Skocz do zawartości

Astro Photography Tool - APT


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie potrzebuje szybkiej pomocy....

Do czego sluza poszczegolne opcje?

Chodzi mi o:

- light plans - to chyba zwykle naswielanie

- dark frame

- flat frame

- bias frame

- focusing/framing

- dark flats ?

 

Jaki stosowac ANTI VIBRATION PAUSE?

Jaka stosowac przerwe miedzy kolejnymi zdjeciami PAUSE ?

 

Dzieki za odpwoiedzi na moje podstawowe pytania :-)

APT1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

wiesz co to są darki, flaty, biasy?

 

To co pokazujesz to są plany dla darków, flatów i biasów + plan dla ustawiania obiektu (framing) i ostrości (focusing).

 

np.

używasz kilku dslr i nie chcesz ręcznie ustawiać ilości i czasu darków dla każdej to ustawiasz sobie kilka planów - dla różnych dlsr, dla różnych czasów czy wartości ISO.

 

Anti vibration pause to ustaw ok 2-3sek - sądzę, że po takim czasie sprzęt się uspokoii po klapnięciu lustrem, a przerwę między zdjęciami... to już zależy od Ciebie, ale sądzę, że 2-3 sek wystarczy.

 

Paweł

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu, to proponuję odrobić lekcję przed przystąpieniem do zajęć...

w skrócie (telegraficznym)

 

Dark - klatka naświetlana w takich samych warunkach co light (ten sam czas, iso, temperatura) - zbierana najczęściej w ilości ok połowy klatek light, ale mało klatek dark potrafi zepsuć zdjęcie. Służy do ograniczenia szumu na klatkach light i zwiększeniu odstępu sygnału od szumu. Dodatkowo usuwa artefakty z matrycy (light i dark pixele na przykład). Oczywiście zakrywa się tubę, by nie wpadało żadne światło.

 

Flat - klatka służąca do usunięcia gradientów na zdjęciu (usuwa również artefakty wynikające z elementów w torze optycznym, np. paprochów). Wykonuje się ja naświetlając równomiernie klatkę tak by histogram był mniej więcej w połowie

 

Bias - klatka wykonana w warunkach jak light z różnicą, że ma jak najkrótszy możliwy czas naświetlania. Również zakrywa się tubę by nie wpadało żadne światło.

 

A teraz jedna informacja - nie żartowałem z tą lekcją - poczytaj i poszukaj na forum informacji o astrofotografii. Jest ich ogromna ilość. Zanim zadasz pytanie pogrzeb w necie czy na forum - na wiele z nich znajdziesz odpowiedź błyskawicznie. Nie mówię, że nikt Ci tutaj nie pomoże, ale nic tak nie buduje jak dojście do rozwiązania samemu.

 

Zapoznaj się z cyklem Jacka Bobowika (jcbo) - Od Laika do Astrofotografika - odpowie na wiele Twoich pytań.

 

Paweł

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Odświeżę temat APT.

Mam pytanie. Jakie są domyślne wartości ustawione w oknie Auto-focus AID settings?

APT.jpg

 

A może macie jakieś konkretne ustawienia do automatycznego ustawiania ostrości dla eosa w LV?

Bawię się tymi ustawieniami lecz nadal jakby brakuje mi tej precyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.