Skocz do zawartości

Plamy na Słońcu


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Z poza krawędzi tarczy słonecznej wychyliła się całkiem duża grupa plam, którą warto śledzić. Podkreślam to ze względu na pamiętne zeszłoroczne zorze, których mamy niedosyt. Fotkę zrobiłem dzisiaj w południe obiektywem MTO11CA z telekonwerterem 2x, oraz jak zwykle kamerką Logitech. Parametry zdjęcia: stack ok. 80 kl. w Registaxsie, migawka 1/50s. 5kl/sek. gain max. gamma 70% dla lepszego kontrastu.

S180704W12.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie plamy sa ostatnio wielkie i piekne. Wczoraj naliczylem ich okolo 10.Twoje zdjecia rowniez bardzo ladne gratuluje. Wie ktos moze, czy da sie w jakis sposob przewidziec wystapienie zorzy polarnej w Polsce ? Jesli tak to kiedy to moze nastapic ? ( chodzi mi tu o konkretna date )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, zaszaleliście z tymi zdjęciami :D

 

Rzeczywiscie plamy sa ostatnio wielkie i piekne. Wczoraj naliczylem ich okolo 10.Twoje zdjecia rowniez bardzo ladne gratuluje. Wie ktos moze, czy da sie w jakis sposob przewidziec wystapienie zorzy polarnej w Polsce ? Jesli tak to kiedy to moze nastapic ? ( chodzi mi tu o konkretna date )

 

Zaprenumeruj Astro-Alert na stronie S&T: http://skyandtelescope.com/observing/proam...ticle_332_1.asp

 

Ta mała grupa plam w pobliżu środka tarczy spowodowała ostatnio sporo całkiem silnych rozbłysków, nie powiązanych jednak (niestety) z koronalnymi wyrzutami materii. Nowa duża grupa plam widoczna na tych zdjęciach może spowodować niezłe zamieszanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i plama się rozrasta i zaczyna być ciekawie. Komplikuje się jej struktura, mnożą się włókna w poprzek jądra głównego. Dzisiaj seeing był o niebo lepszy niż wczoraj, dlatego dodatkowo więcej szegółów widać. Nadzieje na zorzę rosną. Sprzęt ten sam, ruski: MTO11CA, telekonwerter 2x, webkam Logitech, 5f/sek. mig. 1/50sek. gamma 50%, stack ok 70 kl. w Registaksie.

S190704E1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam swoje zdjecie. Na razie obrobka z nadswietlonego materialu, mam jeszcze w zanadrzu inny material z tego okresu, ktory niedlugo zaprezentuje. Na razie najciekawsza moim zdanim grupa obecnych plam na sloneczku :)

sun01_obr1_101_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam swoje zdjecie. Na razie obrobka z nadswietlonego materialu, mam jeszcze w zanadrzu inny material z tego okresu, ktory niedlugo zaprezentuje. Na razie najciekawsza moim zdanim grupa obecnych plam na sloneczku :)

 

Meteor, kolorki przepiękne :salu: Gdyby nie to przepalenie to fullwypas :salu:

 

W ogóle wszystkie foty wypaśne :rr:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna grupa plam. Ja wiem, ze czasami niektore zdjecia moga wydawac sie byc lekko przepalone, albo wrecz ze czasami takie sa :) Niemniej ja jestem zwolennikiem zdjec z takim lekko podbitym spektrum i jest to efekt zamierzony, bo wtedy jakby wiecej widac na fotce detali :roll:

 

[ Add: Pon 19 Lip, 2004 ]

O Jezuska ludziska, ale walimy foty :shock: Jak tak sobie czlowiek popatrzy na Sloneczko to az milo sie robi, niezle sie tam to wszystko gotuje.

 

[ Add: Pon 19 Lip, 2004 ]

uwielbiam Slonce.

 

[ Add: Wto 20 Lip, 2004 ]

... i jeszcze jedna mala, odosobniona grupka plam.

 

[ Add: Wto 20 Lip, 2004 ]

... poskladalem jeszcze efekt mojej tworczosci w jedna calosc:

 

Dostepny tutaj:

http://www.timsi.com.pl/~gskow/photo/sun.jpg

 

:roll:

sun02_1_thumb.jpg

 

sun02_3_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisuje, ale seeing dzisiaj gorszy przez ten upał. Gdybym miał balkon skierowany na wschód, mógłbym wcześniej focić, nim się wszystko nagrzeje, a tak dopiero od południa.

Spróbuję jeszcze przed wieczorem cyknąć plamę, napewno będzie widać zmiany.

S200704A12a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.