Skocz do zawartości

Zdjęcia z filterem IDAS?


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz troszkę zgłupiałem bo widzę 3 filtry idas:

1. Hutech IDAS 2" LPS-D1 Light Pollution Suppression Filter for Astrophotography

2. IDAS LPS V4 nebula filter - 2" Filter for the Deep Sky photography

3. Hutech IDAS LPS-P2 Light Pollution Suppression Filter, 2"

 

Który z nich będzie najlepszy? do kamery kolorowej? do kamery mono? do DSLR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr 2 to coś w stylu UHC. Tak więc da najlepszy kontrast na mgławicach, ale do pozostałych obiektów nie będzie dobry i do tego zafałszuje kolory w kolorowej kamerze lub DSLR.

Filtry 1 i 3 są bardzo podobne, ale jest drobna różnica. Jak widać na tych wykresach: http://stargazerslounge.com/uploads/monthly_12_2013/post-6387-0-89442800-1387117279.jpg filtr P2 przepuszcza nieco więcej czerwieni, w tym linię SII, natomiast D1 blokuje czerwień mniej więcej od długości SII. Sad wysuwa się prosty wniosek, że P2 jest lepszy do kamer mono, bo nadaje się do fotografowania w parze z filtrem SII (bo nie tłumi tej linii). Teoretycznie dla kamery kolorowej i DSLR nie ma różnicy, czy zastosujemy filtr P2, czy D1, bo i tak nie będziemy focić przez filtr wąskopasmowy SII, ale z tego, co znalazłem, to filtr D1 zapewnia minimalnie lepsze odwzorowanie kolorów, niż P2. Tak więc teoretycznie D1 jest ciut lepszy do sprzętu kolorowego, ale mniej uniwersalny (bo gorzej nadaje się do mono). Ja posiadam filtr P2 i używałem go najpierw z DSLR, a teraz z kamerą mono. Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jest drobna różnica. Jak widać na tych wykresach: http://stargazerslounge.com/uploads/monthly_12_2013/post-6387-0-89442800-1387117279.jpg filtr P2 przepuszcza nieco więcej czerwieni, w tym linię SII, natomiast D1 blokuje czerwień mniej więcej od długości SII. ... to filtr D1 zapewnia minimalnie lepsze odwzorowanie kolorów, niż P2.

Potwierdzasz dokładnie to co sam stwierdziłem. Mam P2 i napisałem kiedyś że jest tyyci za czerowny i warto by go przyciąć ciut wcześniej a teraz czytam że jest taki filtr tj. D1. Żartowałem że pewnie mieli w firmie niezłą debatę, jedni chcieli zostawić SII i troszkę podczerwieni w paśmie inni wyciąć bo będzie jak pisałem za czerwono, myślałem że wygrała opcja pierwsza a oni zrobili też D1 ^_^ Mądre chłopaki :)

 

P2 można przerobić na D1, może nie z tak stromym zboczem ale zawsze, dodając odpowiedni filtr IR cut

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr od niedawna i powiem że faktycznie skubany dobrze się spisuje w walce z LP jednak mam dziwne odczucie ze coś dziwnego robi z gwiazdami, tak jakby w OSC rozjeżdżały się kanały. W małej skali tego pewnie nie widać ale u nie na 1500mm cos wyłazi. Miał ktoś podobne spostrzeżenie? On jest dość grubym szkłem, nie wiem czy to nie jest przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że znacznie mniej ma problemów z kolorem jak Baderowski UHC-S

UHC-S też mam :) jest dużo lepszy w wycinaniu LP od IDAS-a ale faktycznie niszczy kolor niebywale. Filtr Neodymowy w zamian cos tam poprawia ale wiele mu brakuje do kolegów. Musze kiedyś do kompletu zdobyć CLS ^_^

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mateusz chyba znalazłem twój wątek http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=21823

W prawdzie miałem na myśli inny wątek na astropolis, ale tam też jak widzę wrzuciłem to porównanie, o czym już zdążyłem zapomnieć :) Dokładnie o te zdjęcia mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie miałem na myśli inny wątek na astropolis, ale tam też jak widzę wrzuciłem to porównanie, o czym już zdążyłem zapomnieć :) Dokładnie o te zdjęcia mi chodziło.

 

Zdecydowałem się na Hutech IDAS LPS-P2 Light Pollution Suppression Filter, 2"

Myślę, że to będzie dobry wybór.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astromani...php?f=4&t=21823

 

W prawdzie miałem na myśli inny wątek na astropolis, ale tam też jak widzę wrzuciłem to porównanie, o czym już zdążyłem zapomnieć :) Dokładnie o te zdjęcia mi chodziło.

 

Czy to pierwsze zdjęcie zatytułowane bez filtra miało użyty filtr IRcut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem bo jak robiłem porównania bez IR cut w OSC to podczerwień sama w sobie potęgowała efekt, bez niej nie było już tak spektakularnie. U Ciebie widać niebo strasznie słabe skoro z matrycowym wycinaczem podczerwieni tło wyszło takie pomarańczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OSC faktycznie różnica może być spora, lustrzanka raczej minimalnie zmieni charakterystykę po założeniu IRcut. Niebo nie jest takie znowu strasznie słabe, to coś na pograniczu miejskiego i wiejskiego (wieś 30 min drogi od Wieliczki, niewiele dalej od Krakowa). Można już spokojnie focić i jest względnie ciemno. Taki mocny efekt mógł wyjść, go balans bieli był ustawiony prawdopodobnie na zdjęcie z IDASem, co z automatu spowodowało zapomarańczowienie tego bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.