Skocz do zawartości

Jak poprawnie używać teleskopu?


osasowsky

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. postanowiłem się Was zapytać. Wiem, że może to dla Was głupie pytanie ale niewiem jak obsługiwac teleskop. Dostałem Taki używany teleskop z chin xD Wiem, że jest kiepskiej jakości. Mimo wszystko chciał bym używać i wycisnąć zniego co się da. Chodzi o te długie "soczewki" ? Niewiem jak je podłączyć do teleskopu. Gdy podłącze jak tak jak na zdjęciu to kompletnie nic przeznie nie widać. Dodaje zdjęcia i prosze o pomoc :)

post-29456-0-82248500-1439487255_thumb.jpg

post-29456-0-66963200-1439487260_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne cudo i ono prawie zabiło we mnie pasję astronomiczną.

Ale do rzeczy. To długie z napisem x3, to soczewka barlowa, zwiększająca ogniskową teleskopu trzykrotnie. Przez co uzyskujemy trzykrotnie większe powiększenie, ale i o wiele ciemniejszy obraz. Ta druga to soczewka odwracająca, dająca obraz nie odwrócony tzw. ziemski. Radzę ich nie używać bo niczego dobrego nie wnoszą. Maksymalne użyteczne powiększenie jakie stosuje się w refraktorach to dwu krotność średnicy obiektywu wyrażonej w milimetrach. Powiększenie policzysz dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa, ale najlepiej w ogóle tych dużych soczewek nie używaj. Sprzęt, delikatnie mówiąc, nie jest z najwyższej półki, nie jest nawet ze średniej. Im mniej dodatkowej optyki zastosujesz tym obraz będzie mniej zdegradowany. Ogranicz się do okularów które masz w zestawie. Możesz tym teleskopem oglądać Księżyc i planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem bo jednak czytałem trochę forum. Ale wolałem się upewnić czy czegoś nierobie źle :) Wczoraj widziałem saturna i było coś tam widać pierścień. Księżyca jak narazie na niebie brak więc niewiem jak widać. Powiedzcie mi czy czymś takim mogę zobaczyć jeszcze coś ciekawego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Mogę polecic stronke internetową:

http://astronoce.pl/artykuly.php?id=102

 

A także praktykę chociażby sprzed kilku dni na pobycie nad jeziorkiem w Borach Tucholskich z teleskopikiem 70/900 - ładne rozdzielenie epsilonów w Lutni przy 180 razach przez wszystkie dni obserwacji! Źrenica 0,38mm... W mniejszych powiększaniach było znacznie trudniej...

 

Konkretnie Bresser Lyra 70/900, okular BGO 5mm, atmosfera niby spokojna, ale z wiszącą mgiełką w powietrzu, obserwacje mniej więcej w czasie górowania.

 

To może teraz kolega się zrewanżuje i odpowie na pytanie - które epsilony w Lutni wydają mu sie bardziej od siebie oddalone?

AB czy moze CD? Przy jakim powiększeniu najlepiej je rozdzielić Syntą 10"?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podalem zwyczajowy wzór na powiększenie bez uwzględnia okularów itp tylko dla średnicy obiektywu.

 

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi e tym momencie ze zrenica....?!?!?

 

Maksymalne powiększenie liczymy dla źrenicy 0.8 a nie 0.5mm,poniżej 0.8mm raczej nie powinno się schodzić.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie - duzo to nie daje ta naklejka :)

Wyglada na to, ze to 60/700? Mierzyłes średnicę tuby?

 

Kratery i góry na Księżycu na pewno sa w zasiegu - (tylko nie podczas pełni) ;)

Jak będzie Jowisz to jego księzyce bedą na pewno widoczne. Mozliwe ze i pasy, ale musiałbyś miec okular gdzieś tak 9 lub 10mm moze 8mm (jak ktos mieł taki teleskop i go uzywał to pewnie doradzi bardziej konkretnie). Ten 4mm będzie dawał na pewno zbyt duże powiekszenie.

Na dzień dzisiejszy spróbuj zobaczyc gwiazdę podwójną Albireo - piekna dwukolorowa!

220px-AlbireoHunterWilson1.jpg

Gwiazdozbiór Łabędzia. Znajdziesz po tzw. Trójkacie Letnim stworzonym z trzech jasnych gwiazd Deneba, Altaira, Wegi. Zresztą zobacz sobie np. w Stellarium albo Cartes du Ciel gdzie to jest. Moze mieć bledsze kolory - szczególnie ta pomarańczowa - duzo zależy od seeingu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na okulary się nic nie poradzi, bo są w standardzie 0.965". A tylko Huygensy i SRy są w takiej średnicy.

 

Tak jak pisałem, możesz próbować z planetami/Księżycem. Spróbuj dzisiaj zobaczyć pierścienie Saturna, powinno się udać. Albireo to też dobry cel, co zaproponował kolega wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Wczoraj wymienilem to gowienko na cos lepszego. Celestron powerseeker 80. Kupno tego wynioslo mnie 120 zl niestety jest tylko jeden okular 20 mm. Jednak i juz z tym widac roznice i jesli o zoom chodzi to jest tak samo jak na tamtym z 12 mm z tym ze obraz jest o wiele lepszy, jasniejszy.:) mozecie napisac czy dokupienie do niego okularu 6 mm to dobry pomysl? Niewiem czy jest sens kupowac 4mm a taki dawali od nowosci. Jestem szczesliwy bo za noeduze pieniadze bede mogl robic zdjecia z lustrzanka ale to wprzyszlosci bo jak narazie kasy troche brak na przejsciowki do canona. Natomiast co do gwiazd albireo... wiem ze to w labedziu jest ale nic niemoglem znalezc w tym miejscu.. utrudnialo mi to ze byl praktycznie nad glowa , golym okiem niewidoczne. Mieszkam w centrum miasta. Moze innym razem

Edytowane przez osasowsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie już powolutku odpuszczam obserwacje balkonowe, tym bardziej, ze mam kiepski widok. Wolę podjechać gdzieś w ciemniejsze miejsce lub nawet na jakiś placyk, aby można było obserwować dookoła... Jak masz widok na całe niebo to łatwiej sie orientować co i gdzie. Spraw sobie dobrą dużą (im wieksza tym lepsza) obrotową mapkę nieba - znacznie ułatwi odszukiwanie.

 

Co do teleskopu - to może nie rewelacyjny, ale dobry instrument. Tym możesz juz sporo zdziałać :) Jaki masz montaż? AZ czy EQ?

 

Co do okularów to dość indywidualna sprawa. Możesz kupić 6mm, ale trzeba też mieć jeszcze np. 12,5mm i 9mm, Zależy od obiektu i seeingu a nawet położenia na niebie.

 

Jak chcesz poznac mozliwosci tego teleskopu to sprawdź epsilony w Lutni z tym 6mm. Ja musiałem kilka dni temu dać 5mm aby je ładnie rozdzielić, ale w deczko mniejszym teleskopie 70/900.

6mm na pewno przyda sie na Księżyc i moze Jowisza. Na Saturna może byc już trochę zbyt duże powiększenie.

Przeanalizuj ten artykuł http://astronoce.pl/artykuly.php?id=102

 

Epsilony wygladaja tak:

elyrae_wide.jpg

 

Przy słabym sprzęcie lub seeingu nie bedziesz widzaił tych parek, bo beda sie zlewac w jeden punkt. Tzn. nie będzisz widział czterech punktów jak na załączonym obrazku, a tylko dwa. 80 milimetrami powinieneś je na spokojnie rozdzielic.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To są podziałki współrzędnych: rektascencji i deklinacji. Mogą służyć do zgrubnego określenia współrzędnych na niebie, ale raczej nikt z nich w ten sposób nie korzysta.

W otworze powinna być lunetka biegunowa. Jeśli sprzęt jest do wizuala to nie jest ona konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.