Skocz do zawartości

Guidemaster i QHY5


ŁukaszRachuna

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Szukałem info na ten temat, ale nie znalazłem, więc wolę zapytać bardziej doświadczonych. Nie mogę ustawić tak GM, by mi widział QHY5. Ogólnie kamerka działa. Co muszę doinstalować/ ustawić, by mieć obraz w GM z tej kamerki. Dwa: jak ustawić sygnały sterujące w GM (która opcja) by szły one z kamerki do montażu przez port autoguidera?

Pozdro, Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do GuideMastera musisz zainstalować CMOS guider - drivery od QHY nie działają - podobnie ma się rzecz w MaximDL

zobacz czy istnieje jeszcze astrosoft.be kolesia z Belgii który pisał kiedyś drv dla dr Qiu (producent QHYków)

jeśli nie namierzysz w necie nic - daj mi znać na PW gdzieś w archiwach powinienem mieć i GM i wszystko do niego żeby odpalić QHY5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie QHY

http://qhyccd.com/astrosoftbe.html

znalazłem te sterowniki.

Ale mimo zainstalowania ich do GM on wyświetla teraz komunikat, iż nie wykrywa kamerki. Co ciekawe, oryginalny QGVideo, PHD, Maxim działają bez problemu. Chciałem odpalić ją pod GM, bo się przyzwyczaiłem do guidowania w tym sofcie. Heh. Jak zawsze coś musi nie działać, jak byśmy tego oczekiwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zacznę od pierwszej wersji. Muszę zobaczyć jak to działa. Przyzwyczaiłem się do GM, więc parę nowości będzie. Szczególnie muszę przyjrzeć się, jak PHD robi kalibrację. Jakie ustawienia dają jakie efekty. QHY5 założę bezpośrednio do 80/400, zestaw prowadzi HEQ5. Macie może jakieś sprawdzone ustawienia (jeśli prowadzicie podobne zestawy) co do parametrów guidowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę obniżoną agresywność, zwiększony Min. Move i to chyba tyle. I sugeruję wejście w wersję 2, bo ma kilka ciekawych dodatkowych opcji, jak choćby pomoc w dobraniu Calibration Time i Drift Align, z którego nawet jeszcze nie skorzystałem. A jak Canonem sterujesz przez APT, to on może się komunikować z PHD i masz dithering.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tylko jeszcze się wtrącę - dla QHY5 był jeszcze jeden magiczny sofcik który wyciał w pień wszystkie sterowniki, dll'ki i inne pliki z systemu - miałem kiedyś podobną zagwozdkę - dioda "świeciła" na pół gwizdka i kamerka nie ruszała - wtedy wywaliłem wszystkie sterowniki i zainstalowałem od poczatku i było git ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy też macie takie klatki z QHY5? chodzi mi o poziome linie na obrazie. To ekspozycja chyba 3s. Może to banalne pytanie, ale że pierwszy raz mam kamerkę dedykowaną, pierwszy raz mogę popatrzeć na obraz. Oczywiście linie co klatka są losowo w różnych miejscach.

 

testguider.jpg

 

A druga ciekawa sprawa, to próba wczytania logu z PHD do PECPrep. Zainstalowałem PECPrep na dwóch kompach, by to sprawdzić. Kompy mało się różnią. Ale na jednym gdy wybieram plik do wczytania z PHD, otwiera mi się okno, gdzie mam podać konfigurację, a potem trzeba kliknąć ok, i powinno otworzyć się okno, gdzie wybierasz plik do konwersji. No i właśnie powinno się otworzyć, bo się nie otwiera, więc nie mogę wybrać pliku. Ma może ktoś pomysł, czemu? Instalowałem różne wersje PECPrep, ale na tym kompie mam ciągle to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień w okienku parametrów w opcji Barlow/Reducer factor - kropkę na przecinek.

Bez tytułu.jpg

Tymi paskami się nie przejmuj takie same miałem w Orion StarShoot AutoGuider ważne abyś widział gwiazdki.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHD 2 ma jeszcze ciekawą nową opcję. Bazę DARK`ów. Robisz raz i spokój. Rewelacja.

Aha. Co wy z tym guiderem 400 mm macie? Nie lepiej odchudzić zestaw i szukacz przerobić? Jak macie qhy5 wystarczy złączka m42. Wczoraj robiłem próbę z qhy5 + obiektyw 400mm. Dla mnie to porażka. Szarpie montażem przy guidowaniu.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.