Skocz do zawartości

EQ5 belt mod ATM


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Mam montaż EQ5 Pro Syscan i dywaguję nad zrobieniem belt moda. Nie ma gotowych kitów do EQ5 dlatego pozostaje tylko ATM. Na zdjęciu widać układ zębatek a na grafice umieściłem liczbę zębów w poszczególnych zębatek. Z moich pobieżnych obliczeń wynika że całkowite przełożenie układu wynosi 9:44. Zębatka na silniku 12z, zębatka pośrednia 48z i 36z, zębatka na osi ślimaka 44z (z - zębów). Czy dobrze policzyłem całkowite przełożenie? Tak na chłopski rozum, zębatka 36z i 48z daje przełożenie 3:4 czyli współczynnik 0,75. Teraz zębatka 12z x 0,75 = 9z z tąd 9:44 Tak?

Nie ma (nie znalazłem) zębatek 9z i 44z na pasek HTD 3M. a jeśli nawet by były to zębatka 44z nie zmieściła by się w czeluściach EQ5. Wykonanie czterech nietypowych zębatek na obrabiarce CNC to chyba spory koszt, ponadto nie za bardzo wiem gdzie taki detal można by wykonać.

Z tąd kolejne pytanie, czy zębatki zębem 2mm 44z http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=677 oraz 9z http://www.rcpitstop.pl/pl/p/EA-015-09T-Zebatka-silnikowa-9-zebow/363 współpracowałyby z paskiem GT2 http://allegro.pl/pasek-zebaty-gt2-10cm-drukarki-reprap-3d-cnc-i4747540509.html z zębami 2mm. Pasek i zębatki mają taki sam skok/podział niestety różnią się trochę profilem zębów dlatego mam wątpliwości. Czy taki układ ma jakiś sens?

Oczywiście do kompletu potrzebuję jeszcze rolki dociskowej ale z tym to już mniejszy problem. Szacuje łączny koszt na około 100zł. Co wy na to?

Piotr.

 

 

Eq5 zębatki.jpg

przekładnia.jpg

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nikt mnie nie zgani że coś jest nie tak z tym pomysłem?

Zamówiłem na All... pasek GT2 . Jak przyjdzie to przymierzę do zębatki ze skokiem zęba 2mm (takie są zmontowane w montażu) i wtedy zobaczę czy wszystko jest dostatecznie spasowane.

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wytłumaczyć bo ja chyba głupi jestem :Boink::D co ma ilość zębatek do przełożenia ? Do tej pory wydawało się że trzeba znać średnice (promień lub obwód koła) by to policzyć. Domyślam się o co chodzi ale może ktoś objaśni dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wytłumaczyć bo ja chyba głupi jestem :Boink::D co ma ilość zębatek do przełożenia ? Do tej pory wydawało się że trzeba znać średnice (promień lub obwód koła) by to policzyć. Domyślam się o co chodzi ale może ktoś objaśni dokładniej.

 

Jak jedno koło ma 20 zębów, a drugie 10, to przełożenie będzie 1:2, dwa obroty małego koła daje jeden obrót dużego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hej.

Temat jest wciąż aktualny. Poprzednia koncepcja, opisywana w pierwszym poście, okazała się nie wykonalna ze względu na brak zgodności skoku zębów w zębatkach.

Na szczęście kosztowało mnie to tylko kilka złotych, więc to żadna strata.

Pisałem do http://www.rowanastronomy.com/ czy wykonają betl mod upgrade kit do EQ5 Syscan. Niestety odpowiedz była negatywna.

Zgodzili się natomiast na sprzedaż pojedynczych elementów z zastawu do HEQ5. W polskim sklepie znalazłem zębatkę na 44 zęby http://www.ebmia.pl/kolo-zebate-t25442-p-2347.html i do tego pasujące paski i rolki. Niestety nigdzie nie mogę zdobyć zębatki na 9 zębów i pasek T2.5.

Jak wspomniałem w Rowan Astronomy mogą sprzedać mi takie zębatki.

Oto fragment listu-

" Hello Piotr,

>
> Thank you for your e-mail.
>
> We can supply 2 x 9 tooth pulleys , 2 x intermediate rollers and 2 x 5mm mounting shafts @ £39.50 + shipping £7.85
>
> Please order from this page - http://www.rowanengineering.com/products7.htm
>
> Enter the description - " HEQ5 2 x 9 tooth pulleys , 2 x intermediate rollers and 2 x 5mm mounting shafts "
> And the price 39.50 (don't use a £ sign)
>
> Check out with your details as normal.
>
> Best regards,
> Dave Rose"

 

Wychodzi ponad 220 zł. Nie jest to kolosalna kwota, ale zawsze można by poszukać taniej.

Gdzie w naszym kraju można by zamówić wykonanie takiej zębatki. Może znacie jakąś firmę albo człowieka gdzie można by zlecić wykonania takiej zębatki. Czy potrzebna jest do tego obrabiarka CNC czy może da się to zrobić na tokarce/frezarce.

Mile widziane wszelkie sugestie :zle: :dobrze:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam już duże zębatki (44 z) i paski zębate z polskiego sklepu ebmia, a wczoraj przyszły zębatki z Rowan Astronomy. Za dwie (9 z) zapłaciłem 220 zł z przesyłką, drogo ale nie było alternatywy. Pasek i zębatki maja ten sam ząb toteż wszystko idealnie pasuje. Zawiozłem duże zębatki 44 z. do tokarza bo przyszły bez otworu 6 mm na oś ślimaka. Niby otwór powinien być już nawiercony, ale przy zamawianiu nic nie napisałem i może w sklepie uznali że wyślą bez otworu - nie wiem :uhm:

Miałem mały problem z zainstalowaniem zębatek 9 z. na osi silnika. Po założeniu jej na oś silnika nie ma dostępu do śrubek imbusowych dociskających zębatkę do osi, ponieważ chowają się w obudowie. Dlatego nawierciłem w niej otwór M3 i dopiero przezeń dokręciłem i unieruchomiłem zębatkę na osi silnika (foto)

Rolki dociskowe zamierzam zrobić z teflonowych walców odzyskanych z drukarki HP.

Nie mam pewności co do długości paska ten, który kupiłem wydaje się za krótki. Jak wszystko złoże do kupy to sprawa się wyjaśni, najwyżej zamówię dłuższe paski.

 

 

9 z..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny krok.

Zamontowałem zębatki 44 z. i nałożyłem paski. Musiałem troszkę pod szlifować (2 mm) obudowy ślimaka żeby się zmieściły. Co do pasków to chyba muszę zastosować te co kupiłem 145 mm 58 z. , bo następne w rzędzie 160 mm byłby za długie. Jeszcze pozostał zamontować rolki napinające. Prawdopodobnie zrobię to na rodzaj mimośrodu, zobaczę co mi z tego wyjdzie.

dec.jpg

Ra.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak siedzę i myślę czy aby na pewno dobrze policzyłem przełożenia. Wiem że trochą na to za późno, ale lepiej późno niż później.

W pierwszym poście nie napisałem, że chcę zrobić belt moda z zachowaniem funkcjonalności pilota SyScan. Obliczenia cyt. Tak na chłopski rozum... wydają się poprawne, jednak nie dawało mi to spokoju. Teraz mam pewność ! Na stronie http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html znalazłem informacje na temat przełożeń w montażach SW.

EQ5 + Synscan Upgrade Kit ma 144 zęby na ślimacznicy a całkowite przełożenia to 704:1 Mój belt mod to 44:9 liczymy 44:9* 144= 704 a więc dokładnie tyle ile wynosi całkowite przełożenie dla EQ5.

Dla pewności sprawdźiłem belt mody dla HEQ5 i EQ6 odpowiednio 47:9*135=705 i 47:12*180=705 i wszystko zgadza się :read:

Może ktoś potwierdzić lub zganić poprawność moich założeń i obliczeń? Ktokolwiek, bo tak głupio jest prowadzić dialog sam ze sobą.

 

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Też to kiedyś liczyłem bo chciałem zrobić tą samą modyfikacje. 220zł za zebatki 9z to sporo. Ja sie zastanawiałem czy nie zamówić gdzieś żeby firma wyfrezowała większą ilość bo na pewno było by paru chętnych na ten mod zwłaszcza że zebatka 9z na pewno jest tez robiona na zamowienie przez Rowan Astronomy. No a co do za długich pasków. EBMIA robi tez paski o dowolnej dlugosci, tzn kupuje sie na "metry" a oni łączą to specjalistycznym sprzetem. Wtedy trzeba by dobrać tak długość zeby mozna bylo napinać silnikiem w takim zakresie jak to jest oryginalnie.

Edytowane przez AstroLutek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zębatki 9 z. zapłaciłem 29£ czyli około 165 zł, reszta to przesyłka. Przy większym zamówieniu na pewno byłby jakiś rabat. W Ebmia za zębatki i paski zapłaciłem 54 zł plus przesyłka. Też myślałem o łączeniu paska i dobieraniu dokładnie na wymiar, stwierdziłem jednak, że i tak dam rolkę napinająco prowadzącą, to puki co zostanę przy fabrycznej długości paska.

Napinać pasek i tak będę silnikiem, rolka ma za zadanie stabilizować i prowadzić pasek, ponadto spowoduje pełniejsze objęcie nim małej zębatki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belt mod - pierwsza krew ( na palcu)

 

Filmik jak działa całość http://www.youtube.com/watch?v=BnCUrF5Q7wQ&feature=youtu.be . To na razie wersja robocza, bo nie do końca podobają mi się rolki. Zrobiłem je z tulejek teflonowych i podkładek, dodatkowo na całość naciągnąłem izolację termokurczliwą. Prawdopodobnie dam do tokarza zrobić nowe z wałka teflonowego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chorowałem i gdy akurat była pogoda nie mogłem sprawdzić prowadzenia i PE.

Między czasie natrafiłem i zamówiłem takie łożyska http://allegro.pl/lozysko-z-flansza-mf105-zz-5x10-11-5x4-mm-i5092843004.html . Po złożeniu dwóch razem, powstanie rolka, rozmiarem pasują do szerokości paska i średnicy ośki.

Myślę, że na razie na tym poprzestanę. Jak złoże wszystko to zamieszczę jakieś fotki, a potem przyjdzie czas na testy w boju.

Na Astrozlot 2015 w Stężnicy powinienem zdążyć z finalną wersją.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przedstawiam wersję finalną EQ5 SynScan belt mod. Wszystko złożone i dopasowane i śmiga aż miło .

O zębatkach i pasku pisałem wcześniej, dlatego nie będę się powtarzał.

Pewne zmiany poczyniłem w mocowaniu rolki. W sklepie meblowym kupiłem złączkę do mebli ( foto złączka).

Przeciąłem ją na dwie części i osadziłem w otworach nawierconych w kawałku stalowego płaskownika. Z pełnej części złączki zrobiłem trzpień mocujący (wkładany w obudowę silnika), a z drugiej części gwintowanej w środku zrobiłem oś dla rolki. Rolkę tak jak pisałem zrobiłem z malutkich łożysk z flanszą.

Do tego kilka podkładek do ustawienia odpowiedniej wysokości rolki i śruba zabezpieczająca.

Trochę problemów miałem z dopasowaniem pokryw przekładni. Pokrywę przekładni na osi Ra. zrobiłem z obudowy zasilacza antenowego, którą po lekkim podgrzaniu opalarką do drewna wyobliłem i przykręciłem do silnika wykorzystując oryginalne otwory.

Z pokrywą przekładni osi De. miałem większy problem ponieważ w fabrycznej pokrywie nie mieściło się większe koło zębate. Ostatecznie w obudowie wyciąłem prostokątny otwór na zębatkę, a na wierch przykleiłem łukowaty fragment plastiku odcięty ze starego bidonu (spasowało idealnie i w rzeczywistości wygląda lepiej niż na foto).

Myślę że w miarę wszystko widać na zdjęciach, ale chętnie odpowiem na wszystkie ewentualne pytania.

 

łożyska z flanszą.jpg

zlączka do mebli.jpg

Parts.jpg

Parts2.jpg

De belt.jpg

De belt2.jpg

DEend.jpg

Ra belt.jpg

Ra belt2.jpg

RAend.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ja swoje koła i zębatki zamawiałem w firmie Atlantis:

http://atlantis-pt.pl/

Mają wszystko i chyba najtaniej.

Zastosowałem koła HTD 12 3M 09 oraz HTD 36 3M 09-przełożenie 1:3

http://atlantis-pt.pl/z-otworem-pilotazowym/3641-kolo-zebate-htd-36-3m-09.html

Pas zębaty PTS HTD 177 3M 09

Koła pasowe i pasy podaję jako przykład.

Wiadomo każdy do swojego projektu potrzebuje inne rozmiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to montaż EQ5 SynScan, to chcąc zachować oryginalne przełożenie 9:44 musisz zastosować zębatki dokładnie z taka ilością zębów. W przeciwnym razie pilot SynScan będzie źle prowadził i wyszukiwał obiekty. Chyba że zastosujesz sterowanie via PC i EQMODa. Pod warunkiem że EQMOD obsługuje zastosowane przez ciebie przełożenie.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to montaż EQ5 SynScan, to chcąc zachować oryginalne przełożenie 9:44 musisz zastosować zębatki dokładnie z taka ilością zębów. W przeciwnym razie pilot SynScan będzie źle prowadził i wyszukiwał obiekty. Chyba że zastosujesz sterowanie via PC i EQMODa. Pod warunkiem że EQMOD obsługuje zastosowane przez ciebie przełożenie.

 

Nie,nie.Mój montaż jest całkiem inny i współpracuje z procesorem p.Leszka Jędrzejewskiego,który można ustawić na dowolne przełożenie mechanizmów wyjściowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
W dniu 1.03.2015 o 22:11, Piotr4d napisał(a):

Tak siedzę i myślę czy aby na pewno dobrze policzyłem przełożenia. Wiem że trochą na to za późno, ale lepiej późno niż później.

W pierwszym poście nie napisałem, że chcę zrobić belt moda z zachowaniem funkcjonalności pilota SyScan. Obliczenia cyt. Tak na chłopski rozum... wydają się poprawne, jednak nie dawało mi to spokoju. Teraz mam pewność ! Na stronie http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html znalazłem informacje na temat przełożeń w montażach SW.

EQ5 + Synscan Upgrade Kit ma 144 zęby na ślimacznicy a całkowite przełożenia to 704:1 Mój belt mod to 44:9 liczymy 44:9* 144= 704 a więc dokładnie tyle ile wynosi całkowite przełożenie dla EQ5.

Dla pewności sprawdźiłem belt mody dla HEQ5 i EQ6 odpowiednio 47:9*135=705 i 47:12*180=705 i wszystko zgadza się :read:

Może ktoś potwierdzić lub zganić poprawność moich założeń i obliczeń? Ktokolwiek, bo tak głupio jest prowadzić dialog sam ze sobą.

 

Hej chciałbym zrobić takiego belt moda i nie wiem jaki dlugi i ile zębów ma mieć pasek, ktoś pomoże bo ja zielony w tym temacie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.