Skocz do zawartości

ZRT 457 M czy BCP 20x60


Michał Bukowski

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

ZRT po Upgreade nadaje się i do planet i do DS z mniejszymi powerami a lornetka BPC 20x60 (konicznie na statywie) nadaje się dobrze do mgławic i komet a do planet to tylko tak średnio :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz ZRT po przeróbce ze złączką 45st

do tego ze 3 okulary, jakiś niedrogi statyw foto

i masz sprzęt dużo bardziej uniwersalny; i DS i planety.

Najczęściej używam właśnie takiego zestawu, to idealny trawelerek :lol:

 

A gdzie są robione takie przeróbki?

I chyba w ZRT nie da się okularu wymienić?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiazujac do tematu mam pytanie (przeczytalem grzecznie wszystkie watki dotyczace ZRT):

czy tuningowanie ZRT jest mozliwe do wykonanania samodzielnie? Czy pan Janusz wysyla potrzebne elementy poczta do samodzielnego zlozenia (jak mebelki z IKEI) czy ceny podanych elementow ulegly zmianie:

złaczka 45* za 95 zl

redukcja do jej mocowania za 20 zl

okular Plossl 4 lub 6mm za 95 zl

Razem 210 zlociszy. Tyle moglbym wydac (ew. oplaty pocztowe). Druga opcja to wyslanie mojej lunety do Krakowa poczta i takiz jej powrot w moje rece. Ostatnie wyjscie to zjawienie sie w Krakowie osobiscie (np. 6 lipca w godzinach 12-15). Czy w zwiazku z moimi urodzinami w tym dniu moge liczyc na jakis rabat? :D

 

[ Add: Wto 29 Cze, 2004 ]

I jeszcze mi sie przypomnialo: co to jest parafokalnosc? i jak sie to ma do ZRT-457M. Czy transport samochodowy w bagazniku wplywa negatywnie na sprzet? Jezdzi to to ze mna, bo nigdy nie wiadomo kiedy bedzie dobra pogoda.

Aha, jeszcze jedno: pojawila sie na allegro lornetka BPC Kronos 15x50, ktos ma takowa? Warto o nia powalczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Arturze !

 

Tak się składa, że mam akurat i BPC20x60 i ZRT po przeróbce w ASTROKTAK-u.

 

Zdecydowanie polecam Ci ZRT (oczywiście po przeróbce i z porządnym statywem).

Zaletą jego jest "mobilność" - niewielkie rozmiary i waga pozwalają na używanie go w prawie każdych warunkach.

 

Miałem w rękach ZRT bez przeróbki - daje również fajny obraz, ale to juz nie jest to samo, co po przeróbce.

 

Pamiętaj też, że lornetka BPC 20x60 jest bardzo dobrym sprzętem, ale - jak to w lornetkach tego typu - dysponujesz tylko jednym powiększeniem.

 

Dodatkowy argument za ZRT - niewielkim kosztem można ją przerobić na obiektyw fotograficzny. Wystarczy dokupić specjalną złączkę (Janusz jest w trakcie wykonywania jej dla mnie) i można lunetkę dopiąć do aparatu. Jeśli zastosujesz dodatkowo telekonwerter 2x, to dysponujesz obiektywem o ogniskowej 914 mm !!!

 

Mam jednak pewną uwagę co do okularu : wydaje mi się, że lepszy jest okular 6 mm. Daje on powiększenie 76 razy, co jest moim zdaniem dla tej lunetki granicą. Przy okularze 4 mm (powiększenie 114 razy) lunetka do astro nie specjalnie się nadaje, bo występuje duża abberacja chromatyczna. Fantastyczne obrazy daje natomiast lunetka z okularami 10 mm (pow. 46x), 20 mm (pow. 23x) i 32 mm (pow. 14 razy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur D. powiedział:

[ Add: Wto 29 Cze, 2004 ]

I jeszcze mi sie przypomnialo: co to jest parafokalnosc? i jak sie to ma do ZRT-457M

Parafokalnośc to inaczej zgodnoogniskowość czyli chodzi o to, że okulary o różnych ogniskowych ogniskują w takim samym (lub prawie) położeni wyciągu. Czyli zmieniając okulary nie musisz bardzo wsuwać i wysuwać wyciągu. U mnie w szukaczu sprawdzałem Plossle 10mm, 17mm i 25mm od Janusza Płeszki i wszystkie dawały ostry obraz w tym samym położeniu (bez żadnej regulacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZRT juz kupilem, obraz wydaje sie ostry (dla laika jakim jestem). Co to znaczy spilowac okular? Normalnie pilnikiem?

 

Skrócenie okularu ma na celu spowodowanie, aby "wszedł" on do tulejki złączki kątowej głębiej. Ja taki problem miałem z okularem 4 mm.

Po krótkim namyśle zasugerowałem Januszowi, aby nie skracał okularu, tylko przetoczył tą część okularu, w której znajdujew się soczewka do wymiaru tulejki okularu, tzn. 1,25" na dłogości ok. 8-10 mm. W wyniku przetoczenia ścięta została część oznaczenia okularu :mrgreen:, ale za to trwało to minutę.

 

Tak na marginesie - problem ten wynika z faktu, że lunetka ZRT ma stosunkowo małą regulację ostrości (pokrętło) w porównaniu do tradycyjnego wyciągu okularowego.

Stąd zdarza się, że okular trzeba skrócić lub podtoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Aby powiesić ją na statywie foto potrzeba do niej zlączki statywaowej z calowym gwintem fotograficznym np z naszej oferty, wszystkie okularki Antaresa są całe szczęście Parafokalne i pasują do ZRT bez pudła co już sam przetestowałem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, ze ze zlaczka statywowa sie da. Ale chyba zle sformulowalem pytanie. Chodzilo mi o wage calego stuningowanego sprzetu, zeby sie zorientowac, jaki statyw bedzie sie nadawal. Do marnego statywu tez mozna przykrecic ZRT, ale pewnie bedzie sie trzeslo jak osika.

 

pozdr.

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, ze ze zlaczka statywowa sie da. Ale chyba zle sformulowalem pytanie. Chodzilo mi o wage calego stuningowanego sprzetu, zeby sie zorientowac, jaki statyw bedzie sie nadawal. Do marnego statywu tez mozna przykrecic ZRT, ale pewnie bedzie sie trzeslo jak osika.
Nie przerobiona wazy 1,2 kg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A przerobiona może o 100-150g więcej już razem z wymiennym okularem a statyw do niej koniecznie drewniany lub metalowy i koniecznie z metalową głowicą bo plastikowe są po prostu do dupy :shock: lub nawet bez głowicy tylko ze stopką statywową bo ZRT ma już własny sybstytut głowicy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowie swoje pytanie do p. Janusza:

Czy wysyla pan potrzebne elementy poczta do samodzielnego zlozenia (jak mebelki z IKEI) czy ceny podanych elementow ulegly zmianie:

złaczka 45* za 95 zl

redukcja do jej mocowania za 20 zl

okular Plossl 4 lub 6mm za 95 zl

Razem 210 zlociszy. Tyle moglbym wydac (ew. oplaty pocztowe). Druga opcja to wyslanie mojej lunety do Krakowa poczta i takiz jej powrot w moje rece. Ostatnie wyjscie to zjawienie sie w Krakowie osobiscie (np. 6 lipca w godzinach 12-15). Czy w zwiazku z moimi urodzinami w tym dniu moge liczyc na jakis rabat, ew. jakis gratis lub gift? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku nie chodzi o cene tylko o wage i rozmiary. Ciezko jest wpakowac taki drewniany statyw do samolotu :( Dlatego musze szukac jakiegos kompromisu. Dlatego pytam, czy taki statyw nadalby sie do ZRT albo innego sprzetu o porowywalnej wadze. Chodzi tylko o obserwacje wizualne. Zdaje sobie sprawe, ze do zdjec astro taki statyw sie nie nadaje.

 

pozdr.

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.