Skocz do zawartości

Niezidentyfikowany obiekt kosmiczny


bartek3pl

Rekomendowane odpowiedzi

Niezidentyfikowany obiekt kosmiczny

 

Lornetka: powiększenie 15x

Czas: 21:00 - 22:04 , zachodnie niebo
Warunki: idealne, brak chmur, mgły, wiatru oraz blasku księżyca

 

Opis obserwacji:

 

W ten wieczór postanowiłem zająć się ogólnym przeglądem zachodniego nieba. Obserwowałem gwiazdozbiór Byka, Woźnicy, Oriona, Bliźniąt, Cefeusza, Kasjopea, planetę Wenus i Jowisz oraz gromadę otwartą Żłóbek. Pod koniec obserwacji moja lornetka się rozregulowała i chciałem wyostrzyć patrząc na pewną gwiazdę Woźnicy. Jednak ta "gwiazda" bardzo szybko się poruszała i przez chwilę nie zwróciłem szczególnej uwagi, myśląc, że to samolot. To był niezidentyfikowany obiekt kosmiczny. Zobaczyłem go o godzinie:

 

Czas: dokładnie 21:57
Czas trwania: 30s - 60s

Śmiem uważać, że mogło to być tzw. UFO. Wiem może się to wydawać śmieszne, lecz... Nie mógł to być samolot, gdyż one zawsze migocą i świecą dużo ciemniej oddalając się. Nie mógł to być meteor, gdyż one zazwyczaj mają za sobą ogon i poruszają się nieregularnie. Nie mógł to być satelita, gdyż one na chwilę pojawiają się po czym zanurzają się w cieniu Ziemi oraz lecą dużo wolniej.
Obiekt ten poruszał się regularnym tempem ze stałą prędkością o jednolitej jasności wynoszącej (metodą porównania) jakoś od 2 do 0 magnitudo. Obiekt ten poruszał się niesamowicie szybko i w niecałą minutę przeleciał całe niebo. Leciał w stronę zenitu przez Woźnicę potem przez gwiazdozbiór Rysia i przez Wielką Niedźwiedzicę. Mknął jednolitą jasnością w stałym tempie, nie migotał, nie zostawiał śladów, był dość jasnym punkcikiem.

 

Zapraszam do przemyśleń i skomentowania tego zjawiska być może to było coś zwyczajnego, a być może coś niespotykanego :)

 

 

Edytowane przez bartek3pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt ten poruszał się regularnym tempem ze stałą prędkością o jednolitej jasności wynoszącej (metodą porównania) jakoś od 2 do 0 magnitudo

Fakt, prawdopodobnie to mogła być stacja ISS, lecz to wydawało mi się dużo jaśniejsze i szybsze od przelotów ISS.

No to się zdecyduj - ISS podczas przelotów zazwyczaj jest dużo jaśniejsze niż 0 mag :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 Około 15 lat temu przez lunete o powieszeniu 30x szukałem galaktyki M33 w trojkącie  i nagle w pole widzenie wleciało kilka obiektów latających które krążyły wokół siebie tak jak by sie bawiły w berka i przemieszczaly sie ze wschodu na zachód, wyglądały jak gwiazdki tej samej jasności. Dodam,że ani przed ani w trakcie obserwacji nie spożywałem napoi wyskokowych ;) 

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1/27/2018 o 21:45, Witos napisał:

 Około 15 lat temu przez lunete o powieszeniu 30x szukałem galaktyki M33 w trojkącie  i nagle w pole widzenie wleciało kilka obiektów latających które krążyły wokół siebie tak jak by sie bawiły w berka i przemieszczaly sie ze wschodu na zachód, wyglądały jak gwiazdki tej samej jasności.

http://cybermoon.pl/obserwacje/noss.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.