Skocz do zawartości

Baza obserwacji komet


Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy z Was (ja też) obserwując komety oceniają ich jasność, średnicę głowy itp., zgodnie z wytycznymi ICQ (International Comet Quarterly). Zastanawiacie się pewnie też, co z tymi obserwacjami dalej robić. Niektórzy wysyłają je do COKu, inni do SOKu, jeszcze inni trzymają je w swoich prywatnych archiwach.

W internecie jest też kilka stron, które gromadzą obserwacje, jednak strony te mają to do siebie, że ich czas życia w internecie jest zwykle ograniczony przez możliwości jednej jedynej osoby, która daną stronę prowadzi. Jedynym centralnym organem, który zbiera (zbierał?) obserwacje komet z całego świata jest International Comet Quartetly. Niestety, obserwacje te pojawiały się później jedynie w publikowanym raz na kwartał ICQ (którego prenumerata jest zresztą dość droga). Nie ma dostępu do tych obserwacji w formie elektronicznej.

Tymczasem nieco ponad dwa lata temu pojawiło się nowe przedsięwzięcie, któremu powinien przyjrzeć się każdy obserwator komet, który chciałby, aby jego obserwacje zgromadzone były w dużej bazie, do której zresztą każdy może mieć łatwy dostęp. Przedsięwzięcie to to Comet Observation Database:

 

http://www.observatorij.org/cobs/

 

W bazie tej zgromadzono już ponad 20 tysięcy obserwacji, w tym ponad 13 tysięcy obserwacji wizualnych. Obserwacje te każdy (chyba po zarejestrowaniu) każdy może przeglądać, pobrać, a także pobieżnie przeanalizować. Dużą zaletą jest to, że jeśli ktoś (jak np. ja) gromadzi swoje obserwacje w formacie ICQ, może je hurtowo przesłać do tej bazy. Oczywiście, można też obserwacje dodawać pojedynczo, wypełniając odpowiedni formularz. W ostatnich miesiącach baza rozwija się dość szybko - co kilka, kilkanaście dni pojawiają się tam nowe funkcje. Myślę, że każdy, kto aktywnie obserwuje komety, powinien zwrócić uwagę na tę bazę - nie zdziwiłbym się, gdyby za kilka lat zastąpiła ICQ w kwestii gromadzenia obserwacji komet z całego świata.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest łatwo przetłumaczyć to wszystko tam.

Czy dobrze wydaje mi się, że ta baza będzie, pośrednio,

pod opieką "ekonomiczną" instytucji finansowanej z budżetu

nie prywatnego i dlatego serwis jej mamy zapewniony na

dziesięciolecia?

 

Może przy tej okazji napisz jakie informacje uzyskujemy dzięki badaniom komet

(także te uzyskiwane narzędziami nie amatorskimi)

oraz wspomnij jak i dlaczego amator też może być

odkrywcą komety (przynajmniej do niedawna tak było z tego co pamiętam).

 

Czy zawodowi astronomowie specjalizujący się w badaniu komet

też będą jakoś korzystali z tej bazy? Czy swoje obiekty badań

wybierają i badają "innymi drogami"?

 

Polacy obserwują i szkicują komety.

10 dni temu taki nasz szkic wyróżniono na ASOD

http://www.asod.info/?p=11105

 

Pozdrawiam

p.s.

W sumie to może nawet odpowiadaj mi etapami ;)

bo ten wątek to chyba warto będzie co jakiś czas przypomnieć.

Swego czasu zaproponowałem tu dział ciekawych linków i powstał

to (po niesamowitych emocjach z ISON) teraz myślę, że wypada mi

zaproponować pojawienie się tutaj jakiegoś działu o kometach.

Ale to tak skromnie rzucam, bez nacisku, do rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.