Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Animacja z wczoraj. Cirrus i słaby seeing zrobił swoje. Księżyc z lewej strony prawie niewidoczny (nie ten czerwony).

 

70 klatek, 100%.

Czas od 19.54.12 do 21.13.26.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape, XnView.
ddf73984-b4d4-4f52-a75f-d27c90fac670.gif
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób pozbywacie się tej obrzydliwej obwódki (u mnie po prawej stronie), która powstaje podczas zabawy suwakami w Registaxie w zakładce Wavelet? Próbowałem opcji De-ringing / Bright side. Tylko, że aby efekt był widoczny, muszę dojechać suwakiem prawie do 100%, a to z kolei ma już wpływ na całe zdjęcie, tj. obraz traci ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób pozbywacie się tej obrzydliwej obwódki (u mnie po prawej stronie), która powstaje podczas zabawy suwakami w Registaxie w zakładce Wavelet? Próbowałem opcji De-ringing / Bright side. Tylko, że aby efekt był widoczny, muszę dojechać suwakiem prawie do 100%, a to z kolei ma już wpływ na całe zdjęcie, tj. obraz traci ostrość.

 

Spróbuj tego:

To dość żmudne, ale na pewno skuteczne rozwiazanie. Robisz dwie obróbki - pod tarczę i pod jej brzeg i nakładasz oba obrazy. Tutaj jest to sprynie uproszczone. Procedurę można wykonać w każdym dobrym programie do edycji grafiki. Tu jest akurat Gimp. Sam tego nie używam, bo jak się okazało, w kamerce ASI nie ma takiej potrzeby.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób pozbywacie się tej obrzydliwej obwódki (u mnie po prawej stronie), która powstaje podczas zabawy suwakami w Registaxie w zakładce Wavelet? Próbowałem opcji De-ringing / Bright side. Tylko, że aby efekt był widoczny, muszę dojechać suwakiem prawie do 100%, a to z kolei ma już wpływ na całe zdjęcie, tj. obraz traci ostrość.

 

Takie obwódki powstają przy wyostrzaniu , często generowane są przez kamerę.

 

Jedną z metod jest odpowiednie ustawienie gainu , gammy i lekkie wyostrzanie .

 

Inna sprawa to seeing który psuje obraz i przy wyostrzaniu wychodzą takie okręgi , a jeszcze inna to odpowiednie powiększenie - kamera/barlow, nie doświetlony materiał również uwidacznia dziwne kręgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z metod jest odpowiednie ustawienie gainu , gammy i lekkie wyostrzanie .

 

Inna sprawa to seeing który psuje obraz i przy wyostrzaniu wychodzą takie okręgi , a jeszcze inna to odpowiednie powiększenie - kamera/barlow, nie doświetlony materiał również uwidacznia dziwne kręgi.

 

Niestety - filmiki nagrywam aparatem kompaktowym przystawianym do okularu, więc do ustawień gainu i gammy nie mam dostępu. Na dodatek zapisują się w formacie mov, a nie avi, co też jest dość upierdliwe. Z ostrzeniem też nie powalczę, bo Cannon nie przewidział w tym modelu opcji wyłączania autofocusa...

Co do obwódek to nic z nimi nie robię. Albo są, albo ich nie ma. Nie zwracam na to uwagę.

 

Moje zdjęcia i tak są marnej jakości, a ta obwódka dodatkowo jeszcze je (i mnie) dobija. Dlatego pomyślałem, że jeśli da się to rozwiązać przy użyciu jakiegoś programu lub modyfikacji ustawień w Registaxie, to warto poświęcić te parę chwil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę popracowałem nad materiałem z makówki.

Przyjąłem zamiast 90% zaledwie 45% wsadu z avika i poprawiłem

graficznie i kolorystycznie planetkę... ;)

 

 

 

Fajnie wyszło , te maki to jednak dobre sprzęty , może byś kupił takiego 250 mm lustro są nie drogie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety - filmiki nagrywam aparatem kompaktowym przystawianym do okularu, więc do ustawień gainu i gammy nie mam dostępu. Na dodatek zapisują się w formacie mov, a nie avi, co też jest dość upierdliwe. Z ostrzeniem też nie powalczę, bo Cannon nie przewidział w tym modelu opcji wyłączania autofocusa...

 

Moje zdjęcia i tak są marnej jakości, a ta obwódka dodatkowo jeszcze je (i mnie) dobija. Dlatego pomyślałem, że jeśli da się to rozwiązać przy użyciu jakiegoś programu lub modyfikacji ustawień w Registaxie, to warto poświęcić te parę chwil.

 

 

Czy ten Conan ;) ma funkcję nagrywania filmów ?

 

Jeśli nie , zapomnij o fotografii planet .

 

Jeśli ma to jest szansa na ładne fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę popracowałem nad materiałem z makówki.

Przyjąłem zamiast 90% zaledwie 45% wsadu z avika i poprawiłem

graficznie i kolorystycznie planetkę... ;)

 

 

Ewidentnie jeden wniosek, że w naszych warunkach wystarczy spokojnie 200mm aby osiągnąć maxa seeingowego. Nieźle wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój seeing dopisał, ale w piątek po pracy nie chciało mi się długo siedzieć, inaczej pokręciłbym aż do upadku Jowisza w drzewa. Ale mam 20 minut (odstępy 1,5-minutowe):

 

1d3654a9-5ff3-4782-9f17-61e9cda22ca3.gif

 

Chameleon mono z filtrem czerwonym 610 nm, Mak 180, AutoStakkert!2 i obróbka w ImPPG.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat poruszany nie raz,ale w tej chwili mam swoje zdanie. Miałem SCT 9.25,teraz mam newtona 12". O ile w SCT była ciężka walka z seengiem,o tyle w newtonie jestem zszokowany tym co się rejestruje nawet w fatalnych warunkach. Nic nie zastąpi apertury,bezdyskusyjnie. Im więcej,tym lepiej. Dzisiaj miałem fatalne warunki,a mimo to zarejestrowało się więcej detalu niż w dobrych warunkach z SCT.

 

 

 

jowiszLRGB.jpg

jowisz.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.