Skocz do zawartości

Nowy komputer


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dostanę jakieś porady, ponieważ to forum astronomiczne, ale może znajdzie się ktoś obeznany w temacie?

Za parę miesięcy planuję zakup nowego komputera ponieważ czasy świetności mojego dotychczasowego już dawno minęły (16MB karty graficznej już chyba wrażenia nie robi? :wink: ). Na razie intensywnie studiowałem rankingi Chipa, porównywałem ceny, możliwości i wyszło mi coś takiego:

Procesor: Intel Pentium IV 3,2Ghz (1273zł)

Płyta główna: Abit A17 (456zł)

Karta graficzna: tu mam problem, bo nie wiem - może Gainward FX PowerPack! Ultra/1100XT TV/DVI Golden Sample (FX 5900XT - 1093zł), albo jakas tansza: Prolink GeForce FX 5700 256MB Golden Limited

Dysk twrdy: mam jeszcze z zeszlego roku Seageate Barracuda ATA IV 40GB

Pamiec RAM: tez mam 384RAM, ale zawsze mozna wymienic na 512

Pozostale peryferia mysle ze nie stanowia problemu, chociaz pomoc sie przyda.

Na razie znalazlem dwa sklpy w W-wie: California Coputer California Computer

i PTR PTR

Może zna ktos jeszcze jakies?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 To nie wiem czemu wybrales Intela. Jako zwolennik AMD zdecydowanie polecam Ci Bartona M 2500+ ( mozna go niesamowicie podkrecac ). Najlepsze w nim jest to ze poniewaz jest to procesor do Notbokow czerpie malo pradu, a co za tym idzie prawie sie nie grzeje ( nawet podkrecony ). Dzieki temu mozesz go chlodzic powietrzem ( starczy wentylator za okolo 50-80 zl ). Razem z kumplem podkrecilismy tego Bartonka do 2650Mhz!!!. Taki Barton chodzi o wiele wiele szybciej niz P IV 3200Mhz i do tego kosztuje ponad 2 razy mniej. Na tweaku jest za 449zl. Jego podkrecanie nie jest trudne, starczy ze przeczytasz jeden artukol na ten temat i zrobisz to bezblednie ...

 

2. Jesli chodzi o plyte glowna to oczywista bedzie zmiana, poniewaz Baronik ma slotka A. Tutaj zdecydowanie polecam Ci plyte :Abit NF7-S (v2.0). Na komputronik dostepna za 471 zl . Jesli sie nie boisz to na allegro czesto mozna znalesc nowe plyty tej klasy, za okolo 300zl :). Manakmentem tej plyty jest to, ze troche sie grzeje. Badz co badz pozwoli Ci ona wyciagnac z Bartona BARDZO DUZO !! Pozatym posiada ona wiele roznych przydanych opcji no i nForca =]

 

3. Z karta graficzna rowniez nie trafiles, jesli chodzi o wydajnosc ;/. Sam posiadam Radeona 9800SE @ pro i zdecydowanie Ci go polecam ( wersje z pamiecami w ksztalcie litery L do nabycia rozniez na allegro ) za okolo 850zl. Karta ta kreci sie niesamowicie, a co najlepsze, zeby ja overcklocerowac starczy zainstalowac sterowniki Omegii !!!!. Z bartonem i ta karta wyciagniesz w 3dMarku 2001 okolo 17000pkt, a w 2003 okolo 6500pkt ( wyje#$!@ duzo :mrgreen: ).

 

4. Wazna sprawa, jesli posluchalbys moich rad bylo by kupienie dobrego ramu. Wg mnie najlepszy rozwiazaniem jest tu 512Mb 400Mhz Hynixa na allegro za troche ponad 400zl. ( zapomnialem dodac ze ram da sie rowniez podkrecic do 500Mhz :King: )

 

5. Dysk moze byc, chociaz gdybys przypatrzyl sie cena zwrocilbys uwage ze roznica miedzy 40,60 a nawet 80 Gb nie jest znaczna, ale to juz jest tylko i wylacznie sprawa posiadanej kasy i zapotrzebowania. Uwazam jednak ze warto dolozyc te 50zl, aby twoj dysk zamiast 40 mial 80Gb :Pig:

 

6. Sprawa, ktorje tu nie poruszyles jets kupno dobrego zasilacza. Do wyzej opisanego sprzetu starczy Ci zasilacz Chiftecka 360W, ceny za bardzo nie pamietam, ale nie jest ona jakas kosmiczna. Pamietaj tylko zeby nie kupowac zasilaczy Codegena !!!! Jesli zakupisz cos takiego to jest duze prawdopodobnienstwo, ze w krotkim czasie bedziesz mial obok monitora duza metalowa zapiekanke :mrgreen: .

 

Odrazu sorry za wszytskie literowki i bledy ktore tu zrobilem, ale pisalem to na szybko. Zdaje sobie sprawe, ze mozesz sie nie znac wogole na podkrecaniu, ale zestaw ktory Ci tu przedstawilem, to komputer, ktory na 100% zaspokoi twoje potrzeby na 2 lata (minimum). Z takim cackiem mozesz bez problemu oczekiwac takich gier, jak Doom III, czy HL2. Dobranie optymalnych ustawien i dobrego podkrecenia zajmie Ci mzoe z pare dni, ale po tym czasie bedziesz mial przed soba prawdziwe cacko. Zdaje sobie sprawe, ze podkrecanie niesie za soba pewne ryzyko, jednak przy tym zestawie jest ono minimalne. Optymalnym rozwiazaniem jest rowniez zaopatrzenie sie w dobry wentylator wprowadzajacy zimne powietrze do obudowy ( system ebdzie stabilniejszy ).

 

P.S.

Jesli bedziesz mial jakies problemy przy wyborze sprzetu zapraszam Cie na forum storny www.tweak.pl . Jest tam wielu fachowcow w tej dziedzinie, ktorzy w pare minut od napisana postu udziela Ci dobrych porad.

 

Pozdrawiam i zycze udanych zakupow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze z zeszlego roku Seageate Barracuda ATA IV 40GB  

Pamiec RAM: tez mam 384RAM,

 

bez szybiego nowego dysku i nowych kości pamięci możesz tochę stracić trochę na wydajności. Te 384 MB RAMu masz masz zapewne w dwóch kościach 256 i 128. Ja bym je sprzedał i kupił dwie identyczne na Dual. Całość oparłbym na tańszym AMD, z dobrą płytą głowną.

 

Rozejrzyj się na giełdzie. Czesto sprzedają tam części firmy komputerowe w dobrych cenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracje komputera ustala się na podstawie tego co ma się na nim robić, to po pierwsze.

po drugie zajrzyj na stronkę: http://www.tomshardware.pl/cpu/20030217/im...s/cpu_chart.gif

tam masz wszystko co powinieneś wiedzieć o intelu i amd (zakresy pracy poszczególnych procesorów)

nie wiem dlaczego większość ludzi upiera sie przy amd:

- fakt są wydajne ale jak ktoś ma kasę to intel raczej jest nr 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mój zestaw komputerowy sie troche zmienił.

 

Płyta główna: ABIT IC7-G (624zł)

Procesor: P4 2.8 GHz [800Mhz/512c] (817zł)

Karta graficzna: Radeon 9800pro [sapphire] (1150zł)

Pamięć: DDR Infineon 512MB PC-400 (418zł)

Dysk: Seagate 120GB, 8MB cache (411zł)

Napęd CD-RW: LITE-ON (52x32x52x) (120zł)

FDD: Samsung (27zł)

Obudowa: Chieftec Dragon ATX DX-01W + zasilacz Chieftec 420W

 

Tak wogóle, to może lepiej odpuścić sobie nowy dysk (mam Seagate 40GB o identycznych parametrach jak 80GB - 7200obr, 8MB cache, a zawsze mam ponad 20GB wolnego więc po co mi większy) i zamiast niego wziąć 2x 512MB RAM'u?

Ten komp nie idzie za moja kase :wink: wiec trzeba wyciagnac ile sie da :lol:

Jest to jednorazowy wydatek, z późniejszą rozbudową może być gorzej, ale myślę, że będzie starczył na długo, skoro najnowsze gry wymagają 1Ghz szybkości i 256 RAM'u. Mi najnowsze AoM chodzi spoko :mrgreen: , choć trochę się zacina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz naprawde dużo kasy do wydania to nie pchaj się w Intela tylko w Athlona 64(nawet FX jak cie stać) praktycznie każde P4 (a na pewno 2.8GHz) wymiękka przy tym Athlonie ze względu na jego zintegrowany kontroler pamięci DDR,a jak to za drogo to też nie kupuj P4 bo one wcale nie są takie dobre ja polecam Bartona XP3200+(lub 2500+ bo się świetnie kręci) dobra płyta na Nforce2/KT600/KT880(Nforce2 i KT880 mają 2 kanałowy kontroler DDR) ,2x256(2x512)MB 400MHz(lub wyżej) DDR CL2 (infineon,kingstom,corsair) a dysk to np.WD Raptor na SATA(10k rpm) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wolisz Intela to Twoja sprawa...

Natomiast jest parę istotnych rzeczy- moim zdaniem kupno pamieci 512 to słuszny wybór

(kamerki , te sprawy w zastosowaniach astro są pamięciożerne), nie wspominając, że dla

P4 to w sumie ilość w miarę.Płyta główna: ważne jest aby obsługiwała SATA oraz fire wire;

nie znam płyty podanej w zestawieniu ale cena jest wysoka- wypasione sprzęciory są o wiele tańsze...

Dysk - dwie ważne sprawy po1-SATA po drugie kupować powinienes TYLKO dysk z

3 LETNIĄ gwarancją- ostatnio Samsung robi niezłe modele; co do pojemności to pomyśl nad

80GB: to wcale nie tak wiele,a cena jest OK.Na mniejszy szkoda kasy( nawet jako wymienny)Reszta części wg. uznania..i zasobności kieszeni..Reasumując kupuj taki zestaw, który za jakis czas będzie coś wart a nie taki, za który po roku dostaniesz 10% tego co wydajesz( czytaj procesor).Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w ogóle zrezygnował z XP... Na moim archaicznym sprzęcie (P2 400 Mhz + 96 RAM) Win 98 chodzi jak złoto, a od czasu do czasu mam możliwość posiedzenia na sprzęcie klasy Athlon 2.0 + 256 RAM + XP i czasami to drugie chodzi wolniej (oczywiscie nie mówię tu o takich rzeczach jak obróbka video ). Ponadto wiele wirusów infekuje tylko XP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrace...swoje 3grosze...

 

AMD nie jest zle ale trzeba na niego uwazac kupujac do niego naprawde dobry trwaly i utrzymujacy na stalym poziomie temperature wentylator, INTEL'e sa termicznie generalnie lepsze.

Podam ciekawa statystyke:

W pewnym krakowskim serwisie statystyka problemow z procesorem glownie wynikajaca z jego przepalenia jest niestety na niekorzysc AMD na 16 komputerow ktore mialy problem z procesorem znajdowal sie tylko jeden INTEL

Tu nie chodzi o to ze AMD wiecej sie sprzedaje...bo tu mniej wiecej jest podobnie.

 

To tyle...sam uzywam AMD ale mam do niego wentylator za 1/3 ceny procesora.

A gdyby mnie bylo stac to bym kupil INTELA gdyz w 3D-CAD czy tez w DBases jest potega i nie ma z nim tyle problemow :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja pozwolę sobie na uwagę w temacie.

Obecnie posiadam w domu (gdzie pracuję, mam pokój zamieniony na biuro niestety) dwa komputery. Jeden prywatny, jest to 3 letnie już AMD Athlon 850 na płycie Asusa i kosciach RAM Kingstona, a drugi (juz 2 letni) P IV 2.5 Ghz na płycie Asusa, chip Intel*50 (bo droższego nie było) kosciach ramu RIMM Kingstona i tak dalej - firma dała przykaz - złożyć maszynę do pracy, a my zapłacimy. Po prostu marzenie :D

 

Obydwa komputery sa w użyciu, z czego Athlon na ok 4 godziny dziennie, a tego P IV już 3 rok nie wyłączam - no, chyba że go odkurzam (2 razy do roku). Chodzi cała dobę, robię na nim i strony www, i prezentacje video - nigdy nie miałem z nim najmniejszych problemów. Dopiero w tym roku, dosłownie miesiąc temu coś się zaczęło dziać - powiesiła mi się windozja, 3 razy w jeden miesiąc. Zrobiłem reinstal i na razie spokó, ale zobaczymy.

 

AMD chodzi niezawodnie we wszelkich aplikacjach domowo rozrywkowych. Ja przez 2 lata grałem na nim w Diablo II na CBN, a żona go teraz używa do surfowania po sieci. Służy mi też do zgrywania filmów z Vesty na balkonie podczas obserwacji - jest lżejszy niż P IV (bo do tamtego zamówiłem obudowę za 500PLN, by była cicha...) :mrgreen:

Miewałem z nim czasami problemy, do czasu, aż nie wymieniłem mu "zwykłego SDramu" na kosci markowe - własnie Kingstona. Od tamtej pory (juz 2 rok) nic się z nim nie dzieje. Chodzi jak złoto.

ALE - do obydwo zamówiłem coolery firmy Zalman. Nawet nie nazwę tego wiatrakami, bo są to wachlarze z czystej miedzi powlekane 24 karatowym złotem dla szybszego oddawania ciepła. Nad tym wachlarzem wiesza się taki duży, bardzo cichy wiatrak.

Kosztowały fortunę, ale warto było. Dobrze chłodzą i co dla mnei było najważniejsze - prawie ich nie słychać.

Konkluzja taka -warto mieć bardzo drogi komputer, pod warunkiem, że zapałci za niego ktoś inny. Można mieć komputer bardzo dobry do zabawy i roznych domowych aplikacji za połowę ceny takiej rakiety. Do domu nigdy bym sobie takiego P IV nie kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMD w tej chwili nie grzeją się tak jak dawniej (widziałem na necie jak gość na Thunderbirdzie 1.4GHz jajecznice upiekł :D :D ) ja mam XP1700+ ustawionego na 2000+ i wiatraczek za 50zł a temperatura średnio 45-50 stopni(cały czas uruchomione SETI),P4 ma znacznie lepsze zabezpieczenie przeciwko przegrzaniu,można zdjąć wentylator w czasie pracy i nic się nie stanie poza tym że komp zwolni do poziomu 386,teoretycznie nowe Athlony są zabezpieczone diodą termiczną ale to wymaga odpowiednich układów na płycie(gorsze modele mogą nie mieć tego),inna sprawa że w Athlonie można łatwo ukruszyć rdzeń przy zakładaniu radiatora,więc lepiej polecić to specjaliście i jak się zakłada srebrną paste pod radiator to malutko bo się można z procem pożegnać jak poleci na mostki.pomimo tych wad procesory AMD są świetne pod względem stosunku wydajności do ceny,ja raczej będe się trzymał i polecał ludziom AMD bo Intel robi coraz gorsze procki.Jakbym miał naprawde duuuużo kasy to bym se kupił SX-6 800Mhz ale to raczej nierealne :mrgreen: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzyśku z tego co sie troche orientuje w komputerach to ci radze

1. płyta główna: weź lepiej gigabyte lub asus na chipsecie inteloskim nie bieź via musi mieć co najmniej HT, szynę podwojna i obsługiwać ram ddr-400

2.procek: pentium 2,8 ghz z HT

3.karta graficzna: ati i tylko ati geforce fx sa do pleców są wydajne ale słabsza grafika; polecam ati 9700pro HIS lub Shaphire co najmniej 64mb ram ddr; 9800pro jest droga a pewnie jak ati znowu coś wpuści to bedzie tańsza

4. pamięć: tu ci polecam kingstona 512 mb ddr 333-400

5. dysk: segejta 80 gb 8mb cache bo 40 już masz

6. obudowa jest dobra mam w domu taka jedna jest po prostu cudna a zasilacz miodzio podpiete jest 10 dyskow (częśc leży na ziemi 8) ) a komputer działa

7. nagrywarka:mozesz kupic tylko nie wywalaj starego cdroma i dyskietki zawsze to oszczędność na stacji dyskietek 27 zł a na cd-romie 50 zł czyli 77zł wiecej na astronomie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde nigdy w zyciu nie zrozumiem czemu ludzie kupuja jeszcze Intela :| . Rozumiem zeby kupic go do jakiejs firmy komputerowej, gdzie sprzet nie musi byc takbardzo szybki, ale musi byc stabilny. do uzytku domowego AMD sa NIEZASTAPIONE i poniewaz niechailbym, zebys stracil kase polecam Ci jeszcze raz AMD Athlon XP 2500+ Barton Mobile (439 zł). Powiedzcie mi czemu wolicie wydac 2 razy wiecej pieniedzy na sprzet, ktory chodzi o wiele wolniej ? Sam uzywam AMD i nie moge nic zarzucic jego stabilnosci, wydajnosci, a nawet temperaturze ( na dobrym wentylu, przy podkreceniu temperture mam do 38 °C). Uwazam, ze ludzie kupuja i beda kupowac Pentiumki, poniewaz ciagle wspominaja te czasy pare lat temu, kiedy to rzeczywiscie liczyl sie tylko Intel, a procesory AMD bylo do bani.

Uwazam, ze powinienes poczytac dobrze forum na stronie : www.tweak.pl . Ludzie ci naprawde maja duza wiedze na ten temat i moge sie zalozyc, ze zaden z nich nie poleci Ci Intela. Na tym forum chodzi o to, aby polecic ludzia komputery, z ktorych da sie wyciagnac jak najwiecej, za jak najmniejsza cene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam, ze powinienes poczytac dobrze forum na stronie : www.tweak.pl

Już Ci chyba dziękowałem za ten link :D Czytam to forum bardzo uważnie i oto zastaw podany na nim:

 

"4. BEZ KOMPROMISÓW

- ASUS P4C800 Deluxe or ABIT IC7-G

- P4 2.8 GHz HT

- 2x512MB DDr CL2

- Radeon 9800pro GF FX 5900Ultra

-WD 120GB 8MB cache

-52 Asus BOX

-52x24x52x TEAC

-FDD

-Chiefec 420W DF

"

Jeszcze się uczę i wcale nie powiedziałem, że Intel jest moim ostatecznym wyborem.

Nie znam się za bardzo na podkręcaniu i tych sprawach, zależy mi przede wszystkim na stabilności i żywotności.

NIE KUPUJ drogiego kompa kup teleskop albo lornetkę

Pisałem przecież, że to nie za moje pieniądze, o innych niż własne środkach finansowych na astronomię mogę zapomnieć, bo pukają się w czoło :?

 

[ Add: Sob Cze 26, 2004 12:45 ]

Znalazłem jeszcze uszeregowanie wydajnościowe kart:

Radeon 9800Pro,

Radeon 9700Pro,

Radeon 9800,

Radeon 9700

Radeon 9500Pro,

Radeon 9800SE (All-In-Wonder),

Radeon 9600Pro,

Radeon 9600,

 

[ Add: Sob Cze 26, 2004 13:10 ]

Czemu Athlony mają o wiele gorszą częstotliwość taktowania magistrali? I nie mają Hyper-Threading Technology. Dajcie jakieś linki do artykułów o Intelu i AMD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadze kij w mrowisko, ale trzeba to powiedziec. Dyskusja o tym, czy AMD jest lepsze, czy Intel jest bez sensu. Trzeba jasno sobie powiedziec, ze AMD jest tania alternatywa dla tych, ktorych nie stac na procesory Intela i po to powstala. Jezeli ktos chce miec sprzet najwyzszych lotow, najdrozyszy, najpewniejszy - kupi droga plyte + Intela. I nie ma co tu sie klucic, bo tak jest swiat skonstruowany. Pokazcie mi wydajne stacje graficzne na AMD? No litosci - jezeli to AMD byloby takie wydajne, to natychmist producenci by wsadzali AMD bo tam jest wyscig na wydajnosc i kazdy flops jest wart pieniadze!!!!!!!!

 

Ja kiedys w firmie zakupilem kilka komputerow na AMD (dalem sie namowic), skonczylo sie na wymianie po roku na Intel PIV (branza graficzna). Wiec jezeli ktos chce ze mna polemizowac na temat wyzszosc AMD na Intelem, to niech sie wykaze podobnymi doswiadczeniami, a nie tym, ze ma w domu "od pokolen" AMD.

 

Ja po 2 zlych doswiadczeniach zyciowych z AMD nigdy juz w niego nie wejde, chocby zlote gory obiecywali. Dwa razy w ta sama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.