Skocz do zawartości

Saturn 2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Emeł, z balansem kolorów radzisz już sobie świetnie. Teraz szukaj optymalizacji pozostałych procesów, by wycisnąć maksimum ze sprzętu. Jak chcesz mieć porównanie samej obróbki to udostępnij gdzieś stacka z Autostakkerta. Kilka osób na pewno spróbuje wyciągnąć co się da i pewnie z tego też wyciągniesz wnioski dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie kwestia gustu lecz ustawień monitora? U mnie foto Wojtka jest za jasne. To Emeła mogłoby być minimalnie jaśniejsze, ale tak jak jest teraz u mnie wygląda w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę i ja. Więc wszyscy mamy dobrze skalibrowane monitory :) chociaż wiem, że mój potrafi czasem przekłamać kolory. Ale może to kwestia np. ustawienia temperatury kolorów (tak to się chyba nazywa) w monitorze.

 

A tutaj zzipowany oryginalny tiff z AutoStakkerta :) miłej zabawy ;)

22_16_33_pipp_AS_p75_g3_ap75.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na etapie obróbki niewiele da się poprawić. Raczej kosmetyczne różnice, nic znaczącego. Pozostaje Ci więc eksperymentowanie z czasami ekspozycji, gainem, histogramem, liczbą rejestrowanych klatek i liczbą branych pod uwagę w AS2. Jest się czym bawić :)

BTW, jaki ustawiasz czas ekspozycji? Może jest za długi, bo obraz jakby rozmazany..

sat_mod.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Ci wyszedł ten Saturn :) Żywsze kolory, niż mojego. Odnośnie czasu ekspozycji - staram się dostosowywać go tak, żeby histogram wypełniony był, w miarę możliwości, w połowie. Poniżej wartości z pliku txt z tej sesji:

 

[Microsoft LifeCam Cinema]
Frame Divisor=1
Resolution=640x480
Frame Rate (fps)=10,00
Colour Space=YUY2
Pan=0
Tilt=56
Zoom=10
Exposure=-4
Focus=15
Brightness=94
Contrast=5
Saturation=78
Sharpness=50
WhiteBalance=2800
BacklightCompensation=10
Rozumiem, że "Brightness" w przypadku SharpCap odpowiada gainowi? Bo nigdzie nie widzę możliwości zmiany gainu, a to najbardziej mi pasuje.
I jeszcze jedno pytanie - obok ikonki histogramu w SC jest ikonka z testerem ustawienia ostrości. O ile dobrze pamiętam, to testuje albo na podstawie kontrastu, albo przy użyciu jakiejś software'owej Maski Bahtinowa. Następnie podaje dane liczbowe i w formie wykresu. Warto z tego korzystać? Czy to raczej taki gadżet?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Jeśli chodzi o kolor, to w Registaxie kliknąłem RGB Balance, a w FastStonie dodałem saturacji. Nic więcej nie musiałem robić.

Twoje ustawienia są w porządku. -4 dla exposure też używałem. Możesz spróbować zwiększyć fps do 15 i zobaczyć, czy da się jeszcze utrzymać histogram na sensownym poziomie. Wtedy exp. powinno dać się zmienić na krótszy - lepiej "zamrażający" obraz planety. Czasem nagrywania nie musisz się przejmować. Spokojnie 5-6 min, jeśli obecnie tyle nie robisz. Będzie z czego wyciągać te lepsze klatki. Zastanawia mnie 78 dla saturation. Tyle jest domyślnie czy podbiłeś? Jeśli podbiłeś to spr. czy nie lepiej robić na np. 50 domyślnym a podbijać po zestakowaniu. Tester ostrości kiedyś testowałem, ale wyszło na to, że wolę jednak ocenę "na oko" :) Ostrość to kluczowa sprawa. To fundament, na kt. warto poświęcić kilka minut, a co pewien czas czas (np. pół godziny) warto spr. czy dalej jest dobrze. Do ustawiania ostrości chwilowo zmieniam niektóre parametry by lepiej było widać - zwiększam jasność, zmniejszam gammę (u Ciebie chyba nie ma) i jak są dobre warunki to ustawiam 150% by jeszcze lepiej widzieć. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturacja domyślnie ustawiona była chyba na 100, więc zmniejszyłem. Spróbuję jeszcze z nią pokombinować. Może faktycznie mniejsza wartość da lepsze efekty.

Z ostrością tak właśnie robię - ustawiam na mocno rozjaśnionej planecie, a potem co jakiś czas wprowadzam korekty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To celowo przeprocesowane zdjęcie, po prostu wyciąłem "kulkę" planety i zastosowałem obróbkę na oddzielnych warstwach pierścieni.

Generalnie topowe fotki robi się taką metodą tylko powinno się pracować na 1-2 pixelach na obrysie a tutaj trzeba było prawie na 8... ;)

stąd fotka nosi wyraźne znamiona sztucznej kreacji, szczególnie w obszarach pierścienia krepowego (wewnętrznego) to tylko kierunek... ;)

i w kilka minut....

Ale gratuluję postępów i polecam filtr IR-pass do Saturna w tegorocznym położeniu. Aha -wstępnie zrobiłem deconvolwe w AI (gaussem).

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturacja domyślnie ustawiona była chyba na 100, więc zmniejszyłem. Spróbuję jeszcze z nią pokombinować. Może faktycznie mniejsza wartość da lepsze efekty.

Z ostrością tak właśnie robię - ustawiam na mocno rozjaśnionej planecie, a potem co jakiś czas wprowadzam korekty :)

 

Jak domyślnie było 100 to lepiej nie będzie. Możesz spr. czy jak masz teraz dobry balans, to czy przy tym 100 nie będzie czasem lepiej.

Jest jeszcze kwestia stackowania. Masz trochę dużo AP (z nazwy pliku wnioskuję) jak na wielkość planety w pixelach. Rozmiar AP powinieneś mieć ok. 40, ważne jest zaznaczenie "Saturn" przed kliknięciem "Place AP grid". Warto eksperymentować z "min. brig." by punkty wyszły w dobrych miejscach. Może te artefakty, o kt. pisze Łysy, powstają u Ciebie na etapie stackowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.