Skocz do zawartości

Ocena kształtu lustra - test Ronchi


kuba_527

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Za oceanem do szybkiego testu jakości/kształtu lustra dość szeroko stosowany jest test Ronchi. Odchylenia kształtu pasów powstających na lustrze w stosunku do ich idealnego przebiegu świadczą o odchyłkach powierzchni. Pytanie jest następujące - czy ktoś zna jakiś program do oceny obrazów Ronchi? Taki program mógłby zmienić zastosowanie testu Ronchi dzięki czemu można by uzyskiwać ocenę jakości całej powierzchni lustra, a nie tylko przekroju jak w przypadku Focaulta. Znalazłem programik Fringe XP, który służy właśnie do takiej oceny obrazów interferencyjnych ale uzyskanych z interferometru.

Jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat to proszę o podzielenie się - a może jest jeszcze jakiś inny szybki test?

 

Pozdrawiam

 

Kuba

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

 

Za oceanem do szybkiego testu jakości/kształtu lustra dość szeroko stosowany jest test Ronchi. Odchylenia kształtu pasów powstających na lustrze w stosunku do ich idealnego przebiegu świadczą o odchyłkach powierzchni. Pytanie jest następujące - czy ktoś zna jakiś program do oceny obrazów Ronchi? Taki program mógłby zmienić zastosowanie testu Ronchi dzięki czemu można by uzyskiwać ocenę jakości całej powierzchni lustra, a nie tylko przekroju jak w przypadku Focaulta. Znalazłem programik Fringe XP, który służy właśnie do takiej oceny obrazów interferencyjnych ale uzyskanych z interferometru.

Jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat to proszę o podzielenie się - a może jest jeszcze jakiś inny szybki test?

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsyłam Ciebie do "Poradnika miłośnika ASTRONOMII" autor.P.G.Kulikowski strona 301. Jedna strona i po temacie. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1976r. Pozdrawiam.

zakladam, ze masz owa ksiazke, wiec moze bys wrzucil zdjecie tej strony - bedzie prosciej dla kolegi ktory o to pyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odsyłacz do źródła, ale nie o to mi chodzi - idea testu Ronchi jest jasna i zrozumiała -można szybko określić czy zwierciadło jest sferyczne, paraboliczne (w przybliżeniu) i jakie ma ewentualnie błędy kształtu. Jest to sprawdzenie jakościowe. Metoda cieniowa na nożu z maską Couder'a jest metodą jakościową ale wykonuje się w serii pomiary tylko poprzez jeden przekrój lustra, zakładając (czasem błędnie) że zwierciadło nie ma astygmatyzmu. Figuryzowałem lustro 8F4 ze sfery na parabolę (niesławny Nostrus) i przy pomiarach na nożu w jednej płaszczyźnie przekroju miałem jakieś lambda/15, w innej lambda/4 a ogólnie efekt był słaby (tutaj jakieś info o moim problemie).

Zgłębiałem trochę temat pomiarów luster i na ten moment jedyny dokładny pomiar całej powierzchni to tylko na interferometrze (i to też trzeba chyba wykonywać w dwóch prostopadłych kierunkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda cieniowa na nożu z maską Couder'a jest metodą jakościową ale wykonuje się w serii pomiary tylko poprzez jeden przekrój lustra, zakładając (czasem błędnie) że zwierciadło nie ma astygmatyzmu.

 

zawsze robi się pomiary w 2 prostopadłych przekrojach aby wyeliminować taką możliwość. Ja nigdy nie miałem na tyle dużego astygmatyzmu aby to miało jakikolwiek znaczący wpływ na obrazy. Prawdopodobnie coś źle zrobiłeś w trakcie figuracji

 

inna sprawa, że test na nożu jest dość pracochłonny i nietrudno o pomyłkę. Czasem musiałem go powtarzać bo wychodziły bzdury

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zawsze robi się pomiary w 2 prostopadłych przekrojach aby wyeliminować taką możliwość.

 

Zgadzam się. Można pomiarów robić więcej tylko dla każdej serii pomiarów podczas obliczeń (FigureXp) jest obliczana inna parabola i odchyłki od niej, co pewnie jest nie bez znaczenia dla oceny jakości całego lustra (nie zastanawiałem się głębiej nad tym).

Figuryzację zepsułem - wypaczyła mi się płyta meblowa pod zwierciadłem i przy ruchach TOM (plus grubszy tlenek ceru dla przyspieszenia procesu) i stało się to co się stało.

Co do samych pomiarów takiego lustra pojawiał się problem z równoczesnym "gaśnięciem" stref - widać było że z jednej strony gaśnie szybciej a z drugiej wolniej, albo gasną razem obrazy w różnych strefach...

Wymyśliłem sobie że dało by się zrobić zdjęcie obrazu Ronchi w kilku znanych odległościach przed i za ogniskiem (kilka pomiarów korzystając ze sprzętu takiego jak do Focaulta) i przeanalizować układ prążków i przez to określić kształt powierzchni całego lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgadzam się. Można pomiarów robić więcej tylko dla każdej serii pomiarów podczas obliczeń (FigureXp) jest obliczana inna parabola i odchyłki od niej, co pewnie jest nie bez znaczenia dla oceny jakości całego lustra (nie zastanawiałem się głębiej nad tym).

 

ale wtedy wyliczana jest inna ogniskowa. Jeśli różnica ogniskowych w dwóch kierunkach jest duża to bez wątpienia mamy astygmatyzm

 

Figuryzację zepsułem - wypaczyła mi się płyta meblowa pod zwierciadłem i przy ruchach TOM (plus grubszy tlenek ceru dla przyspieszenia procesu) i stało się to co się stało.

Co do samych pomiarów takiego lustra pojawiał się problem z równoczesnym "gaśnięciem" stref - widać było że z jednej strony gaśnie szybciej a z drugiej wolniej, albo gasną razem obrazy w różnych strefach...

 

ostatnio też miałem za miękką matrycę i nie dało się uzyskać prawidłowej figury niezależnie od tego co robiłem

teraz mam matrycę z gipsu dentystycznego o grubości ponad 5 cm. Od razu jest lepiej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.