Skocz do zawartości

Statyw fotograficzny


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Noszę się z zamiarem zakupu lekkiego i mocno mobilnego zestawu na szybką astrofotografię wyjazdową. Od czasu gdy zacząłem pracować poza granicami kraju, rozglądam się właśnie za czymś takim.

W oko wpadł mi Ioptron Skytracker, lekki, mały, mobilny. To jeszcze jest odległy temat, ale zakup będzie być może w przyszłym roku. Zobaczę jak warunki finansowe pozwolą mi zagospodarować budżet domowy.

Tymczasem mogę pozwolić na zakup niedrogiego statywu do amatorskiej fotografii statywowej, i nie tylko.

W międzyczasie chodzi mi po głowie także wymiana mego montażu (patrz stopka) na Heq5 synscan.

Plan wydatków siedzi mi w głowie i jakoś muszę się tego trzymać.

Heh, ta choroba chyba nigdy się nie skończy ;)

 

Wiem że dobre opinie mają statywy marki: Manfrotto, Benro, Velbon i pewnie wiele innych, ale są dość drogie.

Maksymalną nośnością także nie imponują, pomimo tego że te wartości podawane przez producentów są i tak przesadzone.

Jest pewna firma Fotopro, która ma w ofercie statyw MGA-684 z głowicą kulową FPH-62Q w cenie ok. 550zł.

Graniczna nośność jego wynosi 12kg. Zwracając uwagę że jest w statywem amatorskim można zasugerować rzeczywistą nośność na ok. 3-5 kg.

Są też odrobinę droższe marki takie jak Tripop i Sirui. Koszt budżetowego zestawu z głowicą oscylowałby ok. 700zł.

Łączna waga całości: skytracker i lustrzanka z teleobiektywem będzie ok. 3kg.

 

Co o tym sądzicie szanowni koledzy, czy jest sens pchać się w taki zakup?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod napęd, to tak jak zaproponował Jale, 055XPROB MANFROTTO. Mam pod montażem Astrotrac i ciągnę dłuższe czasy z ogniskową 200mm. Jest sztywny i ma niezłą nośność, jak na statyw foto. Jest jednak dość ciężki, ale coś za coś.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Widzę że to już wyraźnie przekroczy mój teraźniejszy budżet :g:

może troszke przekroczy, ale za to będziesz miał pewność, że nic Ci sie nie będzie gibać, ugunać itd. Będziesz mógł swobodniej, bez obaw, dobierać sobie czasy naświetlania, nawet podczas robienia startrails.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tak bym chciał. Pozostaje jeszcze kwestia głowicy kulowej. Bez głowicy ani rusz :)

No to oryginalny pewnie nie będę jesli napiszę, że idealna do takich zastosowań byłaby Manfrotto 498RC2. Nawet nie wiem ile ona teraz kosztuje, ale na pewno pięknie sie zgra z 055XPROB. Polecam. Ta tańsza, niższa wersja również.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

498RC2 - 360 i w górę.

Wpadła mi w oko 496RC2.

Właśnie przeglądam testy na necie.

Właśnie pisząc o niższej, mialem na myśli 496RC2. Jest prawie identyczna jak 498RC2, nie ma tylko szybkiej blokady.

Tak myslę, że mogłem ją kupić do AT, bo moja waży ponad 600g.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym tygodniu kupiłem taki zestaw za 810zł:

 

Manfrotto 055XPROB + głowica 804RC2

 

Na razie byłem tylko raz w terenie i to na obserwacje i foto przyrody ale jestem mega zadowolony. Co do głowicy kulowej, to znajoma ma takową firmy manfrotto pod lunetę i jest straszna lipa. Nie wiadomo czy to głowica jest zepsuta, czy coś jej się odkręciło ale od ponad miesiąca narzeka i będzie pewnie wymieniać na dwu/trzykierunkową.

 

Pamiętaj że statyw to zakup na lata, a jeśli się odpowiednio dobry kupi to i na całe życie.

 

W sumie to mam pytanie, czy pod ten statyw mogę dokupić prowadzenie? Myślałem żeby zacząć go wykorzystywać m.in. to podstawowej fotografii nocnego nieba i fajnie byłoby mieć prowadzenie : )

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idealna do takich zastosowań byłaby Manfrotto 498RC2.

 

Jeśli zdecydujesz się na głowicę Manfrotto 498 to polecam tę z większą płytką, czyli model RC4 - droższa tylko o 10zł a powierzchnia styku z body aparatu dużo większa.

 

Dodatkowo taki zestaw z polecanym wyżej statywem 055XPROB może w przyszłości przydać Ci się jako lekki montaż azymutalny pod krótki refraktor lub maka. Ja używam go nawet z 4-kilowym TSAPO1006 + okular i kątówka lub lustrzanka. Całość ociera się już o graniczną nośność statywu - ale działa. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manfrotto 055XPROB + głowica 804RC2

 

W sumie to mam pytanie, czy pod ten statyw mogę dokupić prowadzenie? Myślałem żeby zacząć go wykorzystywać m.in. to podstawowej fotografii nocnego nieba i fajnie byłoby mieć prowadzenie : )

Jak najbardziej. Tutj podaję przykład prowadzenia ciężkiego Sonnara 200/2.8, z czasami 4 minut.

http://astropolis.pl/topic/39568-plejady-z-200-mm/

Statyw ma naprawdę dobrą nośność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również na podstawie własnych doświadczeń doradzę statyw 055, ale podstawową wersję (nie XPROB). Pochylana kolumna w XPROB w astrofoto i normalnej fotografii krajobrazowej nie jest do niczego potrzebna, a komplikuje tylko konstrukcję i zwiększa wagę (statyw z XPROB waży o 0,3kg więcej). Zastosowanie XPROB widzę jedynie w makrofotografii oraz w studio jako np. statyw pod oświetlenie.

 

Kupując głowicę zwróć uwagę na to by miała funkcję panoramy - bardzo ułatwia to kadrowanie, zwłaszcza na Astrotracku kiedy skończy się zasięg ramienia i trzeba przewinąć i przekadrować by kontynuować eksozycje.

Tak więc zdecydowanie Manfrotto 498 (nie 496), a jeszcze lepiej 488 (to jest starszy model, ale mz solidniejszy - ma większą średnicę kuli i krótsze ramię).

Również płytka typu RC4 jest warta zakupu - mocowanie aparatu, zwłaszcza z cięższym obiektywem i w pionowym kadrze jest pewniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również na podstawie własnych doświadczeń doradzę statyw 055, ale podstawową wersję (nie XPROB). Pochylana kolumna w XPROB w astrofoto i normalnej fotografii krajobrazowej nie jest do niczego potrzebna, a komplikuje tylko konstrukcję i zwiększa wagę (statyw z XPROB waży o 0,3kg więcej). Zastosowanie XPROB widzę jedynie w makrofotografii oraz w studio jako np. statyw pod oświetlenie.

Absolutnie nie masz racji. Nie wyobrażam sobie pracy bez możliwości pochylenia kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.