Skocz do zawartości

Saturn 2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm ja tam zawsze ufałem AutoStakkertowi i nie wybierałem sam klatki referencyjnej na Jowiszu. Wydaje mi się, że on to robi dość poprawnie i gdy sprawdzałem pojedyncze klatki to faktycznie wybierał mi najlepszą. Przy standardowym- nie za wysokim gainie na ogół wybieram 800-1000 klatek na stack. Stackowanie zbyt dużej ilości klatek może popsuć obraz. Do pewnego momentu większa ilość klatek poprawia obraz. Po tym, że tak powiem punkcie przegięcia jakość się pogarsza lub dodatkowe ilości nic nie wnoszą do zdjęcia.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgodzę z Lysy-m. 10-20% da lepszy efekt w tym przypadku a punkty powinieneś umieścić ręcznie środki po obrzeżu pierścienia, po wewnętrznej krawędzi, dookoła tarczy i po cassinim. Rozmiar 35.

 

Spróbuj jeśli masz ochotę a potem będziemy dyskutować kto miał rację. Metoda zadziała pod warunkiem że obraz nie latał jak pop..y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatkę referencyjną w AS wybiera się po prostu na zasadzie przeglądania klatek, zatrzymujemy się na tej która nas interesuje.

Co do obszarów zaznaczania w AS - słabe kontrastowo obszary oraz sam pierścień Saturna to najgorsze z możliwych miejsc,

po prostu błędy programowe spowodowane rozmyciami seeingiem działają tam w największym stopniuOczywiście zachęcam do samodzielnych prób, AS jest na tyle szybkim softem, że w zasadzie niewielkim nakładem czasu można sobie samemu sprawdzić efekty. Ilość materiału związana jest z jego jakością, ale efekt końcowy z 10-20% z klatek z avi zawierającego 3-4 tys. będzie mizerny i uzyskamy mocno zaszumiene klatki wynikowe. Oczywiście to tylko moja sugestia :)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Saturn. Warunki też były bardzo fajne, ale krótko. Nagrałem tym razem 6 avików, po 7 tys. klatek. Z tego jeden był dobry. Taki efekt.

 

Rozmiar 100%.

 

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

 

 

 

 

 

Sat_20150516_010447_l.jpg

Sat_20150516_010447_ll.jpg

Sat_20150516_010447_lll.jpg

Sat_20150516_010447_llll.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Saturn, trochę przed północą.

Projekcja afokalna, MAK 127, Baader Ortho 10 mm, Canon Ixus 127 HS.

Stack 25% z 6800 kl. - to tak w nawiązaniu do Waszej rozmowy. 25% dało mi lepszy efekt, niż stack z 50% lub 75%

Rozmiar 80%

 

MVI_5951_pipp_pipp_g3_ap91-25-RSv1.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku idzie ci coraz lepiej , można by rzec nieźle jak na te warunki i wysokość , czas jednak wejść na wyższy lewel jak mówi Andrzej.

 

Metoda jaką ci proponuję co jakiś czas może ci w tym pomóc , nie wiem czemu nie chcesz z niej skorzystać ?

 

Ale pokarzę ci jeszcze raz .

 

Poniżej fotka Saturna z jednego avi , a kolejna to 5 fotek zestackowanych z 5 avi.

 

Obie wyostrzone tak samo.

 

Pierwsza jest niezła , ale druga jest zdecydowanie lepsza.

 

Po zestackowaniu 5 klatek i wyostrzeniu (lekkim) ukazał się kolejny pierścień i zaczynają majaczyć pasy na Saturnie.

 

Możesz zebrać takich klatek nawet z kilku tygodni i potem złożyć , efekt końcowey może cię pozytywnie zaskoczyć - to była już moja ostatnia sugestia - hej.

porównanie.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic przeciwko temu, że mi podpowiadasz. To dzięki Tobie, np. przyłożyłem się do kolimacji SCT, wcześniej to bagatelizowałem. Ale tutaj jest problem w zbieraniu avików. Dzisiaj np nagrałem 6 i tylko jeden jest dobry. A i takie zbieranie, z kilku tygodni materiału, i składanie w jedno zdjęcie, nie pokarze Saturna z danego momentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podejście do Saturna. Materiał z 14 maja. Złożyłem w WinJuposie 5x6min. Kolory miejscami się nieco wypaczyły, ale i tak jestem zadowolony.

2015-05-15-22.13.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem kolejność obróbki i udało mi się znacznie poprawić kolory.

Stack z 35% klatek z ok. 10 000 trafiło najpierw do AstraImage (Lucy), potem Registax balans kolorów i delikatne wyostrzenie. Winjuposem zestakowałem kilka klatek i na koniec ImageAnalyser - wykończenie.

2015-05-14-22.13.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad pierścieniem jeszcze popracuję. Może uda mi się jeszcze trochę rozjaśnić obraz planety przy rejestracji (gain, gamma, cokolwiek :)

Z większym teleskopem byłoby łatwiej, ale kombinowanie na krawędzi to też niezła zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie dało się lepiej (taka pogoda) i w dodatku tylko jeden avik nagrałem. I daję też PrtScr z procesu nagrywania.

 

 

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC The Atmospheric Dispersion Corrector-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Sat_20150518_012143.jpg

Sat_20150518_012143l.jpg

Sat_20150518_012143ll.jpg

Sat_20150518_012143lll.jpg

PrtScr.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.