Skocz do zawartości

Maxim dl cd. walki


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Pobawiłem się nowym materiałem. Bardziej skupiłem się na szumie w tle i zastosowałem pewną sztuczkę, o której przeczytasz na blogu Aliena (coś w stylu: "naprawa tła w PS"). Tutaj również wszystko jest ok, jedynie doskwiera ilość materiału, ale nie ma tragedii. Strasznie nierówne zdjęcie daje ten Twój Canon. Gradienty są podobne do tych z poprzedniej fotki, co sugeruje taką charakterystykę matrycy. Coraz bardziej wydaje mi się, że ta kolimacja nie jest dobra. Wydaje się, że centrum winietowania na obu fotkach mocno jest przesunięte w lewo w dół i dodatkowo te gwiazdki na nowym stacku wyglądają podobnie nieforemnie, co na starym.

Ucz się Dargeo, tylko ta obróbka u Ciebie kuleje, jak się poprawisz, to będzie ok :)

M29surowypp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz wiem już do czego mam zmierzać i ile materiału potrzebuję - serdeczne dzięki bo już myślałem, że to wina materiału a okazuje się, że jednak obrabiania fot.

Efekt rozjechanych gwiazdek rzeczywiście jest uciążliwy i co sesja staram się przesunąć korektor komy (Baader Planetarium MPCC Mark III 2")o dziesiąte milimetra od matrycy canona., a nie jest to takie proste :). Zaczynam też podejrzewać, że może być to wina ustawień luster w newtonie mimo że kolimacja jest prawidłowa (w osi optycznej). Po 9 miesiącach posiadania sprzętu doszedłem do wniosku, że należało kupić apochromat - pieniądze prawie identyczne.

 

PS. Dziś dalej do ćwiczeń się biorę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę jak jest więcej szumu a więcej detali. Wydaje mi się że za mocno próbujesz ściągać tło do czarnego. Użyj Fitsworka o którym Ci mówiłem do wyrównania gradientu z tła. Prosta rzecz chociaż można to również zrobić w PS.

Wszystko robiłem w PS. Myślałem, że zdjęcie szumu jest oki :D

 

Część metody Lokiego i reszta moja twórczość :D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum zdjęty - owszem ale porównaj gwiazdy na zdjęciu wyżej z lewej. Są znacznie bardziej naturalne. W ostatnim zdjęciu są "wyciosane" z tła.

 

Spróbuj skorzystać z części końcowej tego poradnika z rozmyciem gwiazdek.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnich wersjach za mocno pociągnąłeś galaktykę i przepaliłeś jądro oraz przy usuwaniu szumu spraciłeś praktycznie cały sygnał z tła, min ciemniejsze obrzeża galaktyki. Tło nie musi być idealnie niezaszumione, musisz zachować umiar. No i mnie też razi ta nienaturalność gwiazdek na najnowszej wersji, w stosunku do tych w poście #79. Jeśli chodzi o to wzmocnienie koloru gwiazd, to moim zdaniem mogłeś to zrobić mocniej - bardziej rozmyć gwiazdy na dodatkowej warstwie. Wydaje mi się, że 2 ostatnie fotki potraktowałeś tym: http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/04/naprawa-ta-w-photoshop.html. Jeśli zgadłem, to musisz to zrobić z większym umiarem - nie zamieniaj całego tła na nowe, bo robi się to nienaturalne i tracisz ciemne obszary.

Jeśli nie liczyć nierównego tła i zdecydowanie za mocnej kompresji jpg, to najlepsza wersja moim zdaniem to ta druga z postu #79. Tam galaktyka wygląda najbardziej naturalnie. Generalnie robisz duże postępy i myślę, że za niedługo będziemy oglądali tu wiele Twoich pięknych fot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje w poście #79 są niestety zbyt skompresowane, żeby ocenić poziom szumu tła. Moim zdaniem powinieneś po prostu odszumić zdjęcie w takim stopniu, żeby nie stracić ciemnych partii obrazu. To nie może być całkowita "podmiana" tła. Sama galaktyka w tamtym poście wyglądała lepiej - była bardziej stonowana, choć kolorek ciut lepszy ma w nowszej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się też pokusiłem o swoją wersję, z nastawieniem, że nie przebierając w środkach, wyciągam na maksa co się da. No i wyciągnąłem. Jedyny problem, że mało to przypomina M33.

Inna sprawa, że nie jest banalny obiekt. Niby jasny i spory, ale o efektowne zdjęcie trudno. M31 kooperuje zdecydowanie lepiej.

 

Trudność obiektu, rzecz w sumie dyskusyjna, nie zmienia faktu, że jeśli w obróbce walczysz z szumem, to znaczy, że już przegrałeś. Materiału musi być tyle, by problem szumu nie istniał (lub prawie nie istniał). Dopiero wtedy można pokusić się o pracę nad efektownym pokazaniem obiektu. Jak to zwykle w życiu bywa, teoria z praktyką się rozjeżdża i zdarza się nam męczyć z szumem. Takie życie :)

 

m33_dargeo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.