Skocz do zawartości

M1 w halpha


Alex

Rekomendowane odpowiedzi

Prognozy zapowiadały wczoraj dosyć krótką dziurę w chmurach. Nie mając lepszego pomysłu na obiekt wieczoru przy trzaskającym wesoło Łysym stwierdziłem, że rozpoczynam katalog Messiera od początku :mr.green: Gdybym wiedział jakie toto ciemne, to znalazłbym sobie coś ciekawszego do roboty. Przy ekspozycjach 5 min. DSS odmówił współpracy twierdząc, że ma za mało gwiazd.

Może kiedyś uda się dozbierać tlen i siarkę...

 

Setup: NEQ6, Atik 314e, Orion ED80, QHY5 + SW 80/400, Baader H-alpha 7nm

Czasy: 18 x 600s

Miejsce i data: Gdynia, 2013.12.12

 

PS. Wiedziałem, że Krab w halpha coś mi przypomina. Już wiem! Piestrzenica olbrzymia:

http://atlas.grzybland.pl/v/G/piestrzenica/23_02_2007r_008/Piestrzenica+olbrzymia2.jpg.html

M1.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirien,

jak kolega Alex napisał - zdjęcie robione jest przez filtr wąskopasmowy (HAlpha 7nm) - przepuszczający zaledwie 7nm pasma widzialnego - jest to rozwiązanie ograniczające LP i zwiększające kontrast obiektów wodorowych. Jednak żaden filtr nie zastąpi ciemnego nieba, a przy ciemniejszych obiektach to i taki filtr nie pomoże - trzeba jechać.

 

Do tego zdjęcie było robione kamerką do astrofoto a nie DSLR.

 

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alex wszystko wygląda fajnie za wyjątkiem tła. Chyba zbyt mocno odszumiałeś i został taki brzydki kisiel ...

Oczywiście jak wywalam kisiel to zostaje szum. Inaczej nie potrafię :icon_redface: Inna sprawa, że to tylko 18 klatek, a Księżyc już po pierwszej kwadrze...

M1_v2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To aż 16 klatek :) dlatego szum mnie zdziwił. Nawet w I kwadrze Księżyc nie powinien tak bruździć. Aczkolwiek charakter tego szumu przypomina mi czasy kiedy walczyłem ST 2000 XM - przy Księżycu klatki wyglądały identycznie - charakterystyczne smugi :(

Dodatkowo ta Twoja fotka jest chyba lekko nieostra.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirien,

jak kolega Alex napisał - zdjęcie robione jest przez filtr wąskopasmowy (HAlpha 7nm) - przepuszczający zaledwie 7nm pasma widzialnego - jest to rozwiązanie ograniczające LP i zwiększające kontrast obiektów wodorowych. Jednak żaden filtr nie zastąpi ciemnego nieba, a przy ciemniejszych obiektach to i taki filtr nie pomoże - trzeba jechać.

 

Do tego zdjęcie było robione kamerką do astrofoto a nie DSLR.

 

 

Paweł

Dzieki - fakt nie doczytalem ze jest Ha Alpha filtr. Nie mniej jednak, w moim przypadku (eos40d niemod.) chyba musze pomyśleć o jakims filterku. Foce glownie od siebie z Bemowa a tam LP to masakra. Pewnie wezmę jakiś Skyglow Oriona lub UHC-s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"żaden filtr nie zastąpi ciemnego nieba" - proponuję nauczyć się tego zdania.

 

Jak chcesz zacząć robić zdjęcia - zebrać dobry materiał i uczyć się obróbki to jednak proponowałbym wybrać się za miasto.

 

Ja miałem UHC-S i sprzedałem go dosyć szybko. Wg mnie tutaj ciężko o kompromis, trzeba się poświęcić i wyjechać.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"żaden filtr nie zastąpi ciemnego nieba" - proponuję nauczyć się tego zdania.

 

Jak chcesz zacząć robić zdjęcia - zebrać dobry materiał i uczyć się obróbki to jednak proponowałbym wybrać się za miasto.

 

Ja miałem UHC-S i sprzedałem go dosyć szybko. Wg mnie tutaj ciężko o kompromis, trzeba się poświęcić i wyjechać.

 

Paweł

 

Latarnie rosną jak grzyby po deszczu nastepny syf małpowany z zachodu jak i wiele innych. Oto wspaniałe czasy noc zaczyna stawać się dniem. :sunsmiley:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo ta Twoja fotka jest chyba lekko nieostra.

 

Nie dam sobie niczego uciąć, że ostrość była "w punkt", mimo że ustawiałem maską Bahtinova. Zwracam jednak uwagę, że to Atik 314e, który ma z EDkiem rozdzielczość ok. 1,6"/px. Natomiast sądząc po "amplitudzie drgań" w PHD na osi DEC, której korekty miałem wyłączone, seeing był na poziomie 3". W moich warunkach (miasto, taras) chyba nic lepszego nie wykugluję (dodatkowo wczoraj jeszcze trochę wiało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.