Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Widzieliście kiedyś takiego Jowisza w niebieskim filtrze?

 

https://www.youtube.com/watch?v=hpbYtfY5BBc

 

przecież stack z tego pliku YouTube by powalił na kolana wszystko co my tu robimy.

 

 

Świetny materiał , mnie wyszło coś takiego + drizle 300.

Jupiter with 300mm newtonian and DMK21 camera (blue filter)_castr_g3_b3_ap24.png

Drizzle30_Jupiter with 300mm newtonian and DMK21 camera (blue filter)_castr_g3_b3_ap41.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jaki ten materiał jest dobry bez kompresji, niestety avik który pobrałeś ma potężną kompresję narzuconą przez Youtuba. W Polsce taki seeing chyba bywa raz na 10 lat jeżeli w ogóle ;)

 

Pomyśl jaki był by Jowisz bez kompresji Y. skoro po kompresji taki wychodzi .

 

Raz na 10 lat :g: to trochę rzadko ale będę czekał :) , czekam na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce więc mam czas :)

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również gammę mam wyłączoną, lepiej ją zostawić w spokoju, potem można ją sobie w razie czego zmniejszyć w programie do obróbki. Gammę można zmniejszyć ewentualnie na Słońcu tak, żeby program do obróbki miał łatwiejsze stackowanie.

 

Znalazłem jeszcze ciekawą stronę o kolimacji SCT. Jeżeli nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakie mamy krążki dyfrakcyjne to wystarczy nagrać krótki avik i zestackować. Efekt jest na tyle dobry, że jestem w stanie stwierdzić jaka jest kolimacja. Załączam mocno powiększone zdjęcie krążka po kolimacji i przed kolimacją. Jak widać jest spora poprawa ale do ideału jeszcze trochę brakuję, cień wtórnego musi przesunąć się w prawo.

 

Adam, uwierz lub nie (mam nadzieję że tak). Kolimacja w ten sposób jest zupełnym nieporozumieniem. Przerabiałem to i SCT i makach. Tylko wizual. Wiem, ze wygodniej, ze gwiazdkę i dyfrakcję "widzimy", ze kontrolujemy przesuwanie się przy ustalaniu pozycji LW. Tyle tylko, że efekt jest żaden. Spróbuj idealnie skolimowany teleskop metodą "kamerkową" skierować w wizualu na jasną wysoką gwiazdę. Ręczę, że okaże się że kolimacja okaże się tylko bardzo zgrubna lub zupełnie błędna. Tylko wizual i powery rzędu 500-800x przy dobrym seeingu lub proponowana przeze mnie metoda kolimacji "sztuczną gwiazdką".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ogniskowej około 900mm piękną dyfrakcję da się uzyskać w odległości ok. 7 metrów (kulka długopisu oświetlona silnym białym światłem, używałem mocnego reflektorka led - rowerowego...;).

Dla SCT 11 myślę, że około 15 metrów. Ważne jest aby kulka była na "przedłużeniu" ogniskowej oraz oświetlenie w miarę możliwości

od strony teleskopu jak najbardziej równolegle. Krążki dyfrakcyjne są naprawdę znakomicie widoczne, jak dla mnie była to eureka

po mordowaniu się z kolimacją w tzw. "polu". Są różne końcówki w długopisach, im mniejsza kulka tym lepiej. Efekt jest taki jak dla kolimacji przy korzystaniu z kulek łożyskowych ale dystans zamiast 50 metrów wynosi 5 metrów...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaliłem przyczynę słabego kontrastu u mnie, dymy osiedlowe. Jednak Jowisz zwłaszcza w kanale R lubi dobrą klarowność nieba.

 

Widocznie to przypadłość ASI bo Atik miał niezły kontrast nawet w gęstej mgle.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy, a co w takiej sytuacji z ostrością? Teoretycznie na kilku metrach ta "gwiazdka" powinna być totalnie rozostrzona. Ale jednak nie jest :)

W SCT raczej to nie grozi, trzeba tylko operować bacfocusem, refraktor 150/900 bez problemu "ostrzył", fakt że mam skróconą tubę pod bino.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś Ty, na pewno się nie obrażam (co nie znaczy, że się z tym zgadzam). Porównaj sobie zdjątko z makówki

do mojej fotki z 14" newtonika.. ;) Kolor ma to do siebie, że fotka jest ładniejsza, owszem, ale ja gonię za detalem.. ;)

Apertura przede wszystkim. W dobrym seeingowo kraju (goto Australia) z maków i SCT można wyciągnąć o wiele więcej

niż mi się udało. Natomiast visual w maku oceniam na znacznie ciekawszy od "bladego" newtona, i kontrast i kolory i ogólne odczucia

same pozytywy.

jup2.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorystyka bardzo dobra. A nie myślałeś o zbieraniu luminancji w bw a koloru nową kamerką? Wystarczy ręczna karuzela okularowa za parę groszy. Mogłyby z tego być dobre efekty. Sam kiedyś miałem taki pomysł. Dwie kamerki bez CF i filrów.

http://deltaoptical.pl/karuzela-rewolwerowa-dla-4-okularow-125-baader-q-turret,d2905.html

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic o luminancji. Ale zabawa na dwie kamerki będzie upierdliwa. Ponieważ one trochę długo startują. I tak co chwilę zmieniać je tą karuzelą, to chyba nie dla mnie ta zabawa. Dwie na raz to chyba nie można uruchomić?

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł , a ja bym proponował inne rozwiązanie , wkładasz bino do teleskopu , w jedną dziurkę kamera kolorowa , w drugą B/W .

 

Kręcisz z dwóch kamer jednocześnie , odpada WinJupos, w razie ewentualnych różnic w Registax ustawiasz odpowiednie ustawienie Jowisza.

 

 

 

ps. jak nie masz bino mogę pożyć .

 

ps.2 jako luminację proponuje R albo coś w tym rodzaju.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic o luminancji.

No, to materiał z czarno- białej kamery...łączony później (naprawdę banalna sprawa) w wielu programach graficznych z kolorową fotką. Kamery bw (czarno-białe) znacznie precyzyjniej pozwalają

łapać detale, luminacja to po prostu fotka bazowa którą się obrabia (ostrość itp), a potem dodaje się

do materiału sam kolor. Kamery bw z założenia są "ostre " w stosunku do tych z "kolorowymi" matrycami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł , a ja bym proponował inne rozwiązanie , wkładasz bino do teleskopu , w jedną dziurkę kamera kolorowa , w drugą B/W .

 

Kręcisz z dwóch kamer jednocześnie , odpada WinJupos, w razie ewentualnych różnic w Registax ustawiasz odpowiednie ustawienie Jowisza.

 

 

 

ps. jak nie masz bino mogę pożyć .

Janusz przecież to pryzmaty, w dodatku z pryzmatem współdzielącym, wyjdzie z tego z powodu abbery raczej średni wsad do obróbki. Karuzela ma też mankamenty, nagrywamy planetę w różnych położenia w stosunku do ramek klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze w Polsce nikt nie próbował , więc czemu nie , czasami teoria się nie sprawdza , to nas nic nie kosztuje .

 

Ja chętnie zrobił bym coś takiego jeśli bino by miało 3 dziurki ;) - 3 kamerki mono .

 

Szczególnie przy większych lustrach .

 

9.5" to trochę mało , ale jak by Wojtkowi fajnie wyszło to jak wyjdzie w twoim Andrzeju albo Hamala :icon_rolleyes:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.