Skocz do zawartości

Teleskop do obserwacji i fotografowania


maar

Rekomendowane odpowiedzi

Kaszana przy naprowadzaniu montażu EQ metodą AZ! Czyli z poluzowanymi obiema! osiami prosto na gwiazdę.

Jak ustawisz sobie deklinacje na widnokręgu (na wschodzie gwiazdy) to jest miód malina. Później prowadzisz juz tylko poluzowaną oś rektascensji przy zablokowanej osi deklinacji. Jak najedzisz na gwiazdę, to blokujesz równiez oś rektascensji. I korygujesz juz tylko mikroruchami. Jak "złapiesz" gwiazdę to juz tylko mikroruchy rektascensji. I tak jak napisałem - jak znasz swoje miejsce obserwacji to praktycznie zawsze trafisz w gwiazdę nawet samym okularem.

 

Ważna sprawa w tej metodzie "na wschód". Gwiazdy zawsze* wschodzą w tym samym miejscu na widnokręgu - stąd tak prosto je odnaleźć montażem EQ (znacznie łatwiej niz montażem AZ). Troszke inaczej jest z okołobiegunowymi (bo nie zachodzą), ale na razie nie mieszajmy.

 

*jeśli nie brać pod uwage precesji Ziemi, ale to w skali tysięcy lat i wówczas nawet Gwiazda Północna nie jest północna.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Luzujesz obie osie i najeżdżasz na punkt wschodu gwiazdy (teleskop poziomo). Zaciskasz deklinację i "masz" ją juz - ustawia się sama z widnokregu! EQ to sprytne urzadzonko :) Co do dokładności - jeśli szukacz ma pole 5 stopni to weź teraz przed siebie trzy place i zobacz jaki to kawał na widnokregu.

2. Nie musi byc aż super dokladnie na Polaris, wystarczy kompas, google maps itd. Pole szukacza to kilka stopni - wystarcza. Jesne sprawa, ze im dokładniej okreslimy oś pn-pd tym lepiej. Oczywiście ważne jest ustawienie twojej szerokości geograficznej na podziałce montażu teleskopu.

 

Jak nie widzisz widnokregu,a tylko antenki na dachu sąsiednigo budynku to masz jeszcze prościej - łatwiej określisz kierunek geograficzny (nie musisz przecież widzieć gwiazdy o wschodzie)

 

PS Równie dobrze mozesz kierowac sie miejscem zachodu gwiazdy na widnokregu. Spróbuj nap. na Pas Oriona - zachodzi dokładnie na zachodzie (geograficznym a nie słonecznym) a wschodzi dokładnie na wschodzie. Albo weź Jowisza (z palnetami jest troche trudniej z wiadomych wzgledów ;) , ale zawsze są w pobliżu ekliptyki), bo Pas Oriona moze byc juz teraz słabo widoczny. Jowisz teraz zachodzi pi razy oko 30 czy 35 stopni na prawo od zachodu (jesli dobrze patrze w Cartes du ciel), wyceluj i spróbuj jakie to łatwe :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może MAK127 na montażu EQ-3-2 plus napęd w jednej osi. Z Nikonem D7000 będzie spoko pracować. Nie jest to jakiś zestaw bardzo rozwojowy, ale w miarę uniwersalny jeśli chodzi o obserwacje i focenie.

Jeśli dobrze porormawiać ze sprzedawcami w 2500pln można się zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Luzujesz obie osie i najeżdżasz na punkt wschodu gwiazdy (teleskop poziomo). Zaciskasz deklinację i "masz" ją juz - z widnokregu! EQ to sprytne urzadzonko :) Co do dokładności - jeśli szukacz ma pole 5 stopni to weź teraz przed siebie trzy place i zobacz jaki to kawał na widnokregu.

2. Nie musi byc aż super dokladnie na Polaris, wystarczy kompas, google maps itd. Pole szukacza to kilka stopni - wystarcza. Jesne sprawa, ze im dokładniej okreslimy oś pn-pd tym lepiej. Oczywiście ważne jest ustawienie twojej szerokości geograficznej na podziałce montażu teleskopu.

 

Jak nie widzisz widnokregu,a tylko antenki na dachu sąsiednigo budynku to masz jeszcze prościej - łatwiej określisz kierunek geograficzny (nie musisz przecież widzieć gwiazdy o wschodzie)

 

PS Równie dobrze mozesz kierowac sie miejscem zachodu gwiazdy na widnokregu. Spróbuj nap. na Pas Oriona - zachodzi dokładnie na zachodzie (geograficznym a nie słonecznym) a wschodzi dokładnie na wschodzie. Albo weź Jowisza (z palnetami jest troche trudniej z wiadomych wzgledów ;) , ale , że są jasne to łatwo skorygować, no i zawsze są w pobliżu ekliptyki), bo Pas Oriona moze byc juz teraz słabo widoczny. Jowisz teraz zachodzi pi razy oko 30 stopni na prawo od zachodu (jesli dobrze patrze w Cartes du ciel), wyceluj i spróbuj jakie to łatwe :)

 

Z całym szacunkiem, ale pozostanę chyba przy opinii, że kombinujesz jak koń pod górę.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez AgentSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ustawiamy montaz paralaktyczny DOKLADNIE na biegun.

2. W (komputerowym?) atlasie nieba znajdujemy najblizsza jasna gwiazde o jak najbardziej zblizonej rektascensji badz deklinacji do poszukiwanego obiektu. Ustawiamy ja w szukaczu i okularze dajacym najwieksze pole widzenia. Aretujemy zgodna os.

3. Podazamy odaretowana osia w kierunku obiektu. Przy okazji warto sprawdzic droge w atlasie, czy nie "zbaczamy z kursu".

 

Przy dokladnym zgraniu osi montazu z osia swiata - powinno sie udac :) Blad narasta, im dalej "gwiazda - drogowskaz" znajduje sie od docelowego obiektu.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ciągle się nie mogę zdecydować co robić wymyśliłem coś takiego: Wezmę syntę 8'' na Dobsonie i za resztę pieniędzy dokupię lustrzankę, filtr księżycowy, okulary i pobawię się w obserwacje i może uda się cyknąć pare zdjęć księżyca i planet bez nadstawiania się na astrofoto. Jak się spodoba, to w przyszłości dozbieram na eq6, a jak nie to lustrzanka i tak się przyda, a ja zostanę przy obserwacjach. Czy ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ciągle się nie mogę zdecydować co robić wymyśliłem coś takiego: Wezmę syntę 8'' na Dobsonie i za resztę pieniędzy dokupię lustrzankę, filtr księżycowy, okulary i pobawię się w obserwacje i może uda się cyknąć pare zdjęć księżyca i planet bez nadstawiania się na astrofoto. Jak się spodoba, to w przyszłości dozbieram na eq6, a jak nie to lustrzanka i tak się przyda, a ja zostanę przy obserwacjach. Czy ma to sens?

Pewnie, że tak :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ciągle się nie mogę zdecydować co robić wymyśliłem coś takiego: Wezmę syntę 8'' na Dobsonie i za resztę pieniędzy dokupię lustrzankę, filtr księżycowy, okulary i pobawię się w obserwacje i może uda się cyknąć pare zdjęć księżyca i planet bez nadstawiania się na astrofoto. Jak się spodoba, to w przyszłości dozbieram na eq6, a jak nie to lustrzanka i tak się przyda, a ja zostanę przy obserwacjach. Czy ma to sens?

 

Najlepiej jak bys pojeździł po jakichś zlotach i pokazach i sam utwierdzisz się w przekonaniu co lepsze. Posiedź dłużej na takim zlocie - zobacz jak rozstawiają, kolimują, chłodzą... Większość ludzi doradzających ma nikłe pojecie o innym sprzęcie niż sami posiadają.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najlepiej jak bys pojeździł po jakichś zlotach i pokazach i sam utwierdzisz się w przekonaniu co lepsze. Posiedź dłużej na takim zlocie - zobacz jak rozstawiają, kolimują, chłodzą... Większość ludzi doradzających ma nikłe pojecie o innym sprzęcie niż sami posiadają.

Nie mam złudzeń, że będzie ze mnie wielki astrofotograf, więc też nie nastawiam się na to jakoś bardzo mocno. Po prostu myślę, że czasem fajnie byłoby zrobić jakieś zdjęcie saturnowi czy może w przyszłości jakiejś mgławicy :) Ale że to dopiero początek, to po prostu chcę popatrzeć w niebo i jeśli oprócz tego dałoby się zrobić zdjęcie, to już będę BARDZO zadowolony. Dlatego myślę o Syncie 8'' na Dobsonie, tylko czy można lustrzankę bez problemu z pomocą przejściówki podłączyć, czy już mnie jakieś dodatkowe kombinowanie czeka? :) Oczywiście o robieniu zdjęciu mgławicom w tym wypadku mogę zapomnieć, ale to nie szkodzi. Jeśli mi się spodoba to po prostu dozbieram na EQ6, a póki co będę się cieszył wizualami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślę o Syncie 8'' na Dobsonie, tylko czy można lustrzankę bez problemu z pomocą przejściówki podłączyć, czy już mnie jakieś dodatkowe kombinowanie czeka? :)

 

Musisz zapytać kogoś, kto to przerabiał - nie wiem czy w Syncie ognisko główne jest wystarczająco daleko.

Jeśli nie to czeka Cię podniesienie lustra (nic trudnego)

Edytowane przez AgentSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.