Skocz do zawartości

Połączenie MPCC Mark III z Canonem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Właśnie wróciłem z nieudanej astrofotografii z użyciem korektora komy (MPCC Mark III). Potrzebuję rady w jaki sposób mogę połączyć wszystko, aby ze sobą współgrało.

 

Teoretycznie mam dwie metody:

- do redukcji 1,25" z jednej strony wsadzam korektor komy, a do drugiej lustrzankę z pierścieniem T oraz odpowiednią redukcją, żeby wsadzić do reduktora 1,25" (nie pamiętam jak to się nazywa, ale tym mogę np. wsadzić lustrzankę do Barlowa)

- do wyciągu wsadzam korektor komy, potem pierścień T i na koniec lustrzankę

 

No i fajnie, ale nie mogę do końca sobie pomóc.

Metoda 1: Jest bardzo dobrze, ale punkt ostrości leży zbyt głęboko w środku - no niby mogę podnieść lustro główne, ale nie będę próbował - do punktu ostrości jest baaaaaaardzo daleko. Dlatego metoda 2.

Metoda 2: Wszystko w porządku, jest ostrość. Ale obraz jest lekko zniekształcony. Gwiazdy robią "kreski w jedną stronę", tak jakby tworzyły literę i. Problemem jest na pewno korektor komy. To dlatego, że mogę go wkręcić do pierścienia T jedynie do 1/4, stąd musi być krzywo.

 

Chciałbym iść według metody drugiej. Czy problemem jest tutaj nieprawidłowy pierścień T (występuje wada) czy dodatek do korektora komy, pozwalający wkręcić do "czegoś" o mniejszej średnicy? Jak to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem druga opcja jest prawidłowa (im mniej złączek i redukcji tym lepiej). Prawidłowa (teoretyczna) odległość korektora od matrycy przy której najlepiej on spełnia swoją funkcję to chyba 55mm. W body aparatu odległość od bagnetu do matrycy jest 44mm. Dokładasz redukcję EOS/T2 która ma 10-11mm, czyli teoretyczna odległość jest OK. Jeśli odległość korektora nie jest prawidłowa to centrum kadru powinno być "dobre" - gwiazdy okrągłe - i im dalej od centrum coraz dłuższe "przecinki" skierowane w stronę centrum kadru. Jeśli tak jest to trzeba popróbować większe odległości korektor-matryca i sprawdzić kiedy jest najlepiej. Najlepiej pokaż zdjęcie to zobaczymy co tam widać.

 

Edit:

Nie doczytałem o tym "krzywo"...tu musi być wszystko prosto.

Czy masz redukcję EOS- T2 czy EOS-M42???

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecinki tworzą się w całym kadrze, nawet na środku. Niezależnie od położenia względem kadru. To mniej więcej jest podobny efekt, kiedy mamy do czynienia ze krzywym wyciągiem (złączek itd. jest tak dużo, że wygina się w dół). Zdaje mi się, że ten korektor jest właśnie krzywo przez to, że mogłem tylko trochę wkręcić (1/4).

 

Jutro postaram się wgrać zdjęcie.

 

EDIT: Wybacz, spojrzałem w google i jest to EOS M42. Była kupiona (i to nie przeze mnie) wiele lat temu, nawet dobrej nazwy nie znałem :g:

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.