzed 2 tygodni i taka oto kometa "zastępcza" z 30 grudnia:

 

Kometa_Lovejoy_30_12_2013b.jpg

Kometa_Lovejoy_30_12_2013b_3a.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.