Jump to content

Meade czy Celestron?

olla
 Share

Recommended Posts

Kupowania takiego sprzętu ma sens raczej tylko jeśli zależy Ci na wysokiej klasy teleskopie mobilnym, do prezentacji itp... Czas rozstawienia teleskopu to 2-3 minuty, od włączenia prądu do zalignowania to jakaś minuta, goto działa absolutnie precyzyjnie, każdy obiekt pokazuje się w śrdoku pola widzenia... Jeśli nie zależy Ci na astro-foto deep space to montarz azymutalny jest zdecydowanie wygodniejszy.

dzięki za porady

czyli rozumiem że bez znaczenia czy meade czy celestron?

ważne jest dla mnie oczywiście niezawodność, trwałość i komunikacja sprzętu z komputerem i łatwość obsługi.

jeszcze jedno 8 czy 12 a może 10 w naszych warunkach?

Darek

Ja wybrałem 11", ale dla mnie kryterium to nie była średnica lustra, tylko waga i rozmiary, jeśli chcesz go przewozić np. za miasto to warto brać gabaryty pod uwagę, sprzęt tej klasy może ważyć grubo powyżej 50kg, samochodem osobowym ciężko go przewieźć, trzeba miniwana, duże kombi lub terenówke... Dobrze się zastanów nad wyborem do Celestrona 11" trzeba 2 osób, jedna bez dużego pampersa go nie dźwignie :)

Jeśli myślisz o astrofoto, to nawet i taki Meade GPS może być OK, bo jest coś takiego jak "Field de-rotator", któr likwiduje efekt obracania się obrazu w okularze. Ale nie wiem co z wtedy z PE - czy kontroler uwzględnia jakoś ten de-rotator. Tu pole do popisu dla bardziej doświadczonych kolegów. :salu:

no właśnie nie wpomniałem najczęściej sam i w terenie więc muszę brać pod uwagę również wagę i łatwość montażu,co do transportu to jest ok vw transporter,jeżeli chodzi o ćwiczenia gim. to mi się trochę przyda byle można było sobie radę dać samemu

darek

Duzo zalezy od tego, jak sprzet jest pakowany. Np ja mam Tala w wielkiej drewnianej skrzyni, wszystko wazy jakies 55kg, niby nie tak duzo, ale w dwie osoby trzeba sie strasznie namachac zeby zniesc z 4. pietra do samochodu. Meady i Celestrony sa lzejsze, jezeli tuba i montaz bedziesz mogl zapakowac osobno i nie jestes paralitykiem, to mysle, ze powinienes dac rade nawet z 12".

Hehe, alez my naprawde nie znamy Twoich potrzeb :wink:

W ogole widze, ze wysoko mierzysz, 12" GPS, CCD, video za jednym zamachem. Moze lepiej kup najpierw teleskop i sie z nim oswoj, poznaj jego mozliwosci, a potem sie zastanawiaj nad ewentualnym upgreadem sprzetu. Tak bedzie Ci latwiej i bedziesz mial wiecej radochy.

Zasada jest taka, że dalszy dodatkowy osprzęt będzie Cię kosztował conajmniej tyle co sam teleskop na początku, montaż np. takiego Celestrona 11" jest i azymutalny i paralaktyczny, tylko należy dokupić (lub wykonać samemu) podstawkę, ale nie licz na to że prowadzenie (3m ogniskowa) będzie nadawało się do DS'ów bez autoguidera, więc kolejny zakup na CCD z autoguiderem i/lub fastar, dodatkowo licz wożenie, dźwiganie tych dodatków w tym komputer itp... mój NexStar GPS 11" wraz z wszystkimi klamotami to jakieś 150 kg.

moje potrzeby ;teleskop o dobrej optyce,dobrej mechanice ,mobilny ,łatwy w montażu,niezawodny.do astrofotografii i fimowania ruchów planet ,księżyca ,komet.i najlepiej żeby był jednoosobowy.cena max do 20.000.zł

darek

Tak szczerze mówiąc najpierw kup sobie np. mobilny i prosty Celestron Star Hopper 8" Dobson za 2 tys. czy podobną Syntę, spokojnie poznaj niebo i naciesz się teleskopem i jego możliwościami, a dopiero potem inwestuj tak ciężką kasę 20tys. w coś super-hiper z video etc. Inaczej wydaje się to nierozsądne... no chyba że Ci forsa "uszami wyłazi" i chcesz ją "wyprać".

no chyba że Ci forsa "uszami wyłazi" i chcesz ją "wyprać".

Marcin, ja cie bardzo prosze, nie zaczynaj znowu. Kazdy zaczyna z innego progu i jezeli kolege stac, to nie bedzie zaczynal od teleskopu za 2 tys. To bzdura do kwadratu!

Tak samo jak ktos bedzie mial 100 tys na poczatek, to przeciez nie kaze mu kupowac lornetki + zrt, a od razu dobry zestaw takahashi.

Pamietaj, ze pieniadze to wartosc wzgledna. Jak sie zarabia 5 tys rocznie to i 100 zl jest spora kwota. Jak sie zarabia 1 mln $ rocznie, to i maybach nie jest grzechem ;).

Po cos sie chyba te pieniadze zarabia. Do poki leza na koncie, to tylko Bank sie cieszy ;).

Co do porownania Celestron<>Meade - ja bym powiedzial, ze to podobnej klasy teleskopy. Osobiscie polecilbym ci teleskop 10" (np. Meade 10"GPS). To granica sensownej mobilnosci (co nie znaczy, ze jest maly), a nalezy pamietac, ze w PL warunkach seeingowych i tak juz te 10" rzadko uda sie wykorzystac, nie wspominajac o wiekszych srednicach. Roznica w zasiegu, rozdzielczosci miedzy 10 a np. 12 bedzie praktycznie zadna. Przypominam, ze aby wizualnie poczuc krok "do przodu" aperature nalezy podwoic. Kolejna istotna sprawa jest fakt studzenia teleskopu. Taka kilkunastocalowa "betoniarka" w zasadzie MUSI stac caly czas na zewnatrz. Jak bedziesz ja trzymal w domu i wynosil na zewnatrz, to gwarantuje ci, ze nocy zbraknie, aby sie wychlodzila. Taka 10 calowka to dobre 3-4 (i wiecej) godz. chlodzenia.

Jezeli zdecydujesz sie na konstrukcie SCT (czyli wlasnie taki meade czy celestron) pamietaj, aby od razu pomyslec o odraszaczu. Te teleskopy nie sa pomyslane na nasz klimat i bardzo szybko korektor pokrywa sie rosa. Calkowicie uniemozliwia to obserwacje. Rozwiazan jest kilka, od suszarki, po wynalazki wlasnej konstrukcji (pytaj PTL).

Generalnie znam kilku wlascicieli Meada 10" i wszyscy sobie bardzo chwala te konstrukcje. Moze on dac wiele satysfakcji pod warunkiem, ze wiesz "co kupujesz" i do czego ci ten teleskop potrzebny. Przez swoje bardzo dlugie ogniskowe (kilka metrow) nie mozna ich uznac za teleskopy uniwersalne. Na pewno swietnie nadaja sie do obserwacji: planet, ksiezyca, slonca, etc. - czyli wszystkich obiektow "jasnych". Gorzej z ciemnymi i "wiekszymi" katowo DS'ami. Ale jezeli masz juz tak sprecyzowany kierunek zakupow, to zakladam, ze wiesz co chcesz tym teleskopem robic! :salu:

Jeśli to Twój pierwszy teleskop to również radzę abyś kupił najpierw coś nieco mniejszego i dużo tańszego. Jedynie stopniowy postęp daje pełną satysfakję i umożliwia docenienie sprzętu, który się posiada.

Jeśli zaczniesz od kolosa to zanim nauczysz się wykorzystywać jego możliwości możesz się rozczarować a wkrótce będziesz chciał wszystko sprzedać za pół ceny. Trzeba być prawdziwym fanatykiem astronomii aby w nocy zamiast smacznie spać taszczyć 100kg żelaza za miasto i tam marznąć całymi godzinami aż zacznie świtać.

Ale deyzja należy do Ciebie.

Tak Jesionie, najlepiej niech każdy kupi sobie od razu "głuptaka" z satelitarnym naprowadzaniem na obiekty skoro go stać, to się akurat dużo astronomii nauczy. Ja wiem że Ty akurat z nauką jesteś na bakier jako typowe patologicznie rozpuszczone "konsumpcyjne dziecię imperializmu" nie potrzebujące klasycznych wzorców i nie doceniasz produktów myśli ludzkiej takich jak prosty radziecki ZRT czy klasyczne lornetki BPC, ale proszę nie psuj w ten sposób innych początkujących. Każdy powinien się rozwijać w odpowiedniej kolejności a nie mieć podawane wszystkiego na starcie "na tacy" bo go stać i wyłącznie pieniądze mają determinować nasze postępowanie bo Ty tak proponujesz. W ten sposób wszystko wydaje się nic niewarte i nic nas nie zachwyca...

Początkujący miłośnik astronomii jak piszą wszystkie autorytety - znakomici astronomowie, łowcy komet etc. w klasycznych książkach (mam nadzieję że nawet nie muszę przytaczać tytułów np. Niebo przez Lornetkę, Niebo - poradnik etc. etc.) powienni zacząć od lornetki np. poręcznej 10x50 lub 12x60 etc. do przeglądu i nauki nieba, potem poprzez statywową dużą np. BPC 26x70 czy nawet 22-25x100, a dopiero potem kupić teleskop najlepiej Dobson aby samemu "ręcznie" poznać niebo. I dopiero potem jak już wszystko umie i samemu poznał ewentualnie zainwestować więcej w coś dużego, inaczej jest to antydydaktyczne i wręcz niemoralne. "Zadaniem młodzieży jest aby się uczyć" - wiesz skąd ten cytat?

Co racja to racja, początkujący powinien zacząć od lornetki teatralnej, ale Olla może być wieloletnim amatorem a dopiero teraz chce się szarpnąć na markowy sprzęt, ja pierwsze zdjęcia robiłem w 1974 roku, teraz jestem za leniwy i za stary aby ręcznie szukać czegokolwiek na niebie, zdecydowanie wolę sidzieć w domku i sterować wszystkim przez komputer :)

wywołałem burzę choć nie miałem takiego zamiaru,rzeczywiście jestem wieloletnim amatorem i pracowałem na różnych konstrukcjach włącznie z własnoręcznie wykonanymi teleskopami.teraz powróciłem do swojej pasji/jedej z wielu/ i chciałbym korzystać w miarę swoich możliwości finansowych z najlepszego sprzętu.dojrzewałem do tego momentu długo i długo chcę się z tego cieszyć.dlatego zdecydowałem się wydać niemałą kasę.jeszcze raz dzięki za pomoc myślę że jednak meade lx 200 10"gps

zaspokoi moje wymagania

pozdrawiam wszystkich Darek

wywołałem burzę choć nie miałem takiego zamiaru,rzeczywiście jestem wieloletnim amatorem i pracowałem na różnych konstrukcjach włącznie z własnoręcznie wykonanymi teleskopami.teraz powróciłem do swojej pasji/jedej  z wielu/ i chciałbym korzystać w miarę swoich możliwości finansowych z najlepszego sprzętu.dojrzewałem do tego momentu długo i długo chcę się z tego cieszyć.dlatego zdecydowałem się wydać niemałą kasę.jeszcze raz dzięki za pomoc myślę że jednak meade lx 200 10"gps

zaspokoi moje wymagania

pozdrawiam wszystkich Darek

Trzeba było od razu to wyjaśnić, uniknęlibyśmy niepotrzebnego "gdybania" i zastanawiania się nad sprzętem dla początkującego. Jak wszystko już umiesz i widziałeś to oczywiście teraz słuszna pora na mam nadzieję w pełni przemyślany zakup drogiego ale z ogromnymi możliwościami naukowymi i obserwacyjnymi Meade LX 200 10" nawet z GPS.

Ale w/w ogólne uwagi co do stopniowego rozwoju oczywiście utrzymane w mocy - Zayzik mam nadzieję jak zwykle all OK i nadal rozumiesz to stanowisko.