Skocz do zawartości

czy z dwóch YUKONÓW 6-100 da się zrobić lornetę?


Zbigniew G.

Rekomendowane odpowiedzi

Na dzień dzisiejszy lorneta na bazie dwóch achromatów 100 mm kosztuje w Astromeccanice 12867 zł, a na bazie dwóch maków 150 mm Intesa 27384 zł. Teraz myślę, że można sobie odpowiedzieć czy warto jest budować dobry binar o powiększeniu 100-150x. Warunek jest jednak taki, że trzeba mieć dobry pomysł i dostęp do maszyn lub niedrogich usług w tym zakresie. Po drugie trzeba zastosować

naprawdę dobre obiektywy. Nie wiem jakie obrazy daje Yukon, ale MTO jest OK. Nie można przyrównywać lornety achro 25x100 do takiego binara, ponieważ w lornecie 25x100 są kiepskie obiektywy dostosowane do takich właśnie powiększeń i jest ona przeznaczona do czegoś innego.

 

[ Add: Czw 22 Lip, 2004 ]

kup człowieku teleskop newtona o śr 150 to za tę ceną będziesz o wiele więcej widział.

 

Więc kup człowieku newtona 200-230mm i dobrą nasadkę bino 1,25" a zobaczysz to samo co w binarze z dwóch refraktorów, a może więcej. Pozbędziesz się też wielu kłopotów. Taki binar trudno jest zbudować. Jak najbardziej ma sens budowa binarów

na bazie dwóch refraktorów, ponieważ obserwujemy dwuocznie. Rośnie komfort obserwacji i zdolnosć rozdzielcza. Ja tutaj nie teoretyzuję, ja to widziałem. Dobra nasadka załatwi sprawę. Jednak do DS trzeba mieć nasadkę 2" co jeszcze nie załatwia trudności w uzyskaniu małych powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjustowanie obu torów w lornetce przy 100x z dobrym skutkiem wymaga:

- bardzo dobrej równoległości osi optycznych (przy staniu na głowie do zrobienia)

- regulacja rozstawu osi optycznych

- idealnego zgrania powiekszeń (już gorzej)

- no i pole widzenia przydałoby sie takie same w obu okularach (czyli zoomy do korekcji powiększeń odpadają)

 

i ludzie wymyślili lekarstwo.... BINO  :D wkładasz w wyciąg masz jeden i ten sam obiektyw dwa dobrane identyczne okulary i heja na gromady i planety  8)

 

A jak podłączyć Bino do Yukona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Janusz jak podłączyć BINO do Yukona i jakie

To się nie da zrobić bez wyprucia z Yukona obiektywu i zrobienia własnej obudowy z długim wyciągiem 2" obsługującym bino, innej drogi działania tu nie widzę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wie ktoś może jak wyciąga się obiektyw z Yukona 20-50x50 WA ?  :mrgreen:
A Próbowałeś odkręcić (w lewo) ? :mrgreen:

 

Wiesz czy pytasz bo nie chcę czegoś urwać :roll:

Nie wiem,bo nie posiadam,a to co posiadam zawsze staram się " poznać" :mrgreen: Przypuszczam przez analogie do jego większego brata , potrzebna będzie metoda "inwazyjna" :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ostatnio dwie sprzężone ZRT. Trochę to było kłopotliwe - przede wszystkim regulacja rozstawu osi (oczu) była bardzo niewygodna. Ostrzenie odrębne na każdej sztuce. Duża masa - konieczne zawieszenie w samym środku ciężkości, a to nie było zachowane. No i potrzebny solidny statyw. Co do wykonania samego "modułu łączącego" - było solidne, regulowane i trzymało równoległość osi jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ZRT ma kiepskie obiektywy i budowa kiepskiej lornety jest bez sensu. Można kupić taniej kiepską lornetę, nawet 25x100 powinna być tańcza gotowa.

 

[ Add: Wto 27 Lip, 2004 ]

Zgadza się, ZRT ma kiepskie obiektywy i budowa kiepskiej lornety jest bez sensu. Można kupić taniej kiepską lornetę, nawet 25x100 powinna być tańcza gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ZRT ma kiepskie obiektywy i budowa kiepskiej lornety jest bez sensu. Można kupić taniej kiepską lornetę, nawet 25x100 powinna być tańcza gotowa.
Kiepskiego obiektywu to ona chyba nie ma - po przerobce daje bardzo dobry obraz ("z uwzglednieniem poprawki", ze jest to krotki achromat). Natomiast okulary juz sa "problematyczne".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Seryjna, eksportowa wersja ZRT ma bardzo dobry obiektyw pokazujący bez problemu krążki dyfrakcyjne przy 1,5 do 2D Limicie, co innego sztuki z bazaru czy szemranego źródła jak składaki rożnej maści składane często na kolanach w pociągu a rodowodem z odpadów fabrycznych lub wypłat w naturze pracownikom niewypłacalnych fabryk.

Kiepski jest też towar na rosyjski wewnętrzny rynek, tu zdażają się też niezłe Zonki a na eksport muszą trzymać jakość jak w Polsce za głębokiej komuny bywało, pierwyj sort szedł na export a wtaroj i posjednij na swoje rynki wewnętrzne :salu:

 

Ps. Rozumiem Dziadku że kupując najtaniej zamiast najlepiej jak się zwykle powinno kupować trafiałeś zapewne na te Zonnki i wybraki, stąd twoja kiepska opinia o ZRT :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja widziałem obrazy planet przez dwie sztuki ZRT. Jedna była z ASTROKRAKA a druga z Delta Optical.

 

[ Add: Wto 27 Lip, 2004 ]

Poza tym ja jestem astrodziadek, a nie dziadek. Jesli masz jeszcze dziadka, czego Ci życzę i jemu też, to możesz mu tak mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oczywiście Astrodziadku, teraz widzę swój błąd :roll: wziąłem cię za Dziadka z Opola :oops:

Intensywne sorry za taką wtopę jak mogłem zapomnieć :Boink: przecież Dziadek ma fajnego awatara :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.