Skocz do zawartości

Jak powiedzieć, że obiekt znajduje się np. w prawo od [...]?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym napisać artykuł, który stanowiłby poradnik jak dotrzeć do konkretnych obiektów na niebie. Mam jednak pytania:

- Jak powiedzieć poprawnie, że dany obiekt znajduje się po lewej stronie od danej gwiazdy względem horyzontu? Spotkałem się z określeniem: na wschód/na zachód, ale nie wiem które jest prawidłowe.

- Jak powiedzieć poprawnie, że dany obiekt znajduje się po lewej stronie od danej konstelacji względem równika niebieskiego? Załóżmy, że mamy konstelację Oriona - praktycznie zawsze po lewej stronie jest gwiazdozbiór Jednorożca. Ale co jeśli weźmiemy pod uwagę Andromedę i Perseusza? Są momenty, kiedy Andromeda jest powyżej Perseusza, ale i też na prawo i poniżej od niego. I to się zmienia dla różnych chwil. Jak uniknąć ten konflikt? Jedyne co przychodzi mi do głowy to "o 1h rektascensji więcej", ale z pewnością są lepsze wyrażenia. Jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze do kogo ma być kierowany ten artykuł poradnik :)

Ja jestem bardzo początkujący ale co nieco potrafię znaleźć. Jeśli przeczytałbym 'na lewo od' czy 'na wschód od', nie miałbym problemu z określeniem co i jak. Ale już jak bym przeczytał, 'o 1h rektascensji więcej' i to jeszcze 'względem równika niebieskiego', zastanawiałbym się czy mam patrzeć w górę czy może na ziemię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Paether :) Ja to robię tak jak na załączonym obrazku. Jeśli opisuję słownie to podaję godzinę, ile stopni nad horyzontem zaczęło się zjawisko i z jakiego kierunku i w jakim kierunku np. z południowego zachodu na zachód i każdy może sobie odtworzyć sytuację na mapce i ustalić dokładnie lub zgrubsza.

Pozdro :)

 

przyklad01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o horyzont dla danej godziny, to raczej nie ma problemu. W innej godzinie gwiazdozbiór może być już obrócony (np. Mała Niedźwiedzica) ;)

 

Zastanawiam się w jakim przypadku używa się "na wschód od" i "na zachód od"? Rozumiem, że to są kierunki na lewo i prawo. Weźmy dla przykładu Łabędzia. Po prawej stronie ma być Lutnia. I przychodzi mi do głowy Ziemia widoczna z daleka. Po prawej stronie od Polski mamy Białoruś i Ukrainę, które są na wschodzie. A więc po prawej miałby być kierunek wschodni. Stąd powiem, że Lutnia jest na wschód od Łabędzia. Ale odpowiedzią jest niestety zachód. Dlaczego? Bo patrzymy na niebo "w środku otaczającej nas sfery"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to napisać? Jak dla mnie to (odnośnie obrazka niżej) podążając na zachód o Westy zobaczymy jaśniejącego Arktura, albo na zachód od Saturna ujrzymy Arktura, albo podążając na zachód od Kapelli dotrzemy do Arktura. Jeśli tworzy się jakiś poradnik to najlepiej na początku trzeba zamieścić informację, co będzie punktem odniesienia - czy NCP, czy Zenit. Laik, który nie posiada mapy mentalnej czyli słabo orientuje się w kierunkach ziemskich a nie mówiąc o tym, że nie wie gdzie jest Gwiazda Polarna, nie zajarzy. Tak jak Amerykanie posługują się świetnie "zegarkiem" - czyli coś jest na godzinie siódmej to znaczy jest w lewym dolnym rogu i tu punktem odniesienia jest tarcza zegara 12h. Jeśli chcesz opisywać niebo to tylko konkretny wycinek i podając np. porę roku albo kwartał, miesiąc...

 

 

przyklad2.jpg

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.