Skocz do zawartości

Alternatywa dla webcama do Guide


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, ponieważ webcam ktory obecnie stosuje ma bardzo malutką matrycę, co daje niestety dość małe pole i duże powiekszenie, chcialbym to zmienic bo mocno utrudnia to guiding. Czy Celestron Neximage CCD 1/4' ktora jest teoretycznie kamerą planetarną sprawdzi się w tej roli lepiej? Kosztuje w granicach 300-400 zł. Nie uzywam ST4 i guidije przez PHD mojego NEQ6, wiec nie musze mieć portu autoguider'a. QHY5 VC jest niestety ponad 2x droższa i poki co nie moge sobie na nią pozwolić. Z drugiej strony nie wiem czy neximage nie jest polsrodkiem i nie lepiej wycierpieć z webcamem i dorwac taniej QHY5 gdzieś...Co myślicie? Chodzi mi konkretrnie o tego Neximage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka mono będzie zawsze do guidingu się nieco lepiej nadawała niż kolorowa. Używaną QHY5 na http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/forums/19/1/Biete lub http://www.astrobuysell.com/uk/propview.php można od czasu do czasu kupić za niewiele ponad 100EUR i bym może tam spróbował (sam tak kupiłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzę może cos trafię ale ciekawy jestem poprostu czy zastosowanie marycy CCD stosunku do taniego cmosa z mojego webcama, polepszy mi komfort na tyle, że warto w to zainwestowac te 400 zł. Nie ukrywam, że obecnie z uzyciem webcama z tym cmosem i tak mala matryca sprawia ze łudem szczescie jest namierzenie gwiazdki w osi teleskopu glownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym guidujesz (w sensie optyki)? Z mojego doświadczenia mogę tylko napisać, że od dwóch lat guiduję QHY5 na początku przez refraktor 70/500, później przez szukaczoguider 9x50 i obecnie przez OAG i przy refraktorze 70/500 raz na jakiś czas musiałem przekadrowywać w celu znalezienia gwiazdki do guidowania, przy szukaczoguiderze nigdy, a przy OAGu jeden raz musiałem przesunąć kadr o kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym guidujesz (w sensie optyki)? Z mojego doświadczenia mogę tylko napisać, że od dwóch lat guiduję QHY5 na początku przez refraktor 70/500, później przez szukaczoguider 9x50 i obecnie przez OAG i przy refraktorze 70/500 raz na jakiś czas musiałem przekadrowywać w celu znalezienia gwiazdki do guidowania, przy szukaczoguiderze nigdy, a przy OAGu jeden raz musiałem przesunąć kadr o kilka minut.

Wlasnie szukoaczoguiderem 9x50 guiduję, a przynajmniej probuję. Jak już znajdę gwiazdkę to 5-6 minutowe klatki są naprawde bardzo ladne i nieruszone (więcej nie mam jak sprobowac bo przy moim LP to wychodzi rozowa plama).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam tego Neximage. Miałem to w ręku i w wyciągu i i nazywanie tego kamerka planetarną jest już pewnym nadużyciem, a z jej czułością - nie będziesz miał pociechy z takiego guidera. Zdecydowanie polecam świnkę i wrzucanie grosików na coś co Ci posłuży dłużej i nie będzie sprawiało kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie - zaczekam zatem ;)

Wlasnie sobie uswiadomilem czemu moj webcam daje ciagle (w wiekszosci przynajmniej) Jasny bialy obraz w PHD...chyba zle zrobilem wywalajac ten malutki filterek IR z matrycy. Jakos mi sie ubzdralo ze ma go nie być...czy to może byc przyczyna, że tak słabo i niereguralnie widzi gwiazdki ten webcam?

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sobie uswiadomilem czemu moj webcam daje ciagle (w wiekszosci przynajmniej) Jasny bialy obraz w PHD...chyba zle zrobilem wywalajac ten malutki filterek IR z matrycy. Jakos mi sie ubzdralo ze ma go nie być...czy to może byc przyczyna, że tak słabo i niereguralnie widzi gwiazdki ten webcam?

Bardzo źle zrobiłeś... swoją drogą ciekawe skąd to sobie ubzdurałeś :-)

 

Zgadzam się z opinią dzikiego, że to jest przyczyna.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.