Jump to content
Sign in to follow this  
Paether

Polecamy Z orbity na Ziemię - kosmiczne technologie w codziennym życiu

Recommended Posts

GPS bez satelitów byłoby rzeczywiście trudniej zrobić :D ale twierdzenie że te pozostałe urządzenia "nie powstałyby bez naukowców pracujących na rzecz eksploracji przestrzeni kosmicznej" to kosmiczna bzdura :P

 

to oczywście tylko moja obiektywna opinia (bo zawsze jestem obiektywny, he he :flirt: ) ale gdyby ktoś chciał obiektywnie obiektywnej opinii to pewnie możnaby nawet pokusić się o obliczenie ile wynalazków powstaje średnio na jednego dolara wydanego na badania kosmosu a ile powstaje z jednego dolara w pozostałej części przemysłu i w ten sposób obliczylibyśmy ile wynalazków nie zostało wynalezionych z powodu zmarnowania dużej liczby środków na badania kosmiczne.

 

acha, i nie jestem przeciwnikiem badań kosmicznych (fajne są) a tylko przeciwnikiem kłamliwej propagandy :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A powstałyby? Właściwie to gdybanie, ale powstały w konkretnych okolicznościach w konkretnym celu ;)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwłaszcza obuwie sportowe i mleko dla niemowląt - rzeczy zupełnie niezbędne w kosmosie. :smokin:

Edited by AgentSmith

Share this post


Link to post
Share on other sites

A powstałyby? Właściwie to gdybanie, ale powstały w konkretnych okolicznościach w konkretnym celu ;)

oczywiście nie wiemy "co by było gdyby", ale ty właśnie w swoim tekście twierdzisz że wiesz - wiesz, że by nie powstały :icon_wink:

 

to podobny błąd jak ktoś kiedyś uzasadniał że "opłaca się" budować akceleratory i badać cząstki elementarne, bo ktoś kiedyś w CERNie wymyślił http i gdyby nie to, to nie mielibyśmy dzisiaj stron internetowych (zapominając, że idea była od dawna znana i chodziło tylko o konkretne rozwiązanie technologiczne które akurat się najlepiej przyjęło - gdyby nie ono, to standardem stałoby się coś podobnego ale innego).

albo że PRL był potrzebny bo odbudowano kraj po wojnie (w domyśle: gdyby nie PRL to do dzisiaj ludzie owinięci w szmaty kopaliby gołymi rękami w ruinach zburzonych miast).

 

patrząc w przeszłość może się czasem wydawać, że wszystkie wydarzenia tak logicznie z siebie wynikają, że gdyby jednego zabrakło, to cała przyszłość by się posypała :P a ona tylko potoczyłaby się trochę inaczej i nikt nie zauważyłby że żyje w "nieprawidłowej" teraźniejszości :D

 

a co by było gdyby zamiast lecieć na księżyc, co jest samo w sobie nieprzydatne, ale jako efekt uboczny spowodowało rozwój różnych dziedzin technologii, skupić się na czymś co jest samo w sobie przydatne (i jako efekt uboczny też spowoduje rozwój innych technologii)?

 

dlatego uważam, że uzasadnianie badań kosmosu i astronautyki tym, że coś przy okazji powstaje, jest kosmicznym nieporozumieniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dlatego uważam, że uzasadnianie badań kosmosu i astronautyki tym, że coś przy okazji powstaje, jest kosmicznym nieporozumieniem.

 

Właśnie stwierdzenie "przy okazji" jest sednem sprawy i jednocześnie podstawowym założeniem tekstu co nakreśliłem we wstępie:

 

 

Pomijając fakt, że poznawanie praw rządzących Wszechświatem jest jednym z największych celów jakie stawia przed sobą ludzkość (...)

 

To jest główny cel i podstawowe uzasadnienie. Ale tutaj nie o tym. Ten temat jest o "bonusach", które powstały "przy okazji" i mają nierzadko ogromne znaczenie dla "zwykłego zjadacza chleba", który może i często zadaje pytanie: "Po co wydawać pieniądze na to wszystko?" i odpowiedź o wzniosłości badań kosmicznych go nie przekonuje.

 

W idealnym świecie, każdy dolar wydawany jest najbardziej efektywnie jak to tylko możliwe, na cele obiektywnie najbardziej istotne. Niestety tak nie jest, więc zawsze to jakiś plus, że przy okazji ogromnych wydatków na zbrojenie czy właśnie podbój kosmosu coś pożytecznego/praktycznego dla normalnego człowieka z tego wyniknie.

 

Swoją drogą ciekawe jak długa byłaby lista rzeczy codziennego użytku, które powstały w wyniku badan na rzecz wojska?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoją drogą ciekawe jak długa byłaby lista rzeczy codziennego użytku, które powstały w wyniku badan na rzecz wojska?

 

Myślę, że ta lista byłaby prawie nieskończona :) Wspomniany GPS był stricte technologią wojskową i w celach wojskowych powstał. 1sze loty w kosmos były możliwe dzięki technologiom powstałym podczas drugiej wojny światowej (napędy odrzutowe), a i same w sobie miały raczej aspekt militarny niż cywilny.

Abstrahując od powyższego, uważam że nakłady na eksplorację kosmosu nie mogą być przeliczane i nie powinny być, na konkretne zdobycze technologiczne, które dzięki temu powstały. To, że patrzymy dalej niż czubek naszego nosa, że patrzymy w przyszłość i chcemy zbadać to co niezbadane jest miarą rozwoju cywilizacyjnego. To trochę tak jak z kulturą, i nakładami na nią - niby nie mamy dzięki temu więcej jedzenia w garnku, ale chyba nie chodzi o to, żeby żyć jak zwierzęta, myśląc tylko o żarciu.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.