Skocz do zawartości

Rozmiary kątowe - jak je obliczyć


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tak jak w temacie, jak mogę obliczyć rozmiary kątowe ciała niebieskiego znając jego średnicę i odległość od Słońca?

Tylko nie podawajcie wzorów z Wikipedii bo niestety nie umiem ich policzyć.Chyba, że ktoś mi to wytłumaczy.

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Edytowane przez Adrian Kumor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wikipedii podany jest wzór:

 

87269ab17a8a1ab2965f086b80b03ed3.png

d to średnica ciała, r odległość od obserwatora (w tych samych jednostkach). Arctg to arcus tangens, w excelu ATAN, kalkulatorach zazwyczaj tan-1. Jeśli obserwujesz z Ziemi a znasz jedynie odległość np planety od Słońca, będzie trzeba trochę bardziej pokombinować i bez dodatkowych danych się nie obejdzie :)

 

Np dla Księżyca to będzie:

 

f = 2*atan(0.5 * 3470 / 385000) = 0.52 stopnia

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trochę więcej - tak jak opisałeś możesz obliczyć jedynie w momencie opozycji, kiedy Ziemia jest pomiędzy obiektem i Słońcem. Kiedy tak nie jest żeby obliczyć odległość Ziemia - obiekt musisz znać odległość Ziemia - Słońce, obiekt - Słońce i dodatkowo kąt pomiędzy kierunkami Ziemia - Słońce i obiekt - Słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze takie jedno pytanie sięgające podstaw.

Jak przeliczyć stopnie na minuty i sekundy kątowe?

Kiedyś to umiałem robić, ale niestety zapomniałem.

Nic prostszego :) 1o = 60' , 1' = 60" (oczywiście '-minuta, "-sekunda kątowa). Czyli aby ze stopni mieć minuty, musisz pomnożyć przez 60, a ze stopni sekundy, to mnożysz przez 3600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz używać tego skomplikowanego wzoru

możesz skorzystać z faktu, że dla małych kątów tangens kąta jest równy temu kątowi wyrażonemu w radianach

wychodzi więc

alfarad=D/R

gdzie D to średnica obiektu, a R to odległość. Obie wartości muszą być wyrażone w tych samych jednostkach

teraz wystarczy przeliczyć radiany na stopnie i gotowe

alfa=alfarad*180/pi

po podstawieniu jednego wzoru do drugiego otrzymamy

 

alfa=57,3D/R

 

im mniejsze są obliczone kąty tym błąd ich wyznaczenia jest mniejszy. Dla kątów poniżej 5o jest dość mały

jeśli wyjdzie kąt mniejszy niż 1 pomnóż go przez 60, a otrzymasz kąt w minutach łuku

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.