Skocz do zawartości

Saturn 2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Walki z kolorami ciąg dalszy. Wczorajszy Saturn. Jak poradził mi Arek_P eksperymentowałem w SharpCapie z balansem bieli i wyszło na razie tak. Jeśli pogoda się utrzyma, to dzisiaj wieczorem spróbuję odjąć trochę fioletu.

 

Czy przed zablokowaniem balansu rozjaśniłeś (exposure) mocno saturna by stał się przepaloną na biało plamą? Można też trochę rozogniskować, gdyby stawiał opór, ale to tylko opcjonalne. Jak ma dobrze wyjść, to trzeba zapodać biały lub szary wzorzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się zapytam. Emeł, czy twoją kamerką można avikować bez debayeryzacji? Jeżeli tak, to nagrywaj bez debay. i potem zdebayeryzuj avik w PIPP i włącz opcje Stretch Histogram White Point w zakładce Processing Options. Będziesz miał o wiele łatwiej z kolorystyką. Ja tak robię. Jeżeli masz dodatkowo za jasne tło, warto też zaznaczyć, w tym samym miejscu, opcję Set Histogram Black Point.

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed zablokowaniem balansu rozjaśniłeś (exposure) mocno saturna by stał się przepaloną na biało plamą? Można też trochę rozogniskować, gdyby stawiał opór, ale to tylko opcjonalne. Jak ma dobrze wyjść, to trzeba zapodać biały lub szary wzorzec.

 

Exposure było na 3/4, ale Saturn nie był białą plamą. Było go widać normalnie. Następnie zjechałem prawie maksymalnie w dół balansem bieli. Pojedyncza klatka wyglądała tak:

 

s1.jpg

 

To ja też się zapytam. Emeł, czy twoją kamerką można avikować bez debayeryzacji? Jeżeli tak, to nagrywaj bez debay. i potem zdebayeryzuj avik w PIPP i włącz opcje Stretch Histogram White Point w zakładce Processing Options. Będziesz miał o wiele łatwiej z kolorystyką. Ja tak robię. Jeżeli masz dodatkowo za jasne tło, warto też zaznaczyć, w tym samym miejscu, opcję Set Histogram Black Point.

 

A tego nie wiem :) Gdzie ewentualnie szukać takiej opcji? Ale obawiam się, że te ustawienia to chyba wszystko, co mam:

 

właściwości.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exposure było na 3/4, ale Saturn nie był białą plamą. Było go widać normalnie. Następnie zjechałem prawie maksymalnie w dół balansem bieli. Pojedyncza klatka wyglądała tak:

 

Do ustawienia balansu musisz mieć biały obiekt. Dlatego trzeba Saturna (lub Księżyc jak jest w pobliżu) przepalić zwiększając na chwilę sztucznie ekspozycję. Ustawiasz balans na takim białasie, a potem wracasz do normalnych ustawień dla avikowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do ustawienia balansu musisz mieć biały obiekt. Dlatego trzeba Saturna (lub Księżyc jak jest w pobliżu) przepalić zwiększając na chwilę sztucznie ekspozycję. Ustawiasz balans na takim białasie, a potem wracasz do normalnych ustawień dla avikowania.

 

Tak zrobię przy najbliższej okazji. Ale chyba niestety nie dziś, bo jakieś chmurzysko się przypałętało. A czy w związku z tym jasność też mam jakoś konkretnie ustawić?

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W FC masz opcję debayer.

 

Niestety, chyba dla tej kamery jest niedostępna. Pobrałem wersje 2.2, 2.3 i 2.4 żeby sprawdzić i nic takiego nie znalazłem. A może dlatego, że Ty masz 2.2 beta (Build: #36), której już nie można pobrać? U mnie w każdym razie jest tak (dla poszczególnych wersji):

 

opcje.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w związku z tym jasność też mam jakoś konkretnie ustawić?

 

Nie ma znaczenia czego użyjesz by rozjaśnić, a dokładniej przepalić planetę. Najprościej ekspozycją, ale jasnością możesz dodatkowo wspomóc. Można też gainem.

 

W SharpCapie po prawej u góry jest lista dostępnych trybów. Jeśli będziesz mieć taki bez debayeryzacji, to poznasz go po tym, że obraz będzie w nim w odcieniach szarości. Nie należy tego jednak mylić z trybem "grey", który zamienia kolor na odcienie szarości. Też taki powinien być na liście. Gdybyś miał tryb bez debayeryzacji to w nim zapisuj (więcej klatek na sek.), ale ostrość ustawiaj w kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ma znaczenia czego użyjesz by rozjaśnić, a dokładniej przepalić planetę. Najprościej ekspozycją, ale jasnością możesz dodatkowo wspomóc. Można też gainem.

 

W SharpCapie po prawej u góry jest lista dostępnych trybów. Jeśli będziesz mieć taki bez debayeryzacji, to poznasz go po tym, że obraz będzie w nim w odcieniach szarości. Nie należy tego jednak mylić z trybem "grey", który zamienia kolor na odcienie szarości. Też taki powinien być na liście. Gdybyś miał tryb bez debayeryzacji to w nim zapisuj (więcej klatek na sek.), ale ostrość ustawiaj w kolorze.

 

Jeśli chodzi o tryby, to mam dostępne YUY2 i RGB24. Co ciekawe tylko na laptopie (Win7) są te dwa. Bo jak podłączam kamerkę do stacjonarnej puszki (Win8.1), to mam tylko YUY2. Sterowniki do kamery na obu komputerach są takie same. Firmware kamery jest najnowszy.

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tryby, to mam dostępne YUY2 i RGB24.

 

Ja używałem YUY2. Jak będziesz ustawiać balans na prześwietlonej planecie to pamiętaj o rozogniskowaniu. To ułatwia sprawę. Ważne by się nie zrażać. Te proste webcamy są świetne do nauki. Jak tę kamerę rozpracujesz, to przejście na lepszą da Ci dużo radości zamias frustracji, że wydałeś x złotych, a rezultaty niewiele lepsze od webcama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 50 mm wyrób teleskopopodobny marki Opticon, którego kiedyś posiadałem, nie był w stanie zrazić mnie do astronomii, więc i kamerce się to nie uda :icon_biggrin: A poważnie, to dzięki za mini tutorial. Przy najbliższej okazji, bo w tej chwili mam burzę nad głową, będę działał :thmbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Saturn. Warunki znowu nie sprzyjające. Lekkie falowanie i coś jak mgła.

 

100%, 200% oraz surowy stack (1000 klatek z 10000) oraz PrtScr z nagrywania.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

 

 

 

Sat_20150612_224730.jpg

Sat_20150612_224730_200%.jpg

Sat_20150612_224730_pipp_g3_ap39.jpg

1.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, znów wziąłem się za Twojego Saturna. Tym razem zastosowałem technikę usuwania aberracji chromatycznej w Corel PaintShop Pro X7. Robię to tylko dla tego, żeby pokazać, że z Twoich fotek można lepiej wyprowadzać kolorki. Do obróbki się nie przykładałem, usunąłem tylko to co za bardzo dominowało w fotce.

post-25898-0-84592700-1434234930.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, znów wziąłem się za Twojego Saturna. Tym razem zastosowałem technikę usuwania aberracji chromatycznej w Corel PaintShop Pro X7. Robię to tylko dla tego, żeby pokazać, że z Twoich fotek można lepiej wyprowadzać kolorki. Do obróbki się nie przykładałem, usunąłem tylko to co za bardzo dominowało w fotce.

 

Przyjemniejszy dla oka, faktycznie :) Niestety nie mam tego programu. Ale znalazłem taki poradnik: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,52897.0.html

Robisz coś podobnego, czy masz po prostu w PSP funkcję pt. "usuwanie aberracji chromatycznej"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam po prostu w Corel PaintShop Pro X7 funkcję pt. "usuwanie aberracji chromatycznej". Jest to o wiele mniej skomplikowane niż w tym poradniku, który pokazałeś. Ale to nie zawsze jest dobra metoda. Prawie nigdy jej nie stosuję, ponieważ wprowadza fałszywe kolory. Ale do takiej fotki jak Twoja, metoda ta daje dobry efekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, z Twojej kamerki ciężko otrzymać idealną kolorystykę, ale ostatnia Twoja praca jest już bardzo bliska optimum. Jest nieporównywalnie lepiej niż wczesniej. Resztę musisz korygować programowo. Zamiast dużych programów typu Corel Paint Shop Pro, polecam prosty i bezpłatny FastStone. Znajdziesz tam korektę poziomów (skrót Ctr+L). U góry można wybrać barwę (domyślnie RGB). Do każdej barwy możesz kombinować suwakami, ze szczeg. uwzgl. gammy (środkowy) i poniżej rozpiętości tonalnej (tu prawy warto spr.). Jak sie wprawisz w ocenie histogramu poszczeg. barw, to szybko będziesz w stanie określić co trzeba poprawić. Na początku po prostu sprawdź po kolei każdą barwę i co się dzieje jak ruszasz suwakiem gammy lub tym poniżej z prawej. Inna możliwość to nieco trudniejszy Image Analyser. Tam jest więcej metod korekty, ale trudniej się tam odnaleźć.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Saturn.

100% i 200% (mocno ostrzone).

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Sat_20150615_222946_1.jpg

Sat_20150615_222946_11.jpg

Sat_20150615_222946_111.jpg

Sat_20150615_222946_200l.jpg

Sat_20150615_222946_200ll.jpg

Sat_20150615_222946_200lll.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.