Skocz do zawartości

Orientacja celi lustra głównego


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Na trzy punkty da się dowolnie ustawić płaszczyznę, bez względu na ich rozmieszczenie. Całe instrumentarium geodezyjne (o siatkach triangulacyjnych nie wspominając) się na tym opiera dosłownie i w przenośni. Urządzenia obracają się wokół ustalonej trzema punktami osi pionowej. Więc geometrycznie ich położenie nie ma znaczenia.

 

Może jest jakieś tajnik konstrukcyjny np. dwa punkty są tam gdzie lustro częściej, mocniej się opiera a jeden tam gdzie szkło nie ma takiego parcia (moja Synta tak ma, choć może to być chiński przypadek). Dla Newtonów jest jeszcze inna opcja. Dwa punkty są prostopadłe do osi wyciągu (lub jak kto woli długiej osi lusterka wtórnego) a trzeci jest na jej przedłużeniu, żeby było prościej sobie wyobrazić czym mamy kręcić podczas kolimacji.

 

Czyli mamy coś takiego:

 

I

O - to jest oś wyciągu

I

 

Y - to są trzy punkty podparcia

 

Tylko, że pojawia się problem. Oko nie ma wbudowanego krzyża nitkowego (brak odniesienia), więc dobrze by było Twój słynny kolimator w coś takiego wyposażyć (lub kupić gotowy). Wtedy, ustawienie geometrii Newtona względem zaproponowanego wyżej schematu, mogłoby być łatwiejsze do wykonania i zrozumienia.

Zastanawiałem się kiedyś na tym zagdnieniem właśnie podczas kolimacji, próbując znaleźć jakąś regułę. Tak się zdezorientowałem, że skończyło się na "na czuja".

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma nic do kolimacji to akurat jest bez znaczenia, problem w rozkładaniu się naprężeń podczas przechylania tuby od pionu.

Może jest jakieś tajnik konstrukcyjny np. dwa punkty są tam gdzie lustro częściej, mocniej się opiera a jeden tam gdzie szkło nie ma takiego parcia (moja Synta tak ma, choć może to być chiński przypadek).

Właśnie o ten tajnik mi chodzi. Plop Cell Designer wyrzuca obrazy zawsze tak >-

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od konstrukcji celi. Zobacz dla przykładu w Taurusach. Tam jest cela w rodzaju Y z podparciem pasem lub linką. Inaczej jej nie ustawisz. W mojej celi od 16" LB mam podparcie "obrotowe" czyli jakbym tej celi nie ustawił (prawie) to się nic nie zmienia bo z każdej strony jest ona taka sama. Sprawdzałem na gwiazdach i wszystko OK. Przy przechylaniu tuby bardziej chodzi o podparcie boczne niż podtrzymujące lustro od dołu choć przy cienkich i dużych lustrach i od dołu stosuje się kompensację uchylnymi odważnikami.

 

W pracy mam ciekawy link, który pewnie znasz opisujący siły nacisku i rozstawienie punktów podparcia po bokach lustra - link wstawię później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dręczy mnie ostatnio temat orientacji celi lustra głównego, Czy ma być ona tak Y czy odwrotnie λ a może -< lub >- chodzi mi o trzy główne wagi (punkty podparcia). Zgłębiał ktoś temat?

 

Wg mnie nie ma to żadnego znaczenia. Są jednak dwa negatywy dla pozycji Y:

 

- po prostu nie da się zamocować pasa do "łapek" bo oba podparcia są na górze (ja akurat robię podparcie boczne niezależne od ramion),

- w dobsonach ATM wymuszałoby to podwyższenie boków podstawy bo w opcji odwrotnej jest tam "pusto" i przy przesuwaniu tuby góra/dół może być niżej (nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.