Skocz do zawartości

Sfotografowanie tranzytu ISS na tle Słońca - porady?


gojin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Dostałem właśnie informację, że w mojej okolicy w poniedziałek ok. 16.20 będzie widoczny tranzyt ISS na tle Słońca. Sam przelot będzie trwał około 1.5 s. Czy ktoś ma jakieś porady co do ustawień aparatu aby mieć jak największą szansę na chociaż jedno ostre zdjęcie? Mój aparat będę obsługiwać pilotem a będzie podpięty ( i tutaj mam dwie możliwości )

 

1. gso 8" de luxe na dobsonie + barlow 2x + Canon 350d ( z tego co pamiętam z tym zestawem wyostrzy, ale słońce może się nie zmieścić w kadrze)

 

2. Refraktor Sky lux bresser 70/700 + canon w ognisku głównym

 

Który zestaw bardziej polecacie? Jakie wartości i jakie czasy polecacie do tego szybkiego wydarzenia? Jak technicznie zrobić takie zdjęcie - np. 30 sekund przed, odpalić już aparat i niech sobie cyka? Na teleskopach będzie oczywiście folia Baadera ND 5.0

 

Ktoś ma już doświadczenie w tym temacie?

 

 

Edytowane przez gojin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1.Synta 8" gso de luxe na dobsonie + barlow 2x + Canon 350d ( z tego co pamiętam z tym zestawem wyostrzy, ale słońce może się nie zmieścić w kadrze)

 

2. Refraktor Sky lux bresser 70/700 + canon w ognisku głównym

 

Który zestaw bardziej polecacie? Jakie wartości i jakie czasy polecacie do tego szybkiego wydarzenia? Jak technicznie zrobić takie zdjęcie - np. 30 sekund przed, odpalić już aparat i niech sobie cyka? Na teleskopach będzie oczywiście folia Baadera ND 5.0

 

Ktoś ma już doświadczenie w tym temacie?

 

 

Synta ma tę przewagę, że da większą rozdzielczość i może naprawdę wyjść niezła fotografia.

W zasadzie im krótszy czas tym lepiej. Ja ustawiałem ISO na 800 i do tego dostosowywałem czas (ale nie dłuższy niż 1/1000 s.)

30 s. przed przelotem jest bezpiecznie.

 

Największe doświadczenie ma ten gość ;):

http://www.astrophoto.fr/satellites.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta to nie jest synonim słowa dobson, czy newton. To jest nazwa firmy produkującej teleskopy (które sprzedaje np pod marką SkyWatcher). A GSO to firma konkurencyjna, więc pisanie Synta GSO nie ma sensu. Do tego jest mylące, bo na pierwszy rzut oka wydaje się, że chodzi Ci o inny teleskop. To tak przy okazji.

 

Z barlowem 2x nie zmieścisz słońca w 8", ale uzyskasz lepszy szczegół (jak nie pomylisz miejsca przelotu i dasz dobry kadr). Co do ustawień, to daj po prostu takie, żeby jasność Słońca była optymalna. Na ISO800 to raczej nie dasz rady, bo potrzebny czas będzie krótszy, niż możliwy minimalny, już na ISO100 powinieneś mieć czas poniżej 1/1000. Ale to sprawdzisz w praktyce przy ustawianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta to nie jest synonim słowa dobson, czy newton. To jest nazwa firmy produkującej teleskopy (które sprzedaje np pod marką SkyWatcher). A GSO to firma konkurencyjna, więc pisanie Synta GSO nie ma sensu. Do tego jest mylące, bo na pierwszy rzut oka wydaje się, że chodzi Ci o inny teleskop. To tak przy okazji.

 

Z barlowem 2x nie zmieścisz słońca w 8", ale uzyskasz lepszy szczegół (jak nie pomylisz miejsca przelotu i dasz dobry kadr). Co do ustawień, to daj po prostu takie, żeby jasność Słońca była optymalna. Na ISO800 to raczej nie dasz rady, bo potrzebny czas będzie krótszy, niż możliwy minimalny, już na ISO100 powinieneś mieć czas poniżej 1/1000. Ale to sprawdzisz w praktyce przy ustawianiu.

Dzięki za sprostowanie, mój błąd :), już poprawiłem żeby nie wprowadzać zamieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.