Skocz do zawartości

Tranzyty ISS – co robię źle? Studium przypadku


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Opowiem Wam moją historię :)

 

Jakiś czas temu postanowiłem wziąć się za tranzyty ISS na tle tarczy Słońca i Księżyca. Pierwsze podejście do tranzytu słonecznego nie wypaliło ze względu na pogodę. Następna okazja nadarzyła się w tym tygodniu – tym razem miało być to przejście ISS na tle tarczy Księżyca. Pierwszy tranzyt miał być w środę 3 czerwca około 4:07 rano w mojej miejscowości Budy Dłutowskie a drugi w piątek 5 czerwca o 2:23 w Gliczarowie Górnym koło Zakopanego gdzie obecnie relaksuję się podczas wydłużonego weekendu :)

 

Oba tranzyty sprawdziłem dokładnie za pomącą CalSky oraz wyznaczyłem ich dokładne trasy przelotu w SkySafari oraz w StarryNight – oprócz godziny ważne jest abyśmy wiedzieli w którym dokładnie miejscu tarczy będzie przemieszczała się stacja zwłaszcza jeżeli będziemy używać dużych ogniskowych i dużej skali obrazu.

W pierwszym przypadku (3 czerwca) czas tranzytu podany przez CalSky i jego przebieg wyznaczony w StarryNight idealnie się sprawdził.

W drugim przypadku (5 czerwca) jakieś 5 godzin przed tranzytem CalSky zmienił prognozę i podawał, że tranzyt nie będzie widoczny w Gliczarowie Górnym :( Jednak ponieważ przygotowywałem się już na jego rejestrację postanowiłem spróbować. Pomyślałem, że skoro prognoza jest niestała to jest szansa, że tranzyt jednak będzie widoczny.

 

Nie pomyliłem się. 5 czerwca również udało mi się zarejestrować tranzyt stacji na tle tarczy Księżyca.

Poniżej dwa gify prezentujące wspomniane tranzyty:

 

- tranzyt z 3 czerwca – jasność ISS około -1mag. Teleskop TS 102/1100 (refraktor) + DMK 618AU + CG5 + filtr pomarańczowy

 

da6b98e7-1613-4030-8d96-2b5293c45c66.gif

 

- tranzyt z 5 czerwca – ISS w cieniu Ziemi. Teleskop Mak-Cas 90/500 + DMK 618AU na statywie foto + filtr pomarańczowy

 

689780de-c580-4325-a099-efd4830a763a.gif

 

I teraz opis problemu.

Większość z was po obejrzeniu gifów zauważy pewnie, że obraz stacji jest nieostry, rozmyty. W obu przypadkach na wyostrzonym obrazie stacja powinna być doskonale widoczna, zwłaszcza w przypadku stacji „niepodświetlonej” jej ciemny kontur powinien zwierać sporo szczegółów. Na moich gifach tak nie jest. Dodatkowo „cień” stacji jest taki blado szary, przeźroczysty a nie czarny i jednorodny…

 

W przypadku drugiego tranzytu parametry nagrywania były następujące:

- ekspozycja – 1,3ms

- gain – 260 (na mimimum)

- gamma – 57

 

Nie wiem co może być przyczyną nieostrego i generalnie kiepskiego obrazu stacji pomimo, że obraz powierzchni Księżyca jest w miarę ostry. Widzę kilka możliwych przyczyn:

- słaby seeing, ale wtedy obraz Księżyca też powinien być słaby

- zbyt długi czas ekspozycji – może 1,3ms to za dużo i dlatego stacja jest rozmyta

- użycie filtra pomarańczowego, może nie wolno go używać do kręcenia stacji

- nieprawidłowe nastawy ekspozycji (gamma, gain, exp)

 

Może macie jakieś pomysły czy sugestie. Co następnym razem zrobić, poprawić żeby efekt był lepszy?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na sobie na tranzyt, który filmowałem w marcu (FL 500 mm). Szału nie ma - seeing kiepski.

2015-03-09-1049.1-ISScr.gif

Z tego co widzę to chyba problem z czasem - ja kręciłem z czasem 0,3 ms. Z tego co pamiętam to udawało mi się zejść poniżej 1 ms, ale wtedy kiedy fotografowałem śledząc.

 

PS: Znalazłem jeszcze moje stare zdjęcie (2008) i widzę, że czas nie jest problemem.

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=1029

Edytowane przez warpal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za długi czas naświetlania klatek, ISS poprostu się rozmyła.

 

coś mi się jedna wydaje, że to nie czas. Warpal zarejestrował przelot z czasem 0,0025s a u mnie było 0,0013s czyli nagrywałem dwa razy szybciej.

 

http://astroexpo.pl/uploads/photo/full_1029.jpg

 

Chyba, że u mnie przelot był szybszy i przez to czas 1,3ms był i tak za długi. To chyba jedyne sensowne wyjaśnienie :uhm:

 

Wniosek - następnym razem spróbuję zejść z prędkością poniżej 0,5m, zrezygnuję z filtra pomarańczowego i zmniejszę gammę dla zwiększenia kontrastu ( i rozpiętości histogramu)

 

dziękuję wszsytkim za uwagi!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

coś mi się jedna wydaje, że to nie czas. Warpal zarejestrował przelot z czasem 0,0025s a u mnie było 0,0013s czyli nagrywałem dwa razy szybciej.

 

http://astroexpo.pl/uploads/photo/full_1029.jpg

 

Chyba, że u mnie przelot był szybszy i przez to czas 1,3ms był i tak za długi. To chyba jedyne sensowne wyjaśnienie :uhm:

 

Wniosek - następnym razem spróbuję zejść z prędkością poniżej 0,5m, zrezygnuję z filtra pomarańczowego i zmniejszę gammę dla zwiększenia kontrastu ( i rozpiętości histogramu)

 

dziękuję wszsytkim za uwagi!!

 

A czy Wasze filmiki nagrane są z przelotem czy bez ? Może tu leży problem.

Mogę prosić o kawałek surowego filmiku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy Wasze filmiki nagrane są z przelotem czy bez ? Może tu leży problem.

Mogę prosić o kawałek surowego filmiku ?

nie za bardzo rozumiem, chyba miałeś na myśli "przeplot" a nie przelot :) prawda?

filmik później wrzucę bo waży ponad 1GB więc trzeba go jakoś skompresować - spróbuję później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.