Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

O tym krzyżu nie doczytałem, dzięki za zwrócenie uwagi. Najmniejszy okular jaki mam to 18mm ale mam sporo barlowów więc jakoś przypowerować mogę. Rozumiem, że ten test wizualny można zrobić na sztucznej gwieździe? Bo w naszych warunkach na dobry obraz gwiazdy przy dużym powerze mogę czekać parę miesięcy ;). A może sprawę rozwiązałaby maska Duncana? Posiadam akurat taką.

 

Wojtek ten krążek to chyba grafika, znajduje się w tutorialu, który podał Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

O tym krzyżu nie doczytałem, dzięki za zwrócenie uwagi. Najmniejszy okular jaki mam to 18mm ale mam sporo barlowów więc jakoś przypowerować mogę. Rozumiem, że ten test wizualny można zrobić na sztucznej gwieździe? Bo w naszych warunkach na dobry obraz gwiazdy przy dużym powerze mogę czekać parę miesięcy ;). A może sprawę rozwiązałaby maska Duncana? Posiadam akurat taką.

 

Wojtek ten krążek to chyba grafika, znajduje się w tutorialu, który podał Andrzej.

Myślę że metoda długopisowa się tu sprawdzi plus silna latarka ofcrs...;)

Oczywiście wywalamy diagonala z układu do kolimacji SCT.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

O tym krzyżu nie doczytałem, dzięki za zwrócenie uwagi. Najmniejszy okular jaki mam to 18mm ale mam sporo barlowów więc jakoś przypowerować mogę. Rozumiem, że ten test wizualny można zrobić na sztucznej gwieździe? Bo w naszych warunkach na dobry obraz gwiazdy przy dużym powerze mogę czekać parę miesięcy ;). A może sprawę rozwiązałaby maska Duncana? Posiadam akurat taką.

 

Wojtek ten krążek to chyba grafika, znajduje się w tutorialu, który podał Andrzej.

 

A próbowałeś przy pomocy maski Duncana? U mnie się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wywalamy diagonala z układu do kolimacji SCT.

 

To chyba zależy, czy avikujemy z kątówką czy bez. Zdania są podzielone co do tego, które rozwiązanie jest lepsze. Są dwa obozy, ale chyba nie ma dotąd konsensusu. Ja stoję po stronie tych co uważają, że jak kątówki używam (wizualnie, czy z kamerką), to z nią kolimuję. Nie chcę tu rozkręcać dyskusji, ale zwracam uwagę na to, że są dwa punkty widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To chyba zależy, czy avikujemy z kątówką czy bez. Zdania są podzielone co do tego, które rozwiązanie jest lepsze. Są dwa obozy, ale chyba nie ma dotąd konsensusu. Ja stoję po stronie tych co uważają, że jak kątówki używam (wizualnie, czy z kamerką), to z nią kolimuję. Nie chcę tu rozkręcać dyskusji, ale zwracam uwagę na to, że są dwa punkty widzenia.

 

Ale czemu avikujesz z diagonalem..? Nawet dielektryki wprowadzają abberę, kumulują się również wady kolimacyjne,

ponieważ nie wierzę w zachowanie idealnego kąta lustra w diagonalu (są oczywiście diagonale z kolimacją samego lustra,

np Telewujka). Następuje też spadek jasności obiektu około 2-10% (w zależności od jakości lustra). Szkoda fotonów...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avikuję z diagonalem, bo łatwo mi wówczas przejść do obseracji wizualnych i z powrotem. Największą trudnością dla mnie jest to, że jak wyjmę diagonal to trzeba mocno się nakręcić fokuserem by ustawić sprzęt pod drugi typ obserwacji. Do znalezienia ostrości potrzebuję wtedy bardzo jasnego obiektu, np. Księżyc. Do tego jak skolimuję pod zestaw bez kątówki to obserwacje wizualne są już w gorszym ustawieniu (kolimacji). Przy webcamie zrobiłem porównanie i różnicy w jakości nie odczułem. Tam pewnie było to trudne do zauważenia. Mimo powyższego, przypomniałeś mi, że teraz korzystam z kamery, na której może wyjść rożnica w jakości, dla której być może warto się pomęczyć. Jak czas i warunki pozwolą to wykonam testy. Trochę nie chce mi się grzebać w kolimacji bo to czasochłonna robota w SCT. Wymiana śrub by się tu przydała. Ktoś tu niedawno pisał, że trzeba je z zagranicy sprowadzić. Gdyby ktoś się podjął sprowadzenia, to ja chętnie się podepnę i wezmę na siebie część kosztów przesyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avikuję z diagonalem, bo łatwo mi wówczas przejść do obseracji wizualnych i z powrotem. Największą trudnością dla mnie jest to, że jak wyjmę diagonal to trzeba mocno się nakręcić fokuserem by ustawić sprzęt pod drugi typ obserwacji. Do znalezienia ostrości potrzebuję wtedy bardzo jasnego obiektu, np. Księżyc. Do tego jak skolimuję pod zestaw bez kątówki to obserwacje wizualne są już w gorszym ustawieniu (kolimacji). Przy webcamie zrobiłem porównanie i różnicy w jakości nie odczułem. Tam pewnie było to trudne do zauważenia. Mimo powyższego, przypomniałeś mi, że teraz korzystam z kamery, na której może wyjść rożnica w jakości, dla której być może warto się pomęczyć. Jak czas i warunki pozwolą to wykonam testy. Trochę nie chce mi się grzebać w kolimacji bo to czasochłonna robota w SCT. Wymiana śrub by się tu przydała. Ktoś tu niedawno pisał, że trzeba je z zagranicy sprowadzić. Gdyby ktoś się podjął sprowadzenia, to ja chętnie się podepnę i wezmę na siebie część kosztów przesyłki.

 

 

Można kupić po prostu przedłużkę około 11cm z gwintem SCT i nie trzeba wówczas tyle machać focuserem.

Ogniskowa wypadkowa będzie również zbliżona - co jest raczej korzystne do planetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużka to ciekawy pomysł, tylko gdzie taką można kupić? Są jakieś gotowe ekwiwalenety diagonali 2"? Trochę to dziwnie będzie wyglądać bo kamera z przedłużką i barlowem już ma z 11 cm :) ale nie musi to być piękne rozwiązanie, wystarczy, że będzie skuteczne. Zakładam, że nie będzie się to wszystko wyginać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest napisane cyt "...trzeba mocno się nakręcić fokuserem..". Nie doczytałem. Tylko czy tu chodzi o pokrętło do ostrości teleskopu czy rzeczywiście o wyciąg? Ja w swoim SCT mam wyciąg 2" GSO. I jeżeli chodzi o przejście z ogniskowej 2350 mm na 5875 mm, to robię tylko 10 półobrotów, w lewo albo prawo (pokrętłem ostrości SCT), w zależności na którą ogniskową przechodzę. Więc nie jest źle. A do tego już tak to opanowałem że prawie trafiam w punkt. Wyciąg służy mi tylko do regulacji dokładnej, w wyciągu mam napęd. Bez niego to można zapomnieć o dokładnym ustawieniu ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowego wyciągu to nie mam. Miałem na mysli to niezbyt wygodne pokrętło ostrości. A ten napęd w wyciągu aż tak się przydaje? Jak jest zasilany? Jakiś konkretny model? Na zdjęciu zad mojego SCT :)

diagonal.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg bardzo się przydaje. Tym oryginalnym pokrętłem nie zrobisz dokładnej ostrości, chyba, że też zamontujesz na nim napęd z mikroruchami. Wyciąg robi za tą przedłużkę i co ważniejsze masz dokładną regulację ostrości i warto od razu zamontować na nim napęd. Ja mam ten najtańszy SkyWatchera. Działa bardzo dobrze. U mnie regulacja wygląda tak, że najpierw z grubsza tym pokrętłem a dokładnie to już napędem przy wyciągu. To spisuje się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Jowisz. Animacja kończy się, gdzie się kończy, z powodu chmur. Inaczej nagrywałbym do oporu. Na księżycu to chyba coś tam widać, czy mi się tylko zdaje ?

 

83 klatki, 100% i 130%.

Czas od 20.31.41 do 22.10.12.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7,XnView, PhotoScape.
27abffac-cdbb-4486-bbf0-8ca2c381c1f3.gif2092645e-d166-43ad-843f-496110a9ee39.gif
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.