Skocz do zawartości

Wybór między Optisanem, Celestronem, Syntą, a Uniwersałem


Swacza

Rekomendowane odpowiedzi

No więc mam pewien problem. Interesuje się astronomią już od jakiegoś czasu. Patrze od czasu do czasu jak mam czas na niebo przez moja (taty) lunete rosyjską, a także przez małą lornetkę.

Ostatnio zorganizowałem pokaz Przejści Wenus na tle tarczy Słońca 8 czerwca dla kolegów z mojej klasy.

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem jakiegoś lepszego sprzętu. No i mam tutaj kilka różnych model do wyboru. Często zaglądam na to forum, a także inne (najczęściej nie biore udziału w dyskusji, a tylko oglądam), przez co wyrobiłem sobie pewną opinię na temat tych modeli. Jednak teraz już kompletnie nie wiem który wybrać, każdy zachwala inny.

 

No więc to modele, które biore pod uwagę:

-Celestron Firstscope 114 EQ

-Optisan 114/900

-Uniwersał 120/900

-Synta 114/900

 

No więc tak: dysponuje środkami w wysokości ok 1000 zł. No i właśnie te modele spełniają moje podstawowe wymagania. teraz jest tylko pytanie, który jest najlpszy.

Uniwersały to ponoć jedne z najgorszych teleskopów. Optisany to tani import z Tajwanu, który za dobry nie jest, ale ponoć lepszy od Uniwersała. Celestron to dobra amerykańska firma więc teleskop powinnien być dobry. Z tych wszystkich najlepsza wydaje mi sie ta Synta, bo jest praktycznie taka sama, jak tamte. Nie wiem co jest jednak w jej wyposarzeniu standardowym. Szczególnie zainteresował mnie w tym teleskopie napęd elektryczny, który by mi sie przydał przy bardzo amatorskich zdjęciach Księżyca czy Słońca.

 

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż faktycznie Uniwersała odrzuć odrazu :!:. Co do Optisana to posiadam model 800/203 i jestem zadowolony natomiast nie wiem jak to wygląda w przypadku mniejszych modeli. Ja wybierał bym coś między Celestronem a Syntą i chyba skłonił bym się ku temu drugiemu ale nie miałem kontaktu z żadnym z tych modeli (od niedawna tylko Synta 1200/200 :) ) Niech doradzą Ci inni posiadacze tego sprzętu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio otrzymałem (trudno powiedzieć, że kupiłem, zdobyłem nagrodę) Uniwersał 76/700. Czekałem ponad miesiąc wreszcie się dowiedziałem z Żywca że jeszcze będę sporo czekał. Dopłaciłem różnicę ceny i przysłali mi z Żywca "Uniwersała" Newton 120/900. Okazał się być OPTISANEM Star 900/114 z żywieckim niestabilnym statywem. Tubus był oklejony żółtą folią i znakiem firmowym UNIWERSAŁ. Już przez pierwsze trzy tygodnie go udoskonalałem, tzn. doprowadzałem do jakiejkolwiek używalności. Tubus był KOMPLETNIE ROZJUSTOWANY, statw wymagał racjonalizatorskiej działalności żeby wyeliminować koszmarne długogasnące drgania. Z załączonych okularów Plossel 28 mm jest OK a Plossl 6.5 mm - koszmarny i do niczego. Wnioski wyciągnij sam, ale nie zdziw się jeśli wybierając UNIWERSAŁA dostaniesz OPTISANA skompletowanego z czymś jeszcze!

Do fotografii Słońca obejdzie (na początek) się bez napędu, za to od razu kup filtr obiektywowy, polecam folię Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio otrzymałem (trudno powiedzieć, że kupiłem, zdobyłem nagrodę) Uniwersał  76/700. Czekałem ponad miesiąc wreszcie się dowiedziałem z Żywca że jeszcze będę sporo czekał. Dopłaciłem różnicę ceny i przysłali mi z Żywca "Uniwersała" Newton 120/900. Okazał się być OPTISANEM Star 900/114 z żywieckim niestabilnym statywem. Tubus był oklejony żółtą folią i znakiem firmowym UNIWERSAŁ. Już przez pierwsze trzy tygodnie go udoskonalałem, tzn. doprowadzałem do jakiejkolwiek używalności. Tubus był KOMPLETNIE ROZJUSTOWANY, statw wymagał racjonalizatorskiej działalności żeby wyeliminować koszmarne długogasnące drgania. Z załączonych okularów Plossel 28 mm jest OK a Plossl 6.5 mm - koszmarny i do niczego. Wnioski wyciągnij sam, ale nie zdziw się jeśli wybierając UNIWERSAŁA dostaniesz OPTISANA skompletowanego z czymś jeszcze!

Do fotografii Słońca obejdzie (na początek) się bez napędu, za to od razu kup filtr obiektywowy, polecam folię Baadera.

 

Co się tak mścisz na tym telepie? Jak jest to Optisan 900114 II z wyciągiem 1,25" to nie jest źle, jak nie to gorzej. Wiadomo przeszło to przez ręcę pracowników z Żywca i zapewne przy okrejaniu żółta folią rozjechali optykę jak leci (tym tam się nikt nie przejmuje). Jak znam praktykę, to po dobrej kolimacji nie powinieneś mieć zastrzeżeń do telepa. Wiadomo Jacek z druzyną postarali się aby Ci utrudnić życie i z tego co czytam nawet podmienili jeden z okularów (PL 28mm - nie wchodzi w skład zestawu).

Na górce mamy 3 ORYGINALNE Optisany, a 900114 Mardudusa po "drogocennym" liftingu Janusz P. (kolimacja, czyszczenie i takie tam inne) i w połączeniu z okualrem ED, dawał prezpiękny obraz Wenus (grupa z silosa wie o czym piszę).

 

Spróbuj przede wszytskim:

1. Nie rozciągać statywu do końca (bo na czym maja się wspierać wysuwane nóżki)

2. Skolimuj teleskop za pomocą kolimatora laserowego

3. Podokręcaj mocno wszystkie śruby imbusem (chyba że Ci go nie dali)

4. Kup sobie z 2-3 dobre okulary (ludzie Ci na forum powiedzą jakie)

 

i pamiętaj, że to co widzisz na fotografiach nawet tych amatorskich, to nie zawsze to samo co w rzeczywistości.

 

Informacje o telepach Optisan'a znajdziesz na http://www.optisan.astrocd.pl

 

Bierz Synte. Optyke ma ta sama, co Celestron, ale za to dostajesz naped.

 

Jeżeli Synta ma napęd i jest w tej samej cenie co Celestron, to bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górce mamy 3 ORYGINALNE Optisany, a 900114 Mardudusa po "drogocennym" liftingu Janusz P. (kolimacja, czyszczenie i takie tam inne) i w połączeniu z okualrem ED, dawał prezpiękny obraz Wenus (grupa z silosa wie o czym piszę).

 

Nie to żebym miał coś przeciwko Optisanowi. jaki jest taki jest. ale obraz Wenus to w prawie każdym teleskopie bedzie dobry ;) nie ma tam detali żadnych ( a ostatnio i rozmiary kątowe pokaźne ) więc ciężko mówić że obraz wenus jest PRZEPIĘKNY. Jedynie w refraktorze wyjdzie aberracja i to w sumie chyba wszystko.

 

pozdr

DaVe

 

[ Add: 19 Cze 2004 17:23 ]

aha i tak jak pisze CDev. jak możesz sobie pozwolić na prowadzenie to sie nie zastanawiaj . Dzieki temu teleskop zyskuje z 40% na jakości . Widać wiecej i generalnie jest o niebo wygodniej .

 

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koleżanko Swacza, do fotek Słónca i Ksieżyca w ognisku głównym napęd nie jest konieczny ale bardzio przydatny w obserwacjach wizualnych bo możesz się zjąć naprawdę obserwacją a nie prowadzeniem teleskopu np za Jowiszem przy 120x, czyli silnik z przekładnią ciągnie teleskop na niebem i robi tu za "murzyna" odwalajacego za Ciebie całą czarną robotę a pozostawiając przyjemność długiego delektowania się widokami z teleskopu :lol:

 

Ps. r.ziomber :shock: to nie prawda, fotki w ognisku koleżanka zrobi nawet mgławicom i gromadom tylko będą w większości poruszone i nie ostre na skutek za wiotkiego montażu i statywu a to jednak duża różnica bo zrobić się da tylko efekty będą raczej marne :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było by mi bardzo przyjemnie, gdyby nie zamieniano mojej płci na przeciwną. A tak ogólnie to dziękuje za rady.

Chyba kupie tą Synte. Mam tylko jeden problem, będe musiał od kogoś pożyczyć do moich urodzin (31 sierpnia) z 200 zł, ale myśle, że jakoś sie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Było by mi bardzo przyjemnie, gdyby nie zamieniano mojej płci na przeciwną. A tak ogólnie to dziękuje za rady.

Chyba kupie tą Synte. Mam tylko jeden problem, będe musiał od kogoś pożyczyć do moich urodzin (31 sierpnia) z 200 zł, ale myśle, że jakoś sie uda.

 

Przepraszam za oczywistą pomyłkę płci ale że nie można już edytować swoich postów to tak już musi zostać dzięki decyzji naszej wspaniałomyślenej Rady Forum :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka jedna sprawa. Czy ktoś mógłby tu zebrać wszystkie wzory, które pamiętacie, bo mi sie już wszystko pomieszało i nic nie pamiętam:

- maksymalne użyteczne powiększenie

- zasięg teleskopu (jak jasne obiekty0

- obliczanie powiększenia przy odpowiednim okularze

- no i inne, jakie sie wam przypomną.

bardzo by mi zależało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne pow. to średnica zwierciadła podana w milimetrach x2 np.dla zwierciadła 200mm = 400x ale to zależy głównie od jakości lustra i seeingu. Bezpieczniej jest chyba przyjąć że mnożymy razy 1.5

Obliczanie pow. przy danym okularze to nic innego jak ogniskowa teleskopu podzielone przez ogniskową okularu. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg teleskopu obliczysz mniej-więcej ze wzoru: (D to średnica w cm)

 

6 + 5*log D

 

Zdolność rozdzielcza:

 

14''/D

 

Maksymalne pole widzenia (za Markiem Substykiem z sąsiedniego wątku):

 

2*arctan(W/ogn/2)

 

(W - rozmiar obrazu mieszczący sie w wyciągu np. 31,75 mm; ogn - ogniskowa teleskopu. w mm )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.