Skocz do zawartości

Jaki lantan?


Kimo

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym do Synty 200/1200 dokupić okular lantanowy zastanawiam się tylko nad jego ogniskową ze względu na to że obserwacje jednak będe głównie wykonywał w mieście. :( Napewno ktoś używa bądź używał go w takich warunkach i ma jakieś doświadczenie. Gdybym mieszkał na wsi to bym się nie zastanawiał... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie pond 200x może Cię rozczarować w polskich warunkach pogodowych. Okular 5,2mm będzie się nadał wyłącznie do planet. Lantan ściemnia obraz

 

Oskarze, błagam proszę sam nie ściemniaj :shock: to czy kolega użyje Lantana, Plossla czy Ortoscopa nie ma znaczenie na ściemnienie obrazu, bądź łaskaw wreszcie zrozumieć że jasność obserwowanego w okularze obrazu spada z kwadratem przyrostu powiększenia i jest to prosta zależność geometryczna na którą typ okularu ma zupełnie marginalne znaczenie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie pow. rzędu 400x jest możliwe przy b.dobrym seeingu. I sam najchętniej bym takiego używał... :) Niestety w mieście jest to bardzo mało prawdopodobne :( Nie wiem skąd obserwujesz ale tylko pogratulować takich warunków obserwacyjnych. Ja niestety planuje obserwować głównie z miasta - co prawda nie z centrum ale zawsze... I dlatego zastanawiam się nad wyborem ogniskowej... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecane w literaturze tematu kryterium rozmiaru źrenicy wyjściowej 0,8 do 0,7mm do telepa 200mm daje powery z przedziału 250 do 286x i takie też bym zalecał do wartościowych obserwacji planetarnych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac warunki moga sie roznic nawet na 2 sasiednich balkonach ;) Ja tez mialem kiedys tak u siebie, ze z miejskiego balkonu na 300 mialem stabilny ostry obraz, potem jechalem na wies i w polu nie moglem nawet 200x wyciagnac. Ten sam dzien, roznica 30 km. I badz tu czlowieku madrym ;). Jakies kominy stabilnej atmosfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prawie zawsze obserwuje "z terenu", gdzie teoretycznie seeing jest lepszy niz w miescie, i mimo to uwazam, ze 300x dla 20cm lustra to absolutny max, a jak sie zastosuje 250x to zobaczy sie praktycznie to samo, a obraz bedzie jasniejszy i bardziej kontrastowy. Kiedys kupilem do planet okular, ktory dawal pow. 345x i przyznam, ze wolalem juz patrzec przy 145x. Obraz zbyt ciemny, zadna przyjemnosc.

 

Powiekszenia nawet ponad 400x moga byc przydatne przy rozdzielaniu ciasnych ukladow podwojnych, ale tu mozna spokojnie zastosowac okular planetarny z barlowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojego doświadczenia Oskar ma racje. Porównywalismy kiedyś z Piotrem rożne okulary o tych samych ogniskowych w tym samym teleskopie i lantany sa po prostu "ciemne"

 

pozdr

DaVe

 

Ja robiłem podobne porównania z okularami tej samej ogniskowej i obrazy też znacznie się różniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na którą typ okularu ma zupełnie marginalne znaczenie

 

To ma wpływ czy nie ma wpływu?

Naprawdę ilość szkła nie wpływa na obraz? Jakoś nie chce mi się wierzyć :shock:

 

Różnice jasności obrazu w okularze np 4 czy 6 soczewkowym przy współczesnych prawie doskonałych warstwach MC i białym szkle wyrażają się w pojedyńczych procentach i nie są do wychwycenia gołym okiem bez fotometru dlatego piszę że ma ma to marginalne znaczenie :salu:

 

Kiedyś jak nie było warstw MC czy w ogóle warstw to problem był bardzo poważny i straty np w 6 soczewkowych obiektywach bez warstw były na poziomie 50 % ale to już odległa historia optyki :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaVe, Oskar, jeśli testowaliście z Piotrkiem to na pewno i Naglery :D Jak wypadły w porównaniu z lantanami :?: Nagler 17/2" to 7 soczewek - 14 powierzchni, Nagler 31/2" to 6 soczewek - 12 powierzchni. Do 17-tki Naglera przy obserwacjach planet dokładam Powermate x 4 - to kolejne 4 soczewki (280X). Ściemnienie owszem jest, ale związane z zastosowanym powiększeniem, a nie rodzajem okularu. Przy zmianie na Plossla nie widziałem różnicy w jasności, a jedynie w polu i kontraście do brzegu. Czy Naglery też "ściemniały" :wink: Fajny temat do porównań na Jodłów :pijemy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.