Skocz do zawartości

Nietypowa galaktyka - UGC 10646


Rekomendowane odpowiedzi

Natrafiłem na zdjęcie nietypowej galaktyki [dodane :)]

Śledzę sobie i analizuje zdjęcia z mojej ulubionej strony najnowsze zdjęcie to NGC 6286 oglądane w largest available version na dole w prawym rogu ujawnia nietypową galaktykę. W messier 45 opisana jest jako eliptyczna, jednak czym uzasadnić jej nietypowy wygląd ? Co też dziwne, zupełnie brak w sieci jej zdjęć i artykułów na jej temat.

 

foto - Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona

UGC10646.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest galaktyka spiralna obserwowana przy bardzo dużej inklinacji ("edge on"). Jest jasna w podczerwieni, więc tworzy dużo nowych gwiazd. To powoduje powstanie znaczącego wiatru gwiazdowego, który ładnie widać na powyższej fotografii. Pierwotną przyczyną znacznego tempa tworzenia gwiazd jest prawdopodobnie zderzenie z inną galaktyką.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie i pewnie nie tylko mnie przyzwyczaiłeś do swoich (zaskakujących jakością zdjęć). Że otwieram zerkam, zbieram szczenę i widzę, że nie zdjęcie Hamala.

Oj, nie ładnie ;)

Miałem dokładnie to samo :)

Nie chciałem :)

 

To jest galaktyka spiralna obserwowana przy bardzo dużej inklinacji ("edge on"). Jest jasna w podczerwieni, więc tworzy dużo nowych gwiazd. To powoduje powstanie znaczącego wiatru gwiazdowego, który ładnie widać na powyższej fotografii. Pierwotną przyczyną znacznego tempa tworzenia gwiazd jest prawdopodobnie zderzenie z inną galaktyką.

Dzięki za odpowiedź Radek. Przyznaj jednak sam, że jest z wyglądu nietypowa a opracowań na jej temat brak, kiedy dużo pospolitsze spiralki i inne mają po 2-3 zdjęcia HST tu cisza. Jest ona tak równo cięta w kokardę i do tego te przejścia jak w fali, aż się prosi o jakieś zdjęcie w wielkiej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaj jednak sam, że jest z wyglądu nietypowa a opracowań na jej temat brak, kiedy dużo pospolitsze spiralki i inne mają po 2-3 zdjęcia HST tu cisza. Jest ona tak równo cięta w kokardę i do tego te przejścia jak w fali, aż się prosi o jakieś zdjęcie w wielkiej skali.

 

Ciekawe czy od strony bieguna może wyglądać tak jak ta:

 

NGC470.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć rację, NGC 474 ma coś z tamtej.

 

Jakoś naturalne dla mnie jest jak się trzyma galaktyka eliptyczna, jak spiralną ukręciły prawa przyrody ale tych obydwu jakoś nie umiem sobie wyobrazić.

Zderzenia sporo wyjaśniają. Przecież może się spotkać nawet kilka galaktyk, a wtedy kształty mogą być naprawdę niesamowite :) wręcz trudne do wyobrażenia.

 

 

Polecam zabawę z dwoma galaktykami: :Dhttp://deimos.astro.columbia.edu/visualizations/galaxy/

 

 

 

 

Dwie.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zabawę z dwoma galaktykami: :D

No nie wiem co na to moja niewiasta ^_^

 

 

Inną nietypową zagadką są galaktyki z rotacją przeciwną niż wskazuje na to skierowanie ramion spiralnych np. http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2002/03

Muszę im zgłosić tą UGC to cyknięcia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie zderzenia galaktyk produkują bardzo dziwne stwory. Dla mnie na pierwszy rzut oka galaktyka z pierwszego postu wyglądał na taką, która niedawno zjadła kilka mniejszych, ale nie zdążyły się one jeszcze wymieszać. Problemem były zbyt ostre granice.

 

Sam fakt, że coś jest nietypowe nie oznacza, że jest interesujące, lub że znajdzie się ktoś, kto będzie chciał to badać. A lepsze zdjęcie pewnie fajnie by wyglądało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.