Skocz do zawartości

Motylek sobie lata


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Powiedziałem sobie, że nie będę pokazywał tego zdjęcia dopóki nie dozbieram materiału kolorowego, ale tym razem uległem, pokażę i przy okazji podpytam się o rady co do obróbki.

Wiem na pewno, że muszę dozbierać materiału RGB i że tutaj drzemie kluczyk - ale sądzę, że nastąpi to dopiero w przyszłym roku, gdyż łabądek już odfruwa.

 

Materiał Ha zbierany w warszawie, z balkonu, natomiast RGB z mojej miejscówki w ryczywole :-)))

 

Sprzęt: EQ6, TSAPO80Q, QHY8L

Czasy: Ha (7nm) 33x600sek, RGB 11x600sek

IC1318_RGB_REG_ABE_DDP2_F18.jpg

 

Pozdrawiam

Paweł

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Paweł trzeba mniej wyciągnąć. Poza tym dziwne, ale wydaje mi sie, że halfa z naszej OSC psuje jakoś tą mgławicę...Albo to kwestia moich nieumiejętności obróbki, bo po dołożeniu h-a do koloru z canona u mnie wyszło dziadowsko gorzej...

bez ha: http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=4893

z ha http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2702-gamma-cygni-test-osc-w-ha/

 

pozdr

 

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłem trochę przeciągnąć w obróbce, bo kilka dni mi to zdjęcie siedziało w głowie.

 

Samo Ha wyszło tak (samo DDP):

IC1318_Ha_ABE_DDP.jpg

 

Chyba widzę jeden mankament. sztucznego flata zrobiłem w PI i coś mi spierdzielił z prawą stroną zdjęcia (i z dołem) - wojowałem z tym zaczerwienieniem ale nie wiedziałem skąd się wzięło. Teraz już mam podejrzenia. Może przepuszczę jeszcze raz to przez swój "warsztat" i zobaczymy.

 

Ja się martwię ilością koloru, bo mam tylko 11 klatek - sądziłem, że to starczy do "zabarwienia" ale to zdecydowanie za mało.

 

P.

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, 11 klatek to zdecydowanie za mało dla dobrego efetu, no ale to sam napisałeś...

Jest druga rzecz- chcąc pokazać ciemne pasma mocno skontrastowałeś mgławicę i przez to zgubiłeś fajne szczegóły w najciemniejszych partiach tła.

PS.Niedługo zaczynam palić narrowbandy :) sezon się zbliża

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku - oczywiście racja - za mało koloru - jednakże zastanawiam się nad jednym elementem - stosując Twój workflow (co prawda nie przy tym zdjęciu, bo tutaj zastosowałem Adama) to Ha jest jako kolorowana baza a na to nakłada się RGB + luminancję Ha. Wtedy samo RGB stanowi jedynie element zabarwiający gwiazdy, bo czerwień mgławicy pochodzi z tej "bazy"...

Spróbuję "przelecieć" tego motylka w ten sposób - zobaczę co z tego wyjdzie.

 

Z tym kontrastem to również racja... skupiłem się na pokazaniu ciemniejszych elementów mgławicy zapominając o tle.

 

Mój cel umieszczenia tego zdjęcia była taki, żeby usłyszeć uwagi i ewentualne drogi którymi iść.

 

Popracuję nad tym zdjęciem jeszcze

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też takie mgławice wodorowe robiłem podobnie jak piszesz - kanał R mieszałem z R i Ha i taki HaR stosowałem jak R w RGB i jako L z opacity 40-80% wg uznania (np jak tu http://astrojolo.blogspot.com/2013/10/bloody-sky.html ) Wg mnie żeby pokazać GB w mgławicy to przede wszystkim muszą tam być (jak np w Orionie) no i musi tego być sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku - oczywiście racja - za mało koloru - jednakże zastanawiam się nad jednym elementem - stosując Twój workflow (co prawda nie przy tym zdjęciu, bo tutaj zastosowałem Adama) to Ha jest jako kolorowana baza a na to nakłada się RGB + luminancję Ha. Wtedy samo RGB stanowi jedynie element zabarwiający gwiazdy, bo czerwień mgławicy pochodzi z tej "bazy"...

Spróbuję "przelecieć" tego motylka w ten sposób - zobaczę co z tego wyjdzie.

 

Z tym kontrastem to również racja... skupiłem się na pokazaniu ciemniejszych elementów mgławicy zapominając o tle.

 

Mój cel umieszczenia tego zdjęcia była taki, żeby usłyszeć uwagi i ewentualne drogi którymi iść.

 

Popracuję nad tym zdjęciem jeszcze

P.

Mój workflow już jest zmodyfikowany :) Simeisa obrabiałem inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem sobie do serce uwagi i podszedłem do zdjęcia zupełnie inaczej - innym workflowem.

Na cel postawiłem sobie żeby nie ciągnąć mgławicy na siłę, bo znowu zepsuję zdjęcie i wyszło coś takiego - mam nadzieję, że lepiej :-)

 

IC1318-Ha_P3s.jpg

 

Paweł

 

PS

W tej obróbce nie mieszałem Ha z R

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie,

za osobisty sukces nieśmiało uznaję "niespieprzenie" (przepraszam za słownictwo) Sadra i pokazanie tej mgławiczki obok niego (na 8 godzinie) - na poprzednim zdjęciu to jakaś żywiecka sucha mocno mielona kiełbasa wyszła :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.