Skocz do zawartości

Astrofotografii sens...


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

A ja lubię astrofotografię, bo finalnego efektu nie moża do końca przewidzieć, lubię kombinować, sprawdzać co wyjdzie, porównywać, fotografować wszystkimi czułościami, czasami, obiektywami, na ziemskiej fotce będzie widać to samo co widzą oczy. Nie lubię aparatów z automatyką ekspozycji zawsze kupuję z trybem manualnym, ale na ziemskich fotkach co najwyżej można niedoświetlić lub prześwietlić zdjęcie, trochę nudne, w astrofotografii jest inaczej, każdy eksperymentalny czas ekspozycji może coś wnosić, nawet jeśli krótszy i gorzej widac to gwiazdy są ostrzejsze itp., myślę że astrofotografia jest dla osób lubiących kombinować, porównywać niż tylko oglądać ładne własne fotki bo wtedy stres obsługi sprzętu zje całą przyjemność. Jak ktoś kupuje komputer to też lubi kombinować, formatować dyski, naprawiać system, uczyć się obsługi, w odróżnieniu od innego człowieka co kupuje komputer tylko w jednym konkretnym celu, wtedy dla niego nauka obsługi i naprawy mogą być stresem nie do przebrnięcia.

 

Coś jak twórca chronometru, który nigdy nie odbył podróży statkiem, chronometry były potrzebne do wielomiesięcznych podróży statkiem, tego człowieka pasjonowalo zbudowanie najdokładniejszego zegara na świecie, a sam zegar nie był mu potrzebny, bo nie pływał statkiem, sam mam w domu wiele aparatów, które nigdy nie widziały nieba, nigdy nie wykonałem nimi astro fotki, a kupiłem je tylko po to by rozwiązać pewien nurtujący problem techniczny np.: kompakt z wymiennym obiektywem. Chętnie bym kupił taniego Canona z mocno porysowaną matrycą tylko po to by pomierzyć szumy odczytu w absolutnej ciemności, bo to moja pasja, poprostu nigdy nie miałem CMOSa i zżera mnie ciekawiść jak to wygląda w porównaniu do CCD.

 

 

Popieram eksperymentowanie, ale nie moge powiedziec ze w dziennej fotografii jest malo opcji kreatywnego dzialania, jest ich cala masa, filtry, glebia ostrosci, ustawienia koloru, obiektywy specjalistyczne i cala masa technik mieszanych i wlasnych, tylko trzeba eksperymentowac ot co - najlepiej uczyc sie na manualu i dodatkowo eksperymentowac w ciemni, eksperymentowac gdzie sie da, z pomiarem swiatla i praca pod swiatlo.

 

Przepraszam za brak znakow polskich nowy laptop cos odmowil dzialania po polsku.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze pisząc i może wywołał tym małą burzę ale w ocenie kreatywność fotografii dziennej via

astrofoto to w przypadku tej drugiej można mówić w zasadzie tylko o doświadczeniu setupowym i umiejętności

zarządzania narzędziami w ps...kreatywności tu nie ma raczej nawet na lekarstwo. Fotografia dzienna to

inna bajka ponieważ cała otoczka techniczna jest wtórnym elementem zdjęcia, temat jest podwaliną.

Astrofoto to głównie technika. To samo dotyczy działki astrofoto planetarnego którym się param ;) z tym że tutaj

mamy nieco więcej dynamiki w trakcie zbierania materiału i tańszy z reguły setup sprzętowy.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.