Skocz do zawartości

Problem NEQ6 - kondesator?


DominikRD

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co się stało ale jest problem. Podłączyłem montaż pod zasilacz. Jak zawsze pod ten sam. Tylko tym razem sprawdzałem inny kabel (dłuższy) Kabel był czarny/bało-czarny. Biało-czarny poszedł na +. Włączam i nic się nie dzieje. Stwierdziłem, że wewnętrzny otwór musi być za duży w wtyczce i nie styk się z bolcem. Poruszałem nią i w tym momencie usłyszałem delikatny "wystrzał". Odkręcam panel a tam mała odrobina elektrolitu. No to oglądam kondensatory. Jeden wydaje się być lekko spuchnięty na górnej części obudowy i na nim znalazłem znikomą ilość elektrolitu. Co się mogło stać? Miał ktoś coś podobnego? Nie podłączam nic ponownie ponieważ nie chcę jeszcze większego bigosu narobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wziąłem nowy, dłuższy kabel od innego zasilacza. Wiem, moja głupota, że nie sprawdziłem tego ale przyznam, że nie miałem nic w domu aby to zrobić. Generalnie montaż kupiłem w ubiegłym roku i z tego co mi wiadomo jestem drugim właścicielem i ma około 4-5 lat? Miałem kiedyś przygodę z puchnącymi kondensatorami na płycie głównej komputera. Nie wiem czy dobrze rozumuję ale tutaj też takie rzeczy mogą się dziać?

Nie dawało mi to spokoju i zaryzykowałem i podłączyłem starym kablem, włączam power i montaż żyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie rozumiem, co to za kabel :) Bo zasilacz ma swój, krótki kabel zakończony wtyczką, a do zasilacza jest przylutowany? Ty go wymieniłeś (czyli przylutowałeś do zasilacza nowy kabel)?

 

Skoro montaż żyje, to najważniejsze. Pewnie nie było problemu z polaryzacją, choć kto wie. Być może ten problem jest niezależny od kabla i to tylko zbieg okoliczności.

 

Tak, każdy kondensator może puchnąć od starości, choć myślę, że po 4-5 lat nie powinno być jeszcze problemu, tym bardziej, że to nie są wielkie kondensatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak, że mam zasilacz laboratoryjny i do niego podłączam kabel od montażu i wyciągu.

 

Koledzy po sąsiedzku potwierdzili, że zmiana polaryzacji może ten sposób potraktować kondensator.

 

No nic poszukam kogoś jutro w okolicy aby wymienił mi ten kondensator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak, że mam zasilacz laboratoryjny i do niego podłączam kabel od montażu i wyciągu.

 

Koledzy po sąsiedzku potwierdzili, że zmiana polaryzacji może ten sposób potraktować kondensator.

 

No nic poszukam kogoś jutro w okolicy aby wymienił mi ten kondensator.

 

Zawsze możesz sam, jakaś lutownica kolbowa 60w(w obi za 30 zł) z grotem stożkowym takim szpiczastym, ostrym, a sam kondensator to koszt w najdroszym sklepie 1 zł ;)

Ps, spisz Oznaczenia kondensatora!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym od razu wymienił go na większy bo podejrzewam że był na 16V i 1000-2200uF. Ja bym dał 25V żeby nie puchł i 4700-10000uF żeby pięknie wygładzał tętnienia lub pulsowanie zasilania. Oczywiście klejem na gorąco lub silikonem do płyty i grube przewody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.