Skocz do zawartości

Plossla 9 mm + Barlow czy Nowy okular


sonnyy5

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim :icon_smile:

 

Trzy dni temu zakupiłem pierwszy teleskop GSO Dobson 10. Udało mi się go wytargać na dwór w piątek by zobaczyć co potrafi. Jestem zadowolony :icon_wink: , puki co udało się zobaczyć Marsa i Jowisza przez Plossla 9 mm, ale przyznam że powiększenie mogło by być większe :Loveit: Teraz pytanko, czy lepiej kupić dobry okular 6, bądź 5 mm bez barlowa czy do tego kitowca kupić barlowa ? Chcę uzyskać lepszy obraz i oczywiście troche większe powiększenie. A i jeszcze jedno. Jakie jest maksymalne wygodne powiększenie by planety zaraz nie uciekały z pola widzenia.

 

Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kupić dobry okularek np. ES 6,7mm za niecałe 700zł. Dobry barlow np. Vixen 2x Deluxe to wydatek około 490zł. Sens łączenia barlowa z okularkiem z kompletu nie wydaje się dobrym pomysłem. Jeśli nie dysponujesz nadmiarem gotówki to polecam zakup okularka Baader Ortho Classic 6mm za 190zł. W tej cenie trudno będzie o coś lepszego do planetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku kupił lepszą 9-tkę czy coś z zakresu 8-12 mm i za jakiś czas kupił barlowa. Jęsli interesują cię DS-ki to ja mam SWA 17 mm z nowej serii i jestem bardzo zadowolony bo jego główną zaleta jest transmisja i 2 calowa wygoda. W mojej syncie 6" obraz ostry prawie po same brzegi. Teraz myślę nad ogniskową 8 mm z tej serii. Do tego mma barlowa GSO 2" 2x ED. Daje to tylko 140x pow. ale na razie jakoś starcza ale czasami jednak brakuje. A jeśli nie ma teraz kaski to bierz Ortho 6 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiścię DS'y jak najbardzej mnie interesują, puki co mam Erfl 30mm, jest spory i nie nadaje się do niektórych mniejszych DS'ów lecz do obserwacji np Adromedy jest świetny.

 

Przeglądając internet trafiłem na HR Planetary 6mm, ma lepsze pole widzenia od ortho 6mm. Jeżeli miał ktoś styczność nie się wypowie który lepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze Cię bardzo TMB:

"Niby wszystko jest OK, ale obrazy Saturna i Księżyca, mimo, że ładne, nie satysfakcjonowały mnie do końca. Problem leżał w ostrości. Było ostro, ale miałem wrażenie, że niewystarczająco."

 

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=89

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak Ortho ma przewage w jakości, więc raczej padnie na Ortho ;)

 

Dzięki za odp. ;)

 

Weź tylko pod uwagę, że ten orciak ma pole własne rzędu 47 stopni co przy powiększeniu ponad 200x spowoduje, że obiekt z pola widzenia wyjedzie bardzo szybko.

Dodatkowo bardzo mały ER - podsumowując komfort obserwacji spada gdy co chwila musisz "szturchać" teleskop i gdy przyklejasz się okiem do soczewki.

 

Jakbyś miał platformę lub dobsona z napędem to moim zdaniem warto inwestować w orciaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli do 6mm okularka podepniesz barlowa x2 to taki zestaw nada się w zasadzie tylko do księżyca. Planety będą duże ale bardzo rozmyte (przy tanim barlowie bardzo rozmyte :astronom: ). Jeśli masz kasę tylko na jeden okularek to zakup raczej coś o ogniskowej 12mm z polem widzenia około 65 stopni. Moim zdaniem jest to najbardziej "uniwersalna" ogniskowa. Pooglądasz planetki, księżyc, mgławice i część gromad. Jowisza oglądam ES-em 6,7mm. Widać świetnie. Jednak jak podepnę barlowa robi się słabo. Zasadniczo by mieć w miarę duże pole manewru trzeba mieć minimum dwa dobre okularki ( 24-25mm i 6- :whaaaaa:7mm) i dobrego barlowa 2x. Dostajemy 4 ogniskowe i jest super :Loveit: . Koszty 2x700zł plus 450zł :whaaaaa: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.