Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W Twoim setupie płaszczyzna ostrości wynosi ok 37mikronów...:-) Trudno jest trafić idealnie w taką szerokość :-)

 

P.

Zwłaszcza że człek już ślepy :)

 

 

 

Ludzie ! :) zaraz kończę pracę a jeszcze nie mam pojęcia jak sobie z gaidingiem poradzić w maximie.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba robić minimalne ruchy i za każdym sprawdzać, czy FWHM zmalał i czy gwiazdki są mniejsze. To może być kwestia 3, a może 30 minut.

Nie wiem, czy ktoś ci jeszcze teraz pomoże w kwestii guidingu. Znajdź jakąś gwiazdkę, żeby chociaż wystartować. I zrób sobie też darka do guidera, przyda się, żeby nie guidować hota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba robić minimalne ruchy i za każdym sprawdzać, czy FWHM zmalał i czy gwiazdki są mniejsze. To może być kwestia 3, a może 30 minut.

Czyli gwiazdki mają być jak najmniejsze. A co to jest FWHM. Kuba te ruchy na miały po 2mm. przy mniejszych nie rusza się wyciąg:). Dokręcenie śrubki zmienia mi nawet ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś ci jeszcze teraz pomoże w kwestii guidingu. Znajdź jakąś gwiazdkę, żeby chociaż wystartować. I zrób sobie też darka do guidera, przyda się, żeby nie guidować hota.

gdzieś wyczytałem że nie powinno robić się darka cyt:

"Problemem okazała się włączona kalibracja dla kamerki prowadzącej QHY5. Zarówno przy prostej kalibracji jedną ciemną klatką jak i przy pełnej kalibracji stackiem z 10 darków takie były objawy. Po wyłączeniu kalibracji (dzięki @Adamo) wszystko działa jak powinno i łapie gwiazdki z podobną skutecznością jak PHD. "

 

Z problemami w gaidingu walczyło sporo osób z tego forum min. Paweł

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kiedyś jak miałem problem ze znalezieniem gwiazdki do guidu, to zrobienie darka ten problem rozwiązało (Maxim, QHY5v).

Łukasz u mnie nie pomogło bo robiłem darka. Nie wiem co jest grane. Pewnie są jakieś ustawienia których nie rozumiem. Dziś dalej będę walczył :D tylko tym razem z gaidingiem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, znowu dla upewnienia się, że nie gubisz kroku w procedurze:

 

- w EQModzie masz Pulse Guide 0.9, 0.9

- nie zmieniałeś defaultowych ustawień QHY5v

- Maxim: łączysz się z kamerką

- w zakładce guide ustawiasz ekspozycję (3-4 sek)

- options -> zaptaszkowane "no calibration", "fine agresiveness"

- expose, start

- wskazujesz (LPM) jakąś średnio jasną gwiazdkę, najlepiej nie przy brzegu kadru, absolutnie nie może być to Jowisz :D ani żadna gwiazda podwójna

- calibrate, start

- po skończeniu kalibracji możesz zrobić expose, start, ale niekoniecznie

- wskazujesz gwiazdkę do guidu (LPM) - może być ta sama na której kalibrowałeś

- track, start

 

Nie ma opcji żeby nie zadziałało, nawet przy nie do końca dobrze ustawionej ostrości. Jeśli będziesz miał "star faded" to w Guide->Options zaznacz "simple auto-dark" i zdejmij jednego darka przed kalibracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dziś będę to sprawdzał czy tak jest ustawione i co z tego wyjdzie :) Właśnie kończę pracę jeszcze obiad na mieście zakupy i gotów do sesji :D. Jak ktoś będzie chciał się upewnić jak mi idzie niech dzwoni;D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz miałem ustawione tak jak mówisz. Darka zdejmowałem i nie zdejmowałem (nie ma znaczenia). Kuba w PHD ten sam efekt że słabo widać gwiazdki ale chyba coś złapał bo pojawił się zielony kwadracik na gwieździe oraz 2 prostopadłe linie (żółte i przerywane :)).

Ogólnie to nawet Jowisza nie było widać na kamerce. Czas naświetlania około 5s nie dawał rezultatu ale po zmianie na 20s coś drgnęło i gaiding z oporami wystartował. W przypływie rozpaczy postanowiłem przeinstalować sterowniki do kamerki (http://qhyccd.com/en/top/download/). Na jakąś bliżej nie określoną wersję (beta) i o dziwo pomogło. Pojawił się Jowisz z widocznymi księżycami :D :D :yahoo::Loveit::rofl:. Pierwszy raz widziałem jak ma wyglądać mniej-więcej gwiazda w gaiderze(wielka jak cholera). Przestawiłem montaż na M45 i znów expozycja z gaidera i znów coś widać. Wybrałem gwiazdę kilka razy brak fade ale po kilku sekundach ruszyło. Więc kolejna zmiana na inną gwiazdę - i dupa a gwiazda jaśniejsza - nic nie widać - czarne zdjęcie z kamerki , bez szumu bez niczego idealna czerń. Wnioski: obawiam się, a raczej jestem pewien, że podczas expozycji coś się dzieje z kamerą i nie daje obrazu ale czasem da obraz i czasem uda się by gaiding wystartował. Oto kilka zrzutów z nocki na zobrazowanie tego co się działo:


gaiding1.jpg

gaiding2.jpg

gaiding3.jpg

gaiding4.jpg

gaiding5.jpg

gaiding6.jpg

gaiding7.jpg

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na GP- do przećwiczenia ! To co było to było złe.

Guider zachowuje się co najmniej dziwnie - powinno to wyglądać mniej więcej tak jak na obrazku drugim od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na GP- do przećwiczenia ! To co było to było złe.

Guider zachowuje się co najmniej dziwnie - powinno to wyglądać mniej więcej tak jak na obrazku drugim od dołu.

Maciek to wszystko jest z jednego ustawienia na GP. To co montaż się sam przestawia? raczej nie.

 

Poza tym na obrazku 2 od dołu (rys. gaiding6) widać wyraźnie że gaiding nie chodzi (star faded) mimo że gwiazda jest wielka

 

 

 

Tu masz jedną fotkę z czasem 200 s przy sprawnym chwilowo gaidingu, którą udało mi się zrobić wczoraj

CCD Image 12.jpg

SIMPLE = T

BITPIX = 16 /8 unsigned int, 16 & 32 int, -32 & -64 real

NAXIS = 3 /number of axes

NAXIS1 = 5202 /fastest changing axis

NAXIS2 = 3465 /next to fastest changing axis

NAXIS3 = 3 /next to slowest changing axis

BSCALE = 1.0000000000000000 /physical = BZERO + BSCALE*array_value

BZERO = 0.00000000000000000 /physical = BZERO + BSCALE*array_value

DATE-OBS = '2014-02-04T21:02:09' /YYYY-MM-DDThh:mm:ss observation start, UT

EXPTIME = 200.00000000000000 /Exposure time in seconds

EXPOSURE = 200.00000000000000 /Exposure time in seconds

CCD-TEMP = 0.00000000000000000 /CCD temperature at start of exposure in C

XPIXSZ = 4.2999999999999998 /Pixel Width in microns (after binning)

YPIXSZ = 4.2999999999999998 /Pixel Height in microns (after binning)

XBINNING = 1 /Binning factor in width

YBINNING = 1 /Binning factor in height

XORGSUBF = 0 /Subframe X position in binned pixels

YORGSUBF = 0 /Subframe Y position in binned pixels

READOUTM = 'RAW Color' / Readout mode of image

ISOSPEED = 'ISO 2000'

IMAGETYP = 'Tricolor Image' / Type of image

OBJECT = 'M45 '

OBJCTRA = '03 47 45' / Nominal Right Ascension of center of image

OBJCTDEC = '+24 11 54' / Nominal Declination of center of image

OBJCTALT = ' 41.0186' / Nominal altitude of center of image

OBJCTAZ = '256.9107' / Nominal azimuth of center of image

OBJCTHA = ' 3.5802' / Nominal hour angle of center of image

SITELAT = '51 51 04' / Latitude of the imaging location

SITELONG = '19 30 41' / Longitude of the imaging location

JD = 2456693.3764930554 /Julian Date at start of exposure

JD-HELIO = 2456693.3790524155 /Heliocentric Julian Date at exposure midpoint

AIRMASS = 1.5053660135006486 /Relative optical path length through atmosphere

TRAKTIME = 2.0000000000000000 /Exposure time used for autoguiding

FOCALLEN = 800.00000000000000 /Focal length of telescope in mm

APTDIA = 205.00000000000000 /Aperture diameter of telescope in mm

APTAREA = 33006.358735263348 /Aperture area of telescope in mm^2

SWCREATE = 'MaxIm DL Version 5.15' /Name of software that created the image

SBSTDVER = 'SBFITSEXT Version 1.0' /Version of SBFITSEXT standard in effect

TELESCOP = ' ' / telescope used to acquire this image

INSTRUME = 'Canon Eos II'

OBSERVER = ' '

NOTES = ' '

FLIPSTAT = ' '

CBLACK = 20308 /Initial display black level in ADUs

CWHITE = 66190 /Initial display white level in ADUs

PEDESTAL = 0 /Correction to add for zero-based ADU

SWOWNER = 'MaxIm DL' / Licensed owner of software

INPUTFMT = 'FITS ' / Format of file from which image was read

SWMODIFY = 'MaxIm DL Version 5.15' /Name of software that modified the image

HISTORY Process Stretch

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O złym ustawieniu na GP świadczy kształt literki L kreślonej podczas kalibracji guidera. To MUSI być idealna litera L i pojedynczymi ramionami. U ciebie tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje , że bez netu na miejscówce trudno Ci będzie szybko pójść do przodu. Te ostatnie problemy i wyjaśnienia to jak leczenie zęba przez telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje , że bez netu na miejscówce trudno Ci będzie szybko pójść do przodu. Te ostatnie problemy i wyjaśnienia to jak leczenie zęba przez telefon.

Masz rację Maćku - dlatego walczę z wiatrakami. Pocieszające jest to, że coś ruszyło. Przynajmniej nie stoję w miejscu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że gwiazda do guidingu nie może być zbyt duża, bo będzie przesaturowana i program może mieć problem z prawidłowym obliczeniem położenia centroidy.

Tego nie wiedziałem. Kuba ile powinna mieć pixeli? Bo rozumiem, że Jowisz odpada :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nic wielkiego, ale na zrzucie gaiding6 masz pozycję gwiazdy którą wybrałeś do guidowania X: 1868, podczas gdy rozdzielczość kamery w poziomie jest 1280. Zastanawia mnie czy to jest poprawne - sam nigdy nie zwróciłem na to uwagi, ale jakoś nie kojarzę żeby pozycja gwiazdy była większa niż rozdzielczość matrycy guidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nic wielkiego, ale na zrzucie gaiding6 masz pozycję gwiazdy którą wybrałeś do guidowania X: 1868, podczas gdy rozdzielczość kamery w poziomie jest 1280. Zastanawia mnie czy to jest poprawne - sam nigdy nie zwróciłem na to uwagi, ale jakoś nie kojarzę żeby pozycja gwiazdy była większa niż rozdzielczość matrycy guidera.

Łukasz ja sam tego nie rozumiem :D dla mnie to wszystko jest nowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Nie może być super ostra na 1 piksel, bo będzie niska dokładność. Lepiej, jak będzie delikatnie nieostra. Ważne, żeby nie była też zbyt jasna.

Czyli taka jak na rys.: gaiding5. Zresztą na tej gwiazdce to chodziło co widać na wykresie. Czy coś ciekawego ten wykres mówi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideałem byłaby gwiazda, której wykres przypomina dwuwymiarowy rozkład normalny. Im bardziej wykres zbliżony do walca/prostopadłościanu, tym gorzej. Nie powinno też być w szczycie wykresu żadnego dołku, co oznacza, że jest zła ostrość. Jak wykres jest zbyt pionowy i wąski, to można delikatnie rozostrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.