Skocz do zawartości

dwa teleskopy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Juz za pare dni zamowie montaz az eq6. Chcialbym sie dopytac kolegow czy ma sens posiadanire dwoch tub optycznych o podobnej srednicy ale innych swiatlosilach do roznych zastosowan. Myslalem o maku sky watchera 180/2700 do planet i reszty US oraz jakiegos newtona w okolicach 200mm i tu moimi typami sa wg mnie

Orion optics CT8 f/5.3 newton

Sky watcher mak-newton 190/5.3

Orion optics VX8 f/5.3

Orion optics VX10 f/4.8/moze byc za ciezki?/

 

Prosze o jakies sugestie. Myslalem tez o jednym sprzecie czyli np 10" SCT ale wtedy trace pole widzenia z racji dlugiej ogniskowej. Sam nie wiem. Bede bardzo wdzieczny za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie wiem czy jest sens do wizuala, a szczególnie do małych i średnich powerów brać takie wypasione newtony. Czym one są lepsze od zwyklego SW DualSpeed? Jasne, że w astrofoto są lepsze, ale czy na DSach da coś te lambda/10 czy ile tam jest? Mi w netwonie 8" SW niczego nie brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Newtona Orion VX10 w tubie z metalu i z najlepszą dokładnością zwierciadeł. Mikro ugięcia pojawiają się w tubusie z alu, więc tylko w Carbonie. Miałem sporo problemów z kolimacją tego Newtona. Ostatecznie go sprzedałem i kupiłem SCt 9.25 i jestem w 100% zadowolony. Ale mnie interesują tylko Planety. Ja osobiście nie pchałbym się w dwie tuby. Warto się zastanowić w jakim kierunku iść i jak czyste jest Niebo. Rozumiem, że będziesz robić foto, tak? To trzeba brać jeszcze pod uwagę odpowiednie kamery do DS i US są inne.

A jeżeli tylko wizual to kupić jak największego Newtona na Dobsonie i parkę okularów i tyle. Jak planujesz takie zakupy to spokojnie kupisz za to SW 12" a może i większego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno przerabiałem podobny temat. Chciałem mieć dwa teleskopy. Jeden tylko do astrofoto a drugi do wizuala.

Do astrofoto mam zmodyfikowanego Newtona 150/750.

Natomiast do wizuala kupiłem MAK'a 180. Przerobiłem już Dobson'a 10" ale uznałem, że ten tym montażu nie jest dla mnie (pomimo iż w mniejszej cenie kupisz większe lustro).

 

Moim zdaniem sens posiadania dwóch teleskopów to tylko w przypadku jeśli właśnie chcesz obserwować i robić zdjęcia. Wyjątkiem może być, że do obserwacji stacjonarnie masz duże lustro i potrzebujesz na wyjazdy coś mobilnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak byście widzieli coś takiego jeśli chodzi o uniwersalność? I do planet i do DS i do wizuala, i do astrofoto, i mobilność, i bezobsługowość, i trwałość...

Triplet APO F7,5 127/952 lub nieco mniejszy znany SW 120/900 ED?

Ciekaw jestem opinii...

 

Triplety

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-explore-scientific-127ed-apo-z-mikrofokuserem/953/ lub http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apochromatyczny-triplet-apo-127-952-mm-ota.html lub http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/refraktor-apochromatyczny-ts-triplet-apo-130-780-ota.html lub http://www.meade.com/products/telescopes/lx850/lx850-acf-130mm-f-7-triplet-apo-refractor.html

 

Dublety

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2489_Evostar-120-ED---120-900mm-ED-APO-mit-viel-Zubehoer.html

lub nowszy

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1070_Skywatcher-Equinox-120-Pro---120-900mm-APO-Refraktor---Koffer.html

 

Refraktory o średnicy 120 - 130mm to chyba porównywalne z 6" lub 7" lustrami....

 

Czy może F7 to za dużo i musi być F5 z jakiegoś powodu?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie takie refratkorki to maleństwo do wizuala. Poniżej 8" to moim zdaniem nie ma co obserwować. Dsy będą cienkie. Masz rację, że jak chodzi o ilość światła, to refraktor odpowiada nieco większemu lustrzanemu, bo nie ma obstrukcji, ale to nie są duże różnice. Natomiast jak chodzi o rozdzielczość, to liczy się tylko faktyczna apertura i dlatego 120 mm na planety to maaało. Natomiast do astrofoto będą zapewne znakomite, nie będzie zabawy w kolimację - bezobsługowe.

Natomiast najbardziej uniwersalnym sprzętem jest... newton. Dobry do DSów z definicji, do planet również, bo duża apertura (duża zdolność rozdzielcza) i do astrofoto (dużo światła). Być może dobrym wyjściem jest Newton 10" do obserwacji i refraktor do foto? Ale oczywiście foto tylko w konfiguracji EQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jak chodzi o rozdzielczość, to liczy się tylko faktyczna apertura i dlatego 120 mm na planety to maaało.

 

Chyba trochę przsadzasz... albo masz duże wymagania ;)

Mi taki Jowisz by wystarczył, Hubble'a i tak mieć nie będę ;) (refraktor 120ED)

Nie sądzę aby 8" Newtonem było znacznie lepiej...

Ja znalazłem takie coś (Newton 8")

 

Ten drugi filmik, ktoś chyba nawet umiejętniej zestackował...

 

Co do DS to dużo zależy od ciemnego nieba, czasem chyba lepiej wyjechać gdzieś pod ciemne niebo, niż mieć w ogródku bojler. Ale nie wiem, nie znam sie, bo nie mam ani jednego ani drugiego :/ (tzn. 120 ED i dużego Newtona). Miałem przyjemność jedynie z doskoku poobserwować 8" i 10" Newtonami i powiem, ze w mieście to totalna kaszana ...

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba trochę przsadzasz... albo masz duże wymagania ;)

Mi taki Jowisz by wystarczył, Hubble'a i tak mieć nie będę ;) (refraktor 120ED)

Ooo, gdybyśmy w Polsce mieli taki seeing, to nic więcej mi do szczęścia nie było potrzebne :) Ale przy polskim seeingu taki Jowisz na surowych klatkach jest niemożliwy. Dlatego też trzeba większych apertur, bo zbierasz więcej światła i kamerce jest łatwiej. U mnie na Jowiszu jeszcze nie jest źle, ale już przy Saturnie zdecydowanie brakuje światła. Przeglądnij temat o zdjęciach Jowisza i zobacz czym ludzie focą. W US apertura jest tak samo ważna, jak przy DS.

 

Osobiście używam od 5 lat newtona 8", mam jednak często okazję obserwować przez inne sprzęty. I uważam, że do obserwacji lub foto US, to mniej niż 8" nie warto się pakować. 8" to taka uniwersalna i dobra wartość, dająca przyzwoite możliwości.

 

Oczywiście lepsze jest ciemne niebo, niż bojler w mieście, ale najlepsze jest ciemne niebo + bojler :) W każdym razie przykładowo ED80 + ciemne niebo mnie nie zachwycił.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli finanse nie stanowią przeszkody to ten sct byłby uniwersalny zarówno do planet a po zastosowaniu reduktora ogniskowej można obserwować ds-y przez niego.Inne rozwiązanie to zakup do ds-ów newtona takie minimum to 10-12 cali,cenowo wypada taniej w porównaniu do tego sct10".Oczywiście w przypadku newtona mowa o dobsonie,na eq6 takiej krowy nie zamontujesz.

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.