Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla 'zielonego'


Hools

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu już fascynuje mnię nocne niebo, czasem lubie siąść i popatrzeć w gwiazdy oraz często ogladam programy o tematyce 'kosmicznej'. no i postanowiłem, że może zagłębiłbym się w temat i sam zaczął obserwować gwiazdy ;) i tu nasuwa się moje pytanie: jaki mam kupic 'pierwszy teleskop'? poczytałem trochę wiem, że jest wiele rodzajów teleskopow ale kompletnie nie wiem z czym to sie je ;P. I tu licze na waszą pomoc! :) Mieszkam w mieście gdzie wg skali bortlea niebo 'posiada' klase 4 w niektorych odludnych miejscach, aż do 7 w centrum miasta (przynajmniej tak mi się wydaje, tak jak już pisalem wczesniej jestem zielony :P) niebo chciałbym obserwować z balkonu(jest stosunkowo niewielki, okolo 1metra od sciany do barierki), ew czasem wyjść w troche lepsze miejsce na swieżym powietrzu o lepszej widoczności nieba, z tego co czytalem, zrozumiałem(nie wiem czy dobrze), że na te warunki najlepszy byłaby refraktor lub newton (najlepiej od 'synta'?). Byłbym raczej zainteresowany oglądaniem gromad gwiazd, mglawic, galaktyk jak i planet ukladu slonecznego(wiem ze raczej sie polaczyc jednego z drugim) ale nie wiem czy moj budżet 600zł, NIE WIECEJ, pozwoli na DS'y. Nie wiem także ktory rodzaj montazu byłby dla mnie lepszy. Chciałbym też uzyskac jakość stosunkowo najlepsza do ceny ale to chyba oczywiste. Myśle ze zawarłem wiekszość użytecznych informacji na ktorych udało by się dobrać 'pierwszy teleskop'. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź :)

Z poważaniem Łukasz :)

PS. Zapomniałem dodać ze kompletnie nie interesuje mnie astrofotografia, poprostu chcialbym przyjzec sie gwiazdą z 'bliska'

Edytowane przez Hools
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo zależy od tego, jaki to balkon . Skoro czytałeś to zauważyłeś, jak wiele jest wątkow podobnych do Twojego...wystarczy poczytać. Ja wiem, że każdy szuka w necie gotowej odpowiedzi na sowje zapytanie i zapewniam Cię że ona jest - trzeba tylko wykazać minimum aktywności i poczytać forum.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odradzam Syntę!

Dlaczego? To bardzo zły pomysł na obserwacje balkownowe, dobson to nie montaż na balkon. Ja ci polecam do 600 zł nowego Sky - Watcher'a 130/900 na montażu EQ2.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1383&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-130/900_EQ-2_(SK1309EQ2)

Ja posiadam właśnie taki sprzęt i uważam, że to najlepszy wybór na początek. Montaż jest właśnie na balkon. Widoki sa jak najbardziej zadowalające.

Więć, dostajesz NOWY teleskop, odpowiedni na balkon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odradzam Syntę!

Dlaczego? To bardzo zły pomysł na obserwacje balkownowe, dobson to nie montaż na balkon. Ja ci polecam do 600 zł nowego Sky - Watcher'a 130/900 na montażu EQ2.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1383&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-130/900_EQ-2_(SK1309EQ2)

Ja posiadam właśnie taki sprzęt i uważam, że to najlepszy wybór na początek. Montaż jest właśnie na balkon. Widoki sa jak najbardziej zadowalające.

Więć, dostajesz NOWY teleskop, odpowiedni na balkon.

 

EQ2 strasznie się trzęsie przy każdym potrąceniu, osoby początkujące mają problem z jego ustawieniem i późniejsze wyszukiwanie gwiazd też nie jest intuicyjne. Nawet nie wiemy czy u kolegi widać Gwiazdę Polarną żeby mógł sobie ten teleskop ustawić.

A sam 130/900, może trochę przegnę ale dla mnie to taka większa zabawka. Mgławic tym raczej nie uświadczysz (poza kilkoma) a po założeniu filtra obraz całkowicie gaśnie. To już lepiej kupić Skymastera 15x70 za 200zł

 

Używana Synta 8'' - najlepszy stosunek jakość / cena, zmieścisz się w budżecie (używka), widoki będą już niezłe zwłascza pod ciemnym niebem, minus to fakt, że na balkonie będzie dość ciasno

ewentualnie jakiś refraktor 100/500 lub 120/600 na azymutalu

 

Poczytaj i zdecyduj sam. Fakt jest taki, że ile ludzi tyle opinii. Dla mnie, do obserwacji DS, lustro poniżej 15cm lub achromat poniżej 10cm nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowym parametrem jest średnica obiektywu/lustra. Im większa tym więcej światła zbiera. Ja zaczynałem od 130/900 i po niecałym roku obserwacji zakupiłem 254/1200. Teraz wszystkie obserwacje są o wiele przyjemniejsze, mimo że muszę czasami jechać 30km poza miasto. Z balkonu można obserwować z różnym powodzeniem planety i Ksieżyc. Jednak wypad pod ciemne wiejskie niebo to zupełnie inna liga i inne obiekty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli dobrze rozumiem to: wieksza ogniskowa=wiecej zbieranego swiatla=lepsza jakosc obserwowanych obiektow? chyba zdecyduje sie na synte 8"

 

Większa średnica lustra, a nie ogniskowa. Większa średnica to więcej światła (jaśniejsze obiekty + możliwość dostrzeżenia słabszych) + większa zdolność rozdzielcza (możliwość dostrzegania drobniejszych szczegółów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie decyduj się na Syntę, bo będziesz żałował. Nikt tutaj nie obserwował na balkonie chyba, dobsonem tam nie popatrzysz i tyle!

A ja się nie zgodzę, że mój teleskop to zabawka. Posiadsz ten sprzęt, że tak twierdzisz. Dla mnie jest dobry na planety i księżyc.

Na DS nie spoglądałem, ale napewno tym spokojnie pooglądasz. Kup to co ci radzę. Sam się tak bezsensu miotałem pare miesięcy.

Kup ten teleskop bo to najlepszy wybór w tej cenie. Wtedy sobie wyrobisz opinię co najlepiej oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, poczytałem co nieco, i z opini bardziej ogarnietych ludzi wnioskuje ze jednak teleskop na poczatek przygody to niezbyt trafny zakup, na poczatek postanowilem poznac troche niebo, gwaizdozbiory itp, i z tego co sie naczytalem na poczatek psotanowilem zaopatrzyc sie w jakąś lunetę bądź też lornetke, znalazlem jeden model (stawiam raczej na używane) i chciałbym się was zapytać, czy ta luneta nadawała by sie to jakis podstawowych obserwacji dla początkującego?

PS: och ja glupi nie dodalem linku do sprzetu, oto i on http://www.teleskop.pl/product-pol-1152191895-Luneta-PROOPTIC-Hunter-II.html

Edytowane przez Hools
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,na twoim miejscu dałbym sobie spokój z tym teleskopopodobnym wynalazkiem który podlinkowałeś,rozejrzał bym się za lornetką klasy 10x50 czy 15x70,zalety-duże pole widzenia,patrzenie dwuoczne.Sam zaczynałem od lornetki,teraz mak127,wkrótce przesiadka na synte10.Nie sugeruj się opisem tej lunety,krystalicznie czysty obraz,niezapomniane widoki to jest marketingowy chłam,to nie ten przedział cenowy.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,na twoim miejscu dałbym sobie spokój z tym teleskopopodobnym wynalazkiem który podlinkowałeś,rozejrzał bym się za lornetką klasy 10x50 czy 15x70,zalety-duże pole widzenia,patrzenie dwuoczne.Sam zaczynałem od lornetki,teraz mak127,wkrótce przesiadka na synte10.Nie sugeruj się opisem tej lunety,krystalicznie czysty obraz,niezapomniane widoki to jest marketingowy chłam,to nie ten przedział cenowy.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.