Skocz do zawartości

NEQ6 i prowadzenie za Słońcem - prośba o pomoc


Karol Wójcicki

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam się szczerze, że trochę brak mi już pomysłów. O co chodzi?

O obserwatorium słoneczne.

 

Jest kopuła o średnicy 2 m. W niej NEQ6. Na nim SkyWatcher 80/400 z SolarMax II. Do tego podpięta DMK 42AU02.

 

Chodzi o tracking teleskopu za Słońcem. Montaż powinien utrzymywać obraz Słońca w kadrze przez 9 godzin (od 9:00 do 18:00).

Nie jest w stanie tego zrobić przez 2 godziny. Po takim czasie wycentrowane Słońce na skutek dryftu ucieka w zawsze tym samym kierunku (prostopadłym do kierunku prowadzenia).

 

Normalnie uznałbym, że to błąd ustawienia na polarną ale na boga - ustawianie polarnej z EQMOD to pikuś! Procedurę mam już w małym palcu bo takiego samego montażu używam w domu. Nie pamiętam jednak, żeby u mnie występował aż taki dryft gwiazd bez guidowania.

 

Czy to może być problem z prędkością trackingu (raczej nie, skoro dryft jest prostopadły do kierunku prowadzenia). Zauważyłem jednak, że w EQMOD nie po kliknięciu w różne rodzaje trackingu nie zmienia się parametr prędkości prowadzenia. Zawsze jest przy RA 15,041067 a przy DEC 0. Czy tak powinno być?

 

Czy są jacyś chętni którzy podjęliby się zdiagnozowania w czym leży problem?

Jestem gotów udostępnić połączenie z obserwatorium i przyjrzenie się problemowi.

 

Ja walczę z tym na tyle długo, że kończą mi się pomysły...

Proszę Was o wszelkie rady, pomysł - może wspólnie uda się zauważyć jakiś błąd w konfiguracji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę już pewien błąd.

POWINIEN być tracking w DEC - przecież Słońce zmienia swoją pozycję w układzie równikowym (w obu parametrach).

Pytanie - jakąś prędkość w EQMOD trzeba wpisać w DEC, żeby śledził ruch Słońca w tej osi? W sumie trzeba też poprawić prędkość w RA - Słońce porusza się w przeciwną stronę niż sfera niebieska więc prędkość powinna być odrobinę mniejsza niż przy sideral. Prawda?

Edytowane przez Karol Wójcicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu, to, że wolniej nie oznacza przecież, że w przeciwną ;)

a w DEC ruch jest taki z jaką prędkośćią zmienia się wysokość Słońca w ciągu pór (od zwrotnika Raka do Koziorożca), czyli 46°52'32" na pół roku, czyli jakieś 0,6 arc min/ godzinę

a nie próbowałeś założyć folii Baadera na guider i spróbować guidować przez folię? chociaż nie, przyszły by chmury i guider by zwariował

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie w stopniach na godzinę, albo w minutach kątowych na minutę, albo sekundach kątowych na sekundę

więc w DEc powinieneś ustawić chyba 0,010708

i zmienić wartość na minus pierwszego dnia lata :)

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja??? nie no, pierwsi to byli chyba starożytni Grecy, Pitagoras, czy może jakiś Filaos ;)

a 15,04157 to po prostu prędkość kątowa pozornego ruchu nieba na naszej planecie, a 15,041067, jak się domyślam to prędkość pozorna ruchu Słońca,

więc siłą rzeczy, aż się prosiło, żeby znaleźć drugą składową prędkości, bo przecież dla nikogo nie jest tajemnicą, że wyskokość położenia Słońca np. w południe zależy od pory roku, a skoro tak, to musi mieć swoje maksima i minima. Akurat tak się "składa", że te minima i maksima przypadają w momencie przesilenia letniego i zimowego, a więc w momencie, kiedy Słońce znajduje się nad zwrotnikiem Raka czy Koziorożca, no to już dalej prosto, że to jest kąt pomiędzy środkiem Ziemii a tymi równoleżnikami, a że zmienia się w ciągu pół roku astronomicznego, dzieląc więc jedno przez drugie można tę prędkość obliczyć.

 

Dokładnie to kąt 46°52'32" trzeba przeliczyć na stopnie w układzie dziesiętnym i podzielić przez 1/2 roku astronomicznego, czyli 365,25/2 wyrażonego w godzinach

Tylko musisz jeszcze wiedzieć, że to jest prędkość średnia, czyli taką mamy tylko pierwszego dnia wiosny i pierwszego dnia jesieni, można to porównać do ruchu wahadłowego, największa prędkość jest na równiku, a najmniejsza na zwrotnikach (taka sinusoida), bo inaczej byśmy się wszyscy poprzewracali podczas przesilenia letniego i zimowego, przez taki nagły zwrot prędkości z dodatniej na ujemny.

Ale to już wychodzi jakiś rachunek różniczkowy i wyrażenie na zmianę prędkości w zależności od okresu, a nie stała wartość liczbowa. Swoją drogą, to ciekawe zadanie dla programistów eqmoda.

 

Edytowane przez sumas
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobiłem literówkę i zastanawiam się czy bardzo wywrócę teraz Twoją pracę do góry nogami?

Skopiowana przeze mnie wartość 15.04157 pochodzi ze strony EQMOD

 

Jednak w samym EQMOD wartość RA w prędkości Sideral, Solar i Lunar jest stała i wynosi 15.041067.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cichą nadzieję, że jednak nie wywrócisz, chodziło mi o zasadę, a nie cyferki, zresztą, skopiowałem je z Twoich postów, bez wyliczania. Jak tak bardzo interesuje się ten temat, poszukaj postów eljota (Leszka Jędrzejewskiego). To on dogłębnie wyjaśniał nuanse mechaniki nieba, przy okazji tematu przełożeń przekładni zębatych w montażach. Dlaczego są właśnie takie, a nie inne i że rok kalendarzowy, to nie to samo co astronomiczny, Zresztą, nie jeden papież na tym zęby połamał :)

o tu jeszcze jest trochę na ten temat: http://en.wikipedia.org/wiki/Earth%27s_rotation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu, EQMOD zmienia sam prędkość przy zmianie z sidereal na solar i lunar. Ta liczba, która jest tam wpisana (15,041067) to wartość, która możesz sobie edytować i jest używana, gdy użyjesz śledzenia "custom", a nie jest to bieżąca prędkość śledzenia. Wartości dla np solar są na stałe zaszyte. Tak więc prędkość dla RA jest dobra (co zresztą widać, bo w RA Słońce Ci nie ucieka).

Jeśli chodzi o oś Dec, to tu nie chodzi o problem ze zmianą deklinacji przez Słońce. Ta zmiana jest największa w równonocy i wynosi ok 1,3' / 2h, czyli nie powodowałaby ucieczki Słońca z pola widzenia. Tak więc nie należy się tym przejmować. Tym bardziej, że ta prędkość zmienia się ciągle i płynnie (da się to policzyć w miarę prosto, ale to zbędne).

 

Diagnoza jest prosta - montaż jest za słabo ustawiony na polarną. Jeśli pisząc o ustawianiu przez EQMod masz na myśli wykorzystanie lunetki, to taka metoda jest dalece za mało dokładna do tego celu. Aby Słońce trzymało się przez cały dzień w polu (dryf max kilka minut), to polarna musi być ustawiona perfekcyjnie. Jedyna opcja - metoda dryfu i dużo cierpliwości. Przy tej metodzie będziesz widział na bieżąco, jaki masz błąd ustawienia (jak szybko ucieka gwiazda). Musisz ustawić tak precyzyjnie, żeby proporcjonalnie dla Słońca przesunięcie w ciągu tych godzin było mniejsze, niż żądana tolerancja (czyli pewnie kilka minut).

 

Jest jeszcze jedna opcja. Nie wiem, jakiego softu używasz, ale np FireCapture ma opcję "guidingu" na podstawie obrazu z kamerki głównej. Może śledzić na np plamie słonecznej, nie musi to być gwiazda. Ale w praktyce nie wiem, na ile to jest skuteczne i jak się sprawdzi przy nap chmurach. FireCapture byłoby też chyba ciężko ustawić na fullscreen, żeby się to nadawało do pokazów. Ale to zawsze jakiś pomysł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten guider. Wstrzymuję się z jego zakupem, bo jak to z guiderem - trzeba go ręcznie odpalać.

Idea jest taka, żeby w moim obserwatorium wszystko działało z automatu - teleskop rano sam się budzi, trafia w Słońce, prowadzi, parkuje. Wszystko poza prowadzeniem mam już opanowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten guider. Wstrzymuję się z jego zakupem, bo jak to z guiderem - trzeba go ręcznie odpalać.

Idea jest taka, żeby w moim obserwatorium wszystko działało z automatu - teleskop rano sam się budzi, trafia w Słońce, prowadzi, parkuje. Wszystko poza prowadzeniem mam już opanowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten guider. Wstrzymuję się z jego zakupem, bo jak to z guiderem - trzeba go ręcznie odpalać.

Idea jest taka, żeby w moim obserwatorium wszystko działało z automatu - teleskop rano sam się budzi, trafia w Słońce, prowadzi, parkuje. Wszystko poza prowadzeniem mam już opanowane.

Karol, czy sprawdzałeś kwestię którą opisałem w tym wątku?

 

http://astropolis.pl/topic/45136-alignacja-neq6-przez-cdc/page-2

 

jest duże prawdopodobieństwo że masz podobny problem z którym ja borykałem się od paru lat.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.