Skocz do zawartości

Saturn 2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

A gdybyś wrzucił nieskompresowany, to byłoby jeszcze lepiej :-) Przynajmniej ten obrobiony w PIPP, kt. pewnie jest znacznie mniejszy niż pierwotny.

 

Zrobię to po powrocie do domu :) Lysy - muszę się u Ciebie na korepetycje z PS-a zapisać :D

 

Edit: IR-Pass jeszcze się nie dorobiłem. Ale mam za to czerwony filtr. Nada się?

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak domyślnie było 100 to lepiej nie będzie. Możesz spr. czy jak masz teraz dobry balans, to czy przy tym 100 nie będzie czasem lepiej.

Jest jeszcze kwestia stackowania. Masz trochę dużo AP (z nazwy pliku wnioskuję) jak na wielkość planety w pixelach. Rozmiar AP powinieneś mieć ok. 40, ważne jest zaznaczenie "Saturn" przed kliknięciem "Place AP grid". Warto eksperymentować z "min. brig." by punkty wyszły w dobrych miejscach. Może te artefakty, o kt. pisze Łysy, powstają u Ciebie na etapie stackowania.

 

Tak, celowo zostawiłem oryginalną nazwę. Może daję za mały AP Size? Zwykle ustawiam 25, czyli prawie minimalną wartość? Wydawało mi się, że dzięki temu uzyskam bardziej szczegółowy obraz. A min. bright przeważnie jest też ok. 25-30. Opcję "Saturn" oczywiście zaznaczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrobię to po powrocie do domu :) Lysy - muszę się u Ciebie na korepetycje z PS-a zapisać :D

 

Edit: IR-Pass jeszcze się nie dorobiłem. Ale mam za to czerwony filtr. Nada się?

 

Filtr R - niespecjalnie, tzn. zbieranie kanału "L" - lepiej z nim niż bez niego, ale IR-pass to zupełnie inna bajka.

Filr REALNIE eliminuje w znacznym stopniu problemy seeingowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawia mi to niesamowitą przyjemność. A jeżeli można się jeszcze przy tym jeszcze czegoś nauczyć, np. obróbki grafiki? Podwójna korzyść :) Jeszcze rok temu nie miałem pojęcia, że zdjęcia można stackować :)

Czyli moje wyobrażenie o AP było błędne. Dobrze wiedzieć. Zobaczę w domu na wcześniejszych avikach, bo wszystkie były z takim AP - może jeszcze da się coś więcej z nich wyciągnąć.
I dziękuję wszystkim za pozytywne słowa, to ogromny motywator do dalszej nauki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie udalo się nic więcej wycisnąć niż poprzednio. Avik jest słabej jakości i dlatego ciężko tu cokolwiek zmienić. Możesz jeszcze spróbować zestakować oryginalny plik (sprzed PIPPa). Ten z PIPPa wydaje mi się za bardzo rozjaśniony. Co ustawiasz w PIPPie? Taki jasny był też oryginał? Możliwe też, że ostrość była niedoskonale ustawiona lub warunki były po prostu słabe. Pamiętajmy też, że Saturn ogólnie jest w tym sezonie u nas trudnym z założenia obiektem. Trudny obiekt w słabych warunkach jest niełatwym materiałem szkoleniowym :)

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś obszernie opisywałem ten problem w wątku o Jowiszu, ale tu wspomnę ponownie. Mój ostatni materiał Saturna był obarczony jakimś ciemnym paskiem z lewej strony Planety. Pomyślałem, że to wina oryginalnego avika. Przypomniałem sobie, że PIPP wprowadza artefakty do zdebayeryzowanego avika, kiedy zaznaczy się którąś z opcji, zaznaczyłem je w załączniku na czerwono. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ może tak się zdarzyć, że podczas wyostrzania będą się pojawiać takie niechciane znaki a to może być wynik właśnie zastosowania tych opcji w PIPP. Ale za to PIPP ma bardzo dobry algorytm debayeryzacji.

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, o rozmiarze AP ok. 40 pamiętaj na przyszłość + min. brightness 30+. Na kiepskim materiale tego nie widać, ale na lepszym zobaczysz różnicę. Z tym PIPPem Wojtek może mieć rację. Jeśli tam ustawiłeś white point by rozjaśnić to mogło tak być. Pomęcz jeszcze oryginalny materiał by upewnić się w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Saturn.

 

100% i 200%. Stack 1000 klatek z 10000.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

 

 

Sat_20150617_215936_1.jpg

Sat_20150617_215936_11.jpg

Sat_20150617_215936_111.jpg

Sat_20150617_215936_200l.jpg

Sat_20150617_215936_200ll.jpg

Sat_20150617_215936_200lll.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie udalo się nic więcej wycisnąć niż poprzednio. Avik jest słabej jakości i dlatego ciężko tu cokolwiek zmienić. Możesz jeszcze spróbować zestakować oryginalny plik (sprzed PIPPa). Ten z PIPPa wydaje mi się za bardzo rozjaśniony. Co ustawiasz w PIPPie? Taki jasny był też oryginał? Możliwe też, że ostrość była niedoskonale ustawiona lub warunki były po prostu słabe. Pamiętajmy też, że Saturn ogólnie jest w tym sezonie u nas trudnym z założenia obiektem. Trudny obiekt w słabych warunkach jest niełatwym materiałem szkoleniowym :)

 

Pippa używam wyłącznie od wyśrodkowania planety. Żeby Autostakkert miał łatwiej. I jeżeli zachodzi taka potrzeba, to później już w AS zaznaczam Normalize Stack (75%).

 

Kiedyś obszernie opisywałem ten problem w wątku o Jowiszu, ale tu wspomnę ponownie. Mój ostatni materiał Saturna był obarczony jakimś ciemnym paskiem z lewej strony Planety. Pomyślałem, że to wina oryginalnego avika. Przypomniałem sobie, że PIPP wprowadza artefakty do zdebayeryzowanego avika, kiedy zaznaczy się którąś z opcji, zaznaczyłem je w załączniku na czerwono. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ może tak się zdarzyć, że podczas wyostrzania będą się pojawiać takie niechciane znaki a to może być wynik właśnie zastosowania tych opcji w PIPP. Ale za to PIPP ma bardzo dobry algorytm debayeryzacji.

 

Nie używam rozjaśniania klatek w PIPP. Zdarzyło mi się raz czy dwa przetestować tą opcję, ale zauważyłem, że jest dokładnie tak jak mówisz - przynosi ona więcej szkody, niż pożytku. Debayeryzacji nie używam z wiadomych przyczyn :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, o rozmiarze AP ok. 40 pamiętaj na przyszłość + min. brightness 30+. Na kiepskim materiale tego nie widać, ale na lepszym zobaczysz różnicę. Z tym PIPPem Wojtek może mieć rację. Jeśli tam ustawiłeś white point by rozjaśnić to mogło tak być. Pomęcz jeszcze oryginalny materiał by upewnić się w tej sprawie.

 

To żeby zamknąć już temat ustawień w AS - zmieniasz coś w Quality Estimator w wartości Noise Robust? Ja mam domyślnie na 3 i tego się trzymam. Tak samo zawsze mam zaznaczone Local. W tym ostatnim patrzyłem, czy jest jakaś różnica po przestawieniu na Global, ale chyba nie. Przynajmniej na swoim materiale nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pippa używam wyłącznie od wyśrodkowania planety. Żeby Autostakkert miał łatwiej. I jeżeli zachodzi taka potrzeba, to później już w AS zaznaczam Normalize Stack (75%).

Nie używam rozjaśniania klatek w PIPP. Zdarzyło mi się raz czy dwa przetestować tą opcję, ale zauważyłem, że jest dokładnie tak jak mówisz - przynosi ona więcej szkody, niż pożytku. Debayeryzacji nie używam z wiadomych przyczyn :)

 

Skoro nie rozjaśniasz w PIPPie, to znaczy, że za jasno rejestrujesz Saturna. Pisałeś o połowie histogramu, więć niby dobrze. W histogramie z rozbiciem na RGB lepiej widać sytuację. Tak, czy inaczej, spróbuj trochę ciemniej nagrywać. Przy okazji zyskasz na innych parametrach (więcej fps lub niższy bright.).

 

Noise robust mam często na 4, z uwagi na wysoki gain. Różnica między 3 a 4 jest jednak słabo widoczna. Local - OK. Tutaj różnica będzie na materiale lepszej jakości.

 

Ciekawszym obiektem do eksperymentów jest Księżyc. Czekam właśnie na niego, bo z Saturna trudno cokolwiek więcej wycisnąć. Kiedyś zrobiłem kilka fajnych zdjęć Księżyca webcamem.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, czy inaczej, spróbuj trochę ciemniej nagrywać. Przy okazji zyskasz na innych parametrach (więcej fps lub niższy bright.).

 

Następną sesję dla testu nagram -5 lub -6.

 

Też czekam na Księżyc. Co dziwne dotychczasowe wyniki z webcamem na Księżycu mnie nie zachwyciły. Lepsze miałem z zestawem aparat + okular. Ale to pewnie kwestia wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wrzuciłem na YouTube kawałek avika, z ostatniego materiału, który prezentowałem na poprzedniej stronie. Na aviku pojawiają się fałszywe, jasne piksele. Jest to wynik nagrywania z pulpitu. Nie mam programu, w którym mógłbym umieszczać obok wideo zdjęcie, więc muszę nagrywać takie zestawienie z pulpitu. I czasami wyskakują takie fałszywe piksele.

Plik jest w HD.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się myśleć, co byś z nim zrobił, gdyby był dobrej jakości. A poważnie, to już jest inny poziom obróbki. Mam nadzieję, że kiedyś i mi się uda coś takiego tworzyć :) Bo wygląda świetnie :)

 

W Europie ludziska produkują fajne a nawet bardzo fajne fotki planet, w tych samych szerokościach geograficznych.

Moim zdaniem u nas problemem jest głównie obróbka a nie materiał, bo sprzętowo niczym nie odstajemy od konkurencji.

Ingerencja softowa i jej poziom to morze do dyskusji, osobiście uważam, że powinna być maksymalna, jednocześnie

nie degenerując w dużym stopniu materiału wejściowego. Podstawową zasadą jest stosowanie takich samych narzędzi do poszczególnych

partii obrazu. Są różne opinie na ten temat, nawet sam guru czyli Damian Peach często był

krytykowany za "zbyt mocne" ingerowanie w materiał. Ale taka jest rzeczywistość - w naszych szerokościach geograficznych

to raczej niezbędne. Teraz zaczynam nieco "lizać" astrofoto ds-owe, tam panuje dokładnie taka sama sytuacja, z tą różnicą,

że sporo kolegów reprezentuje już naprawdę światowy poziom. Bez zaawansowanej obróbki byłoby to nierealne. Korekta softowa

następuje z reguły oddzielnie dla tła, oddzielnie dla gwiazdek (z uwzględnieniem ich jasności i średnicy krążka w materiale, oddzielnie

dla obiektów takich jak mgławice czy galaktyki. Tutaj samo pozyskanie nawet dobrego materiału niewiele oznacza... ;)

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.