Skocz do zawartości

Pająk


Slawek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam problem dotyczący uchwytu lustra wtórnego. Do tej pory używałem pająka zakupionego od p. Poruczko, ale niestety przez swoją budowę sporo utrudnia mi prawidłową kolimację. Uchwyt lusterka montowany jest na 4 pręach fi=3mm w odstępie pionowym ok. 50mm. Chciałbym zmienić go na bardziej stabilny. Czy macie może jakieś bliższe dane jak takowy wykonać?

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj...

 

Pałąk wykonałem według własnego projektu.

Jak narazie, sprawuje się świetnie i nie stwarza żadnych problemów w eksploatacji (kolimacji,obserwacjach).

Koszt materiałów około 20-25zł( bez lusterka wtórnego).

 

Pozdrawiam

wnetrze2.jpg

 

wnetrze.jpg

 

Lusterko wt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Madolo, czy aby grube śruby naciągajace pająk w tubusie nie są widoczne w świetle lustra głównego, bo byłby to poważny przyczynek do powstawania silnej dyfrakcji na tych sporych i wielokrotnych elementach :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych

 

Januszu, zastosowałem naciągi fi 4mm( z pręta gwintowanego 1mxM4), z prostego powodu:

braku na rynku cieńszych, np. 3mm lub 2mm.

Oczywiście , paski blachy(np. gr. 2mm i odpowiedniej szerokości - też o tym myślałem) , zdecydowanie polepszyły "przeplot" tubusa(obrazu).

Takie rozwiązanie zastosował "RuMun" - bardzo dobra koncepcja.

Ale zdecydowałem się na odpowiednio docięte, prety gwintowane( lepsza możliwość regulacji, no i o wiele mniej "roboty" :D ).

Też się obawiałem zbytniej "grubości". Ale nie jest tak źle, a wręcz rezultat jest pozytywny- (według mnie). A i efekt jest taki sam.

Myślę, że załączone(zrobione na "szybko" foty) dadzą pogląd na poruszony problem.

Nadmieniam, że kolimacja zrobiona jest "na oko"( brak kolimatora).

Znając siebie, to chyba go zrobię!!!

 

Jako fachowiec , proszę oceń sam.

Z innej "beczki" i bez kozery: zakupiony u Ciebie Possle 20mm , sprawuję się SUPER. Jestem bardzo zadowolony z uzyskiwanych "obrazów" .

"Nie pomyliłeś się" przy sprzedaży:D???

 

Pozdrawiam

okular_x8_chmura.jpg

 

okular_x6.jpg

 

okular possle20.jpg

 

bez okularu6.jpg

 

bez okularu5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madolo napisał:

Nadmieniam, że kolimacja zrobiona jest "na oko"( brak kolimatora).

Ja też kolimowałem na oko i mi wyszło super. Sprawdzałem na rozogniskowanym obrazie gwiazd. Ale Madolo cosik mi się wydaje że nie do końca poprawnie skolimowałeś sprzęt. Chyba lusterko wtórne nie jest ustawione idealnie względem wyciągu. Tak to wygląda na fotkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Dzięki nadesłanym zdjęciom zdecydowałem się wkońcu rozpocząć prace nad uchwytem lustra płaskiego. Wykorzystałem gotowy uchwyt lustra płaskiego (pozostałość po tym od p. Poruczko). Regulacja dokonywana jest na 3 śrubach M3, a ustawienia wzdłużne na śrubie M8X1. Na sucho ruchy są bardzo płynne. Testowałem także zamiast 3 sprężyn założonych na śruby M3 pojedyńczą sprężynę na śrubie M8, ale nie udało mi się uzyskać takiej płynności ruchów - dlatego są 3 szt. Do tulei wykonanej z mosiądzu mam zamiar dolutować blachy 3 (też z mosiądzu) które będą utrzymywały pająka w odpowiednim miejscu tubusu.

Oczywiście całość po zmontowaniu wyczernię.

Dołączam zdjęcia z "placu boju" wykonane na szbko webcamem.

Pozdrawiam Sławek

Pająk.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witaj

A może masz stary napęd dyskietek 5.25 cala i 3 szprychy rowerowe fi 2,2 mm i masz pająk gotowy  :banan:

Takie szprychy to raczej motocyklowe!

Piękna konstrukcja, chociaż nielekka, przydatna do solidnej tuby albo solidnie okołnierzowanej! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usztywnić zero problemu 5-7 cm plasterek takiej rury wpasowany do środka (po wycięciu kawałka oczywiście, można trochępodgrzać coby się ułożyło miejsce łączenia można dodatkowo wzmocnić jakąś nakładką albo wyciąć łączenie takie "szufladowe", trochę kleju) jak się odrobinę pokombinuje to i tuba sią usztywni i jest do czego diafragmę przmocować - sprawdzone, działa w rurze o srednnicy 15 cm,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, usztywnienie to nie problem. Ja mam tubę 210 mm z laminatu (epidian + tkanina szklana) grubość ścianki 0,5 mm. Pająk tulejki teflonowe i trzy szprychy motocyklowe 3,0 mm. Z jednej strony szprycha nagwintowana wkręcona jest w tulejkę tefonową, a z drugiej nakrętka szprychy. Nakretka nagwintowana na zewnatrz M5. Zamocowanie w tubie polega na wstępnym dokręceniu nakretki szptychy (tak żeby nie deformowała tuby) i zakontrowaniu nakrętką M5 od wewnątrz tuby.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.