Skocz do zawartości

Szukaczo-guider


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Poradzi sobie. U mnie na eq5 bardzo dawno temu prowadził ładnie przez 2 minuty SW200/1000, a kolega obecnie na heq5 250/1250 bez ograniczeń czasowych jedzie. Potrzeba oczywiście odpowiednio zmienić ustawienia, ale z tym nie powinieneś już mieć problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była taka teoria, że ogniskowa guidera powinna być możliwie najbardziej zbliżona do ogniskowej głównego teleskopu, teraz tu i ówdzie piszą że stosunek nie większy niż 1:3. Jest jak widać kilka szkół.

Bez obrazy Bamus ale jakoś nie za bardzo wierzę w te 1250 na heq5 a z takim guiderem to brzmi wręcz nieprawdopodobnie. Są gdzieś w necie zdjęcia z tego zestawu.? Byłoby fajnie się przekonać że to możliwe... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawdzona kombinacja to 820mm guidowane szukaczem 175mm i kamerką QHY5. Dla popularnych 8 bitowych kamerek stosunek ogniskowych 1:5 da radę, w przypadku czulszych i 16 bitowych możliwe są większe, ponieważ dokładność obliczenia środka gwiazdy jest większa. Pod warunkiem nie guidowania na przepalonej gwiazdce ani na gwiazdce na granicy szumu. Oczywiście to wszystko dla kamerek mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien,bierz go spokojnie. Tak jak pisze Marek,u mnie bez problemu szukacz guidował newtona 10" na HEQ5,więc na Twoim moncie bez problemu pójdzie.

 

Maciek-teoria teorią,a w praktyce różnie to wychodzi. Tu masz przykłady po 300sek Canonem,choć mam też po 600 i 900 sek w Ha Canonem i też dało rade.NGC6946 jest bez korektora komy,więc gwiazdy są jakie są.

 

 

NGC6946_ver2.jpg

NGC891.jpg

DPP_0001.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie prawie przekonuje :) Wielkość gwiazdek świadczy o jakosci prowadzenia, no umówmy się nie do końca idealnej. Ale wygląda to bardzo dobrze jako efekt końcowy.

Dzięki Patryk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawdzona kombinacja to 820mm guidowane szukaczem 175mm i kamerką QHY5. Dla popularnych 8 bitowych kamerek stosunek ogniskowych 1:5 da radę, w przypadku czulszych i 16 bitowych możliwe są większe, ponieważ dokładność obliczenia środka gwiazdy jest większa. Pod warunkiem nie guidowania na przepalonej gwiazdce ani na gwiazdce na granicy szumu. Oczywiście to wszystko dla kamerek mono.

Czyli jeśli Cię dobrze rozumiem to mojego APO 115/800 mogę guidować szukaczem takim jaki jest wskazany w 1 poście ?

Moja kamera to 16bit MEADE DSI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykłady po 300sek Canonem,choć mam też po 600 i 900 sek w Ha Canonem i też dało rade.NGC6946 jest bez korektora komy,więc gwiazdy są jakie są.

No muszę przyznać, że zaimponowałeś mi :) Myślałem, że 8" to już zdecydowanie max, a tu niespodzianka. I co powiedzą teraz ludzie od 6" jako absolutne maksimum na HEQ5? :) Te przeciwwagi wyglądają niezwykle ciekawie :) Ile w sumie ważą? Czy masz 100% uzysku klatek, czy jakieś odrzucasz? Jaka jest tolerancja na wiatr i seeng tego setupu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę przyznać, że zaimponowałeś mi :) Myślałem, że 8" to już zdecydowanie max, a tu niespodzianka. I co powiedzą teraz ludzie od 6" jako absolutne maksimum na HEQ5? :) Te przeciwwagi wyglądają niezwykle ciekawie :) Ile w sumie ważą? Czy masz 100% uzysku klatek, czy jakieś odrzucasz? Jaka jest tolerancja na wiatr i seeng tego setupu?

 

Niestety nie polecam takiego rozwiązania nikomu. To,że się da to jedno,ale to już jest prawdziwy hardcore. Jeżeli zawieje jakikolwiek wiatr,wystarczy mały podmuch,to tubą trzęsie na wszystkie srony i trzeba trochę odczekać,aż się uspokoi. Po ustawieniu wszystkiego,zapodałem sesje i nie podchodziłem do sprzętu przez całą noc,ponieważ reagował nawet na drgania jak koło niego chodziłem. Odrzut klatek był uzależniony od wiatru.Niestety ta tuba to dużo za dużo.

Jeżeli chodzi o przeciwwagi to są dwie standartowe od HEQ5,jedna od CG5 i jedna od hantli o wadze 5kg.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Patryk napisał tylko potwierdza moje zdanie na ten temat - można, tylko trzeba mieć doswiadczenie, pogodę i kupę fartu. To trochę tak jak kiedyś Jesion pokazał fotkę z ogniskowej chyba 3 metry z super jakościa. Tylko zaraz potem uczciwie napisał że seeing na taki setup jest dwa razy w roku. I to trzeba wyraźnie napisać - ogniskowe powyźej metra dla HEQ 5 to za dużo, a optymalne są w granicach 500-800 mm. I długość ogniskowej guidera nie ma tu nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli Cię dobrze rozumiem to mojego APO 115/800 mogę guidować szukaczem takim jaki jest wskazany w 1 poście ?

Moja kamera to 16bit MEADE DSI

 

Orion Autoguider Solitaire niby wg instrukcji zapewnia 'subpixel accuracy' ale jednocześnie sugerują żeby stosować instrument guidujący o ogniskowej równej przynajmniej połowie głównego instrumentu. Nie wiem dlaczego, możliwe że wynika to z algorytmu obliczania środka gwiazdy w takim urządzeniu - może brakuje mocy obliczeniowej do dokładnego wyznaczania. W PHD czy Maximie dokładność wyznaczenia środka centroidy to 1/10px. Dlatego do Twojego setupu musiałbyś mieć szukaczoguider tak z 400mm (o ile nie stosujesz reduktora ogniskowej) np popularny 80/400 albo 70/500 (miałem taki - bardzo lekki). Albo zmienić kamerkę i guidować przez komputer :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion Autoguider Solitaire niby wg instrukcji zapewnia 'subpixel accuracy' ale jednocześnie sugerują żeby stosować instrument guidujący o ogniskowej równej przynajmniej połowie głównego instrumentu. Nie wiem dlaczego, możliwe że wynika to z algorytmu obliczania środka gwiazdy w takim urządzeniu - może brakuje mocy obliczeniowej do dokładnego wyznaczania. W PHD czy Maximie dokładność wyznaczenia środka centroidy to 1/10px. Dlatego do Twojego setupu musiałbyś mieć szukaczoguider tak z 400mm (o ile nie stosujesz reduktora ogniskowej) np popularny 80/400 albo 70/500 (miałem taki - bardzo lekki). Albo zmienić kamerkę i guidować przez komputer :)

Jolo właśnie zmieniłem na Meade DSI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.