Skocz do zawartości

Crescent nebula


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Ponieważ pogoda wczoraj wieczorem w Krakowie dopisała, postanowiłem wybrać się na obserwacje, aby w końcu zobaczyć NGC6888 (Crescent Nebula).

Obiekt mieści się w gwiazdozbiorze Łabędzia, ok. 2.5 stopnia od gwiazdy Sadr w kierunku gwiazdozbioru Orła. Jej rozmiary kątowe to 20'x10', a jasność według Guide 8.0 - 10 mag.

Odnalezienie szukaczem miejsca, w którym powienien być obiekt, to bardzo prosta sprawa. Przy obserwacjach przez teleskop, przy powiększeniu 76x (nagler 31) w Newtonie o średnicy zwierciadła 500mm, Crescent jest raczej niewidoczny. Może dodam, iż zasięg gołym okiem wynosił wczoraj ok. 5,5 mag. Po założeniu filtra OIII moim oczom ukazała się wspaniała wielka mgławica. Obiekt wyglądał jak na zdjęciach prezentowanych w S&T. W Naglerze 31, mgławica zajmowała prawie połowę pola widzenia z bardzo dobrze widocznym kształtem i włóknistą strukturą. Poraz kolejny muszę przyznać, że filtr OIII jest niesamowitym i jak teraz myślę, niezbędnym gadżetem do obserwacji DS. Według mnie do obserwacji obiektu potrzebny jest minimum teleskop o średnicy 25-30cm i oczywiście filtr OIII, UHC lub ich odpowiedniki z innych firm. Polecam obserwacje tej mgławicy - naprawdę warto.

Przy okazji rzuciłem okiem na inne "stare" obiekty M29 łąbędź OC, NGC 7006 GC w delfinie, NGC 6934 GC delfin, wszystkie składniki Cirrusa, M51 CVn, M 108 UMa, M97 UMa, M27 Vul, M71 Sge.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obserwuję NGC 7000 :D

Idąc w ślad za PTLem kupiłem ostatnio fajną książkę "The night sky observer's guide". Można w niej znaleźć wiele cennych informacji np. na temat obserwacji obiektów DS przez różne typy telekopów.

Oto co piszą o NGC 7000.

"..It can be seen with the unaided eye underdark sky.."

albo

4-6" scopes power 25x

"With the UHC filter the North America shape of NGC 7000 is vaguely visible. The nebula is brightest in the narrow portion corresponding to Mexico"

albo

12-14" scopes power 60x

"..The OIII filter brings out some detalis"

Wnoszę z tego, że najlepiej ten obiekt będzie widoczny pod bardzo ciemnym niebem przez lornetkę 10lub7x50, ewentualnie refraktor o dużym polu widzenia z filtrem UHC lub OIII.

Pewnie mozżna się pokusić o obserwacje wąskiej części biegnącej do Meksyku dużym teleskopem przy użyciu filtrów.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Pawle . Nabrałem ochoty na te filtry. Po wielu latach fotografowania zamierzam teraz nadrobić zaległości w obserwacjach wizualnych. W tym roku skończyłem Newtona 270/1445, (skok po 150 jest ogromny) a w przyszłym przenoszę się na stałe za miasto z zupełnie odsłoniętym południowym horyzontem. Czy znasz pozycję" The Messier Album "autorzy Mallas i Kreimer, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obserwuję NGC 7000  :D  

Idąc w ślad za PTLem kupiłem ostatnio fajną książkę "The night sky observer's guide". Można w niej znaleźć wiele cennych informacji np. na temat obserwacji obiektów DS przez różne typy telekopów.

Oto co piszą o NGC 7000.

"..It can be seen with the unaided eye underdark sky.."

albo

4-6" scopes power 25x  

"With the UHC filter the North America shape of NGC 7000 is vaguely visible. The nebula is brightest in the narrow portion corresponding to Mexico"

albo

12-14" scopes power 60x

"..The OIII filter brings out some detalis"  

Wnoszę z tego, że najlepiej ten obiekt będzie widoczny pod bardzo ciemnym niebem przez lornetkę 10lub7x50,  ewentualnie refraktor o dużym polu widzenia z filtrem UHC lub OIII.

Pewnie mozżna się pokusić o obserwacje wąskiej części biegnącej do Meksyku dużym teleskopem przy użyciu filtrów.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Czytałem taki raport (newton 25"/4.5):

 

"Although I had always read that the N.A. Neb couldn't be seen with large

instruments, I decided to give it a try while visiting New Mexico Skies. With a

31mm Nagler and O-III filter, I found that the nebula was huge, but very bright

and obvious. With an actual field of just under 1 degree, only "Central America"

and part of "Mexico" (the brightest portion of the nebula) fit into the field at

one time. The dark lane bisecting this section was very obvious"

 

Może jednak warto spróbować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak warto spróbować  :D

 

Radku, rzeczywiście trzeba będzie spróbować sił podczas sierpniowych Kudłaczy :D Teraz chodzi mi po głowie IC 5146 (Cocoon nebula) w Łabędziu.

Artur, ostatnio oglądaliśmy z Mirkiem Dymkiem na Kudłaczach Cirrusa, przez jego Newtona 270 mm z Naglerem 31 i OIII. Widok był imponujący. Ogniskowa teleskopu to 1165 mm, z tym okularem daje pole widzenia ponad 2 stopnie !! Poszczególne cześci Cirrusa mieszczą się w całości w jednym polu widzenia. Piękne jest to, że teleskop 270 mm daje spory zasięg przy jednocześnie dużym polu widzenia. Moja 270-tka też teraz powstaje - jako drugi przenośny sprzęt do DS :Beer:

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z tego co pamiętam widywałem ją swoim Alamakiem z Kudłaczy z filtrem Swan (trochę szerszy niż OIII ) lub lornetką Zeissa 10x50 z karimaty z Lubomira patrolując Mleczną Drogę.

Nie jest to obiekt łatwy bo niknie zwykle w gąszzczu gwiazd wstegi Mlecznej Drogi i dopiero filtry Nebularne wydobywają go z gwiazdowego tła w całej okazałości.

Za tydzień przyjdą znowu filtry z Antaresa to może uda się je porównać na obiektach niebieskich z Lumiconem jednen na jeden :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykańcy często piszą, że filtry UHC i OIII Lumicona są najlepsze. Nie są niestety tanie.

Zarówno OIII jak i UHC w zależnosci od średnicy kosztują:

- 1,25" - 100 USD,

- 2" - 200 USD.

Obydwa filtry są wkręcane do okularów zaopatrzonych w gwinty filtrowe.

Używałem jednego i drugiego i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że są godne polecenia.

 

Astrokrak sprzedaje filtr mgławicowy Antaresa (odpowiednik UHC), ale trudno mi coś powiedzieć o jego jakości, bo nigdy przez niego nie obserwowałem. Koszt chyba ok. 550 - 600 zł za 2".

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usmiejecie sie. Kiedys zrobilem u tokarza krotki adapter umozliwiajacy mocowanie do MTO okularow 1,25 cala - dlugosc taka ze okulary lapaly ostrosc bez dejmowania blokady w obiektywie (jeszcze nie wiedzialem ze sie to daje zrobic).

 

Po obserwacjach na ciemnym wiejsckim niebie, przed zlozeniem sprzetu, wkrecilem filtr SkyView Oriona (szerokopasmowy) w okular 25mm i zalozylem calosc do ... obiektywu Helios 58/2 (efektywna srednica 29mm, powiekszenie 2,3). Ameryka Polnocna byla widoczna tym "sprzetem" bez problemu...

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A jeszcze ładniej lornetką 10x50 z nałożonym na obiektyw filtrem UHC, to jest widok jak z książki.

 

Ps. Tur :roll: lokaliśmy przez filtr Antaresa u Ciebie krótko na Eskimosa bo potem pogoda się skiepściła a i w Bieszczadch był w użyciu w pięćdziesiątce na początku, przed całonocnym Maratonem Messiera :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,

 

Rzeczywiście patrzyliśmy przez ten filtr. Tak naprawdę jednak trudno o nim dokładnie coś powiedzieć, ponieważ zarówno Eskimos jak i M42, na którą patrzyliśmy w Bieszczadach, to obiekty bardzo jasne. Zarówno przez fitr jak i bez niego wyglądają podobnie w 50-tce.

 

Pozdrawiam

PT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy rzeczytwiście filtry Antaresa sa filtrami typu UHC, sam Antares nic o tym nie wspomina. Natomiast grzebiąc w internecie natrafiłem na filtry ALP/Japan (zdaje się tak samo jest napisane na filtrach Antaresa) i jak twierdzi sprzedawca przepuszczalność mają węższą od filtrów typu DeepSKy, ale szerszą od filtrów typu UHC czyli są czymś pośrednim.

Tłumaczyłoby to dlaczego w ofercie Antaresa nie ma podziału na te dwa rodzaje filtrów tylko jest jeden ALP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Jak pamiętam Deep Sky Lumicona niewiele wnosi do obserwacji wizualnych ze względu na swoje zbyt szerokie pasmo przepuszczania. UHC ma najszersze zastosowanie w obserwacjach wizualnych. Działa dobrze zarówno np. na mgławicach emisyjnych jak i planetarnych. Jednak jeżeli ktoś che się specjalizować w obserwacjach np. tylko mgławic planetarnych, to filtr OIII jest dedykowany właśnie do tych obiektów. W tym miejscu OIII jest dużo sprawniejszy od UHC, ale ma węższe zastosowanie. Jego pasmo przepuszczania wbija się dokładnie, w pasmo mgławic planetarnych. W jakiejś recenzji czytałem, że jeżeli możesz pozwolić sobie na jeden filtr, to kup UHC. Jeżeli stać cię na dwa, to OIII będzie bardzo dobrym uzupełnieniem.

 

Mając to wszystko na uwadze można wpowiedzieć, że filtr Antaresa jest chyba najbardziej zbliżony do UHC z oferty Lumicona. Oby nie do Deep Sky, bo byłaby to kicha ... :wink:

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Jak pamiętam Deep Sky Lumicona niewiele wnosi do obserwacji wizualnych ze względu na swoje zbyt szerokie pasmo przepuszczania. UHC ma najszersze zastosowanie w obserwacjach wizualnych. Działa dobrze zarówno np. na mgławicach emisyjnych jak i planetarnych. Jednak jeżeli ktoś che się specjalizować w obserwacjach np. tylko mgławic planetarnych, to filtr OIII jest dedykowany właśnie do tych obiektów. W tym miejscu OIII jest dużo sprawniejszy od UHC, ale ma węższe zastosowanie. Jego pasmo przepuszczania wbija się dokładnie, w pasmo mgławic planetarnych. W jakiejś recenzji czytałem, że jeżeli możesz pozwolić sobie na jeden filtr, to kup UHC. Jeżeli stać cię na dwa, to OIII będzie bardzo dobrym uzupełnieniem.

 

Tak, teorię znam - poniżej podaję link do strony gdzie gość przetestował różne typy filtrów

Lumicona na 81 mgławicach. Warto zobaczyć.

http://pages.sbcglobal.net/raycash/filters.htm

 

Mając to wszystko na uwadze można wpowiedzieć, że filtr Antaresa jest chyba najbardziej zbliżony do UHC z oferty Lumicona. Oby nie do Deep Sky, bo byłaby to kicha ...  :wink:  

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Widziałeś gdzieś wykres przepuszczalności Antaresa? Długo szukałem w internecie i jakoś nie widziałem aby na Zachodzie był w powszechnym użytku - a to o czymś świadczy.

Idąc po skrócie ALP natrafiłem na wykres przepuszczalności tutaj:

http://www.teleskop-service.de/AstroTS/Fil...ilter.htm#TSALP

załączam obrazki na których jest zdjecie filtra oraz wykres przepuszczalności. Dla porównania podaję wykresy przepuszczalności filtrow Astronomik UHC oraz Astronomik CLS (odpowiednik typu Deepsky). Filtrowi ALP jest tak samo daleko do UHC jak do DeepSky.

 

Tu jest link do filtrów Antaresa i nie ma tam podziału na UHC i DeepSKy:

http://www.antaresoptical.com/accessories/filters.html

cls.gif

 

uhc_2.gif

 

alp.jpg

 

TSALP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje na temat przepuszczalności Antaresa powinien dostrczyć Janusz, skoro oferuje te filtry. Jeżeli nie ma wykresu, to trzeba będzie zrobić porównania z Lumiconem, najlepiej na sieprniowych Kudłaczach. Ja mam OIII, Jurek ma UHC i HB, Janusz ma SWANa. Chyba będzie tylko brakować deep sky.

 

PS. Nie spotkałem się z wykresem przepuszczalności Antaresa.

PS2. Te recenzję filtrów czytałem przed zakupem UHC i OIII, jest naprawdę dobra i daje wiele do myślenia.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj filtry antaresa są sprzedawane jako BROADBAND czyli szerokopasmowe:

http://www.harlequinastronomics.com/filters.htm

 

[ Add: 15 Lip 2004 12:05 ]

Tutaj też sprzedają go jako szerokopasmowe czyli typu deepsky:

http://www.scopequipment.com/antaresokulare.html

http://www.heavensandearth.com/FiltersP.htm

 

Na tym forum twierdzą że Antares to filtr szerokopasmowy

http://www.astronomyforkids.com/community/...p?TOPIC_ID=1072

 

Teraz doczytałem - sam antares na swojej stronie twierdzi że te filtry są szerokopasmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.