Skocz do zawartości

ISS na tle NGC6960


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

No to Ci zepsuł klatkę ;)

Tak sobie patrzę na zdjęcie i mam wrażenie że patrząc na prostoliniowość śladu ISS można mieć do tego zastrzeżenia. Widać że to jest minimalny wężyk. Po wątku dotyczącym ziarnistości prowadzenia montażu heq5 (problem kolegi Tayson) tak trochę zastanawiam się jak to jest z montażami takiej (dość wysokiej) klasy - sam mam ATM i wiem jakie są niedoskonałości/bariery sprzętowe - tylko dla tego poruszam temat. Szacuję że na zdjęciu ślad ma około stopnia długości. Przy prędkości ISS na niebie w okolicy zenitu na poziomie 1 stopień na sekundę zarejestrowało się około sekundy przelotu - czyli napęd Ra wykonał w tym czasie kilkanaście (kilkadziesiąt) kroków. Czy to od tego, czy może seeing? A może jeszcze coś innego?

 

Edit:

Patrząc na trasę przelotu to na zdjęciu jego kierunek był zbliżony do kierunku Ra - tak że to chyba nie prowadzenie osi Ra. Obstawiam seeing bo wczoraj nie powalał.

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to samolot - potrójny ślad.

 

W tej skali samolot zajmowałby pewnie ćwierć kadru, a może i więcej :) Poza tym samolot na takich klatkach wygląda zupełnie inaczej.

A tu nam się wszystko zgadza- zewnętrzne ślady to panele słoneczne, część środkowa, jasna, to moduły "mieszkalne". No i zgadza się godzina i miejsce przelotu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W tej skali samolot zajmowałby pewnie ćwierć kadru, a może i więcej :) Poza tym samolot na takich klatkach wygląda zupełnie inaczej.

A tu nam się wszystko zgadza- zewnętrzne ślady to panele słoneczne, część środkowa, jasna, to moduły "mieszkalne". No i zgadza się godzina i miejsce przelotu :)

 

Nie upieram się. Bardzo możliwe, że nie mam racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym pisałem, że warto badać sobie takie przeloty, a najcenniejsze są te prostopadłe do osi Ra na dużej skali. Ten jest praktycznie równoległy do Ra a i tak pulsował, pewnie od drgań napędu. Czy kiedy pracuje montaż a ty zewnętrzną częścią paznokci palców dotkniesz leciutko obudowy kamerki to czujesz drgania? Czy kiedy obejmiesz mocno ręką głowicę montażu to włączając i wyłączając napęd wyczuwasz różnicę?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.