Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Wyciąg zewnętrzny to podstawa, brak image shift i ostrzenie w punkt, najlepiej kupić taki z focuserem na pilota lub zaadoptować sobie

do wyciągu np GSO fucuser SkyWatchera. NIe wyobrażam sobie ogniskowania lusterm w SCT przyt takich powerach.

 

Kolejna rzecz do kupienia.. :) U mnie w 8" nie ma image shiftu, ale widzę tu inne korzyści, o których piszecie. Może na giełdzie coś się pojawi. Trochę drogi ten "dodatek". A powiedzcie mi jeszcze:

- czy ten wyciąg w całości się odkręca by diagonala przymocować?

- czy potrzebna jest jeszcze przedłużka by mieć odpowiednić długości toru w kątówce?

- w jakiej pozycji ustawia się ten zywkły focuser?

- ile waży taki wyciąg? wygląda to dość ciężko, a tył teleskopu w SCT lekki i tak nie jest. Mam przeciwwagę z przodu dołożoną, ale przy takim wyciągu, to chyba musiałbym ją podwoić.

 

 

 

 

 

Dzięki Wojtek za zdjęcia. Teraz to sobie lepiej wyobrażam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyciąg można spokojnie odkręcać. Tylko dla Ciebie to pewnie będzie upierdliwe. Odkręcanie i przykręcanie. Ja mam wysoko teleskop, Tylko trochę muszę kucnąć, więc kątówka mi nie potrzebna. Jeżeli dasz katówkę do wyciągu, to może być już tak, że ostrości nie złapiesz albo znowu dużo kręcenia będzie.

 

w jakiej pozycji ustawia się ten zywkły focuser? - sprecyzuj pytanie

 

Nie jest aż tak ciężki.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę kilo to mi się nie uśmiecha, ale może są też w wersji light :) Muszę to w jakimś sklepie zobaczyć jeśli chodzi o trudności w montażu i demontażu. Do wizuala kątówka to dla mnie podstawa wygody obserwacji. Za to lubię SCT i z tego nie zrezygnuję. Z tym ustawianiem zwykłego fokusera miałem na myśli, czy trzeba to podłużne std pokrętło ostrości ustawić w jakimś szczególnym położeniu (np. środek/koniec skali), czy jest to obojętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź na wszystkie pytania. W tym sezonie już raczej nie będę się tym zajmować, ale na przyszly i w miedzyczasie czegoś poszukam. Zdalne regulowanie ostrości jest mocno zachęcające :) Jakoś do tej pory o tym zupełnie nie myślałem. Niedawo dopiero kupiłem porządną kamerkę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym sobie całkiem nieźle radzę. Obraz drży, ale w znośnym zakresie. Drgania szybko gasną. Podkładki antywibracyjne też nieco pomagają. Raczej mam problem z wyborem punktu ostrości, niż z samym ostrzeniem. Kilka minut zwykle szukam najlepszego ustawienia.

 

PS. FireCapture ma fajną opcję kompensowania drgań live. Nie pamięam jak się nazywa, ale dobrze się sprawdza. Szkoda, że mi ten program nie działa jak należy z kamerką. Tylko tego mi brakuje w SharpCapie, ale za to jest przesuwanie live ROI w obszarze całej matrycy. Mój napęd w 1 osi idealnie nie prowadzi, a do tego muszę czasem bliżej krawędzi balkonu przysunąć statyw, co niestety wiąże się z odejściem od właściwego ustawienia montażu i planeta zaczyna mocniej spacerować.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ostrości to robię tak, że daję obraz nie wyraźny, żeby mózg się przyzwyczaił i schodzę w kierunku dobrej ostrości. Z naszymi mózgami jest tak, że kiedy się przyzwyczają do obrazu to potem nie dostrzegają różnicy. Więc trzeba dla kontrastu rozogniskować obraz, popatrzeć na niego kilka sekund i ponownie szukać dobrej ostrości.

 

Cyt "Obraz drży, ale w znośnym zakresie. Drgania szybko gasną." I właśnie też przez te mikro drgania trudno odnaleźć dobrą ostrość. Nawet nie wiesz jaki to ma wpływ dopóki nie zamontujesz taki napęd.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt "Obraz drży, ale w znośnym zakresie. Drgania szybko gasną." I właśnie też przez te mikro drgania trudno odnaleźć dobrą ostrość. Nawet nie wiesz jaki to ma wpływ dopóki nie zamontujesz taki napęd.

 

Dlatego właśnie zainteresował mnie polecany przez Was motofocuser :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można takego jeszcze gdzieś kupić? Widzę tylko ten, ale trochę za drogi mi się wydaje. Tak sobie myślę, że skoro nie mam image shiftu, to powinien mi wystarczyć sam motofocus. Zobaczę jeszcze jak wypadnie porównanie avikowania bez diagonala z kolimacją dla samej tuby. Ciekawe czy oprócz mnie ktoś jeszcze w ogóle avikuje z kątówką. Może jestem tu jedyny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego to Ci nie polecam, w maku miałem to i to jest bajka ale trochę kosztuje.

http://deltaoptical.pl/zmotoryzowany-wyciag-moonlite-cs-2-cale-do-teleskopow-sct-celestron,d2810.html

 

Najlepsze rozwiązanie w sensie koszty - efekty jest u Wojtka, wyciąg GSO oraz sterowanie SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to cenowo rozwiązanie Wojtka jest tańsze niż sam focuser dedykowany do podmiany tego oryginalnego pokrętła. Skoro tak, to wybór mam prosty. Jesienią będę miał zapewne kilka pytań do Wojtka odnośnie montażu. Tak na logikę bez diagonala musi być choć minimalnie lepiej, więc tym bardziej ten wariant będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego kręcić ręcznie , co innego motofocuserem , ja używam takiego od lat i nic mi się nie trzęsie i nie ucieka na boki.

Przy niewielkim ruchu to lustro się za bardzo nie przesunie. Ja pokrętła SCT używałem tylko do zgrubnego wyostrzenia, a końcowe to tylko motocryford.

 

Najtaniej dla SCT to wyciąg SW do SCT i motofocuser SW.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej dla SCT to wyciąg SW do SCT i motofocuser SW.

 

No to 2x SW będzie już chyba nie do pobicia w cenie :) A jest jakaś istotna różnica między wyciągami SW a GSO, która przmawiałaby za dopłaceniem do droższego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszo-dzisiejszy Jowisz.

 

50 klatek, 100%.

Czas od 23.21.04 do 00.14.24.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7,XnView, PhotoScape.
Ogniskowa 2350 mm.
b9ace67a-31cc-49fd-a9ac-59a04b70dc36.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.