Skocz do zawartości

IC 1396 trąba słonia


Maetrik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zdjęcie robione 11 sierpnia. Urlop na mazurach, piękne ciemne niebo ale masakryczne upały okazały się sporym wyzwaniem dla canona - rozgrzany do ok 30st miał ciężkie życie ;)

Obiekt okazał się dużo trudniejszy niż myślałem - zarówno przy rejestrowaniu materiału jak i późniejszej obróbce, która wyjątkowo ciężko mi szła tym razem.

 

IC 1396 - trąba słonia

ok 3,5h - klatki 360s

Canon 40D mod, ED80 na HEQ5 / guidowane sw80/400 +qhy5

Przedstawiam 2 wersje, nie mogę się zdecydować, w jednej starałem się by gwiazdki były ładne, w drugiej zaś postawiłem na wodór - chyba troszkę kosztem gwiazd.

IC 1396 TRĄBA SŁONIA JPG_2.jpg

1 słoń.jpg

Wszelkie uwagi mile widziane :)

Pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się odrobinę mniejszy obrazek, po powyżej 2200 pikseli forum samo kompresuje. W pierwszym masz dużo lepszą kolorystykę, ale w obu gwiazdki masz zmasakrowane, wygląda to na zbyt silne zmniejszanie. Ewentualnie kompresja forumowa zrobiła kaszanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości zdjęcia, to raczej nie ma sensu wrzucać niczego dłuższego, niż 1900 pikseli, bo chyba mało kto ma monitor ponad Full HD.

A co do zdjęć, to chyba nie trafiłeś trochę z ostrością lub dużo za mocno zmniejszałeś gwiazdki/odszumiałeś. Właśnie teraz zamiast nich masz jakąś taką kaszę, która przypomina szum. Może trochę pomogłaby dekonwolucja, ewentualnie delikatne, selektywne wyostrzenie tylko gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składane jak zawsze w dss, ostrość ustawiona na masce więc tu nie szukałbym przyczyny, może faktycznie ciut się wilgoć wdarła, końcowe klatki jak przejrzałem materiał ciut mniej detalu pokazuja nie wiem czy może faktycznie ciut się zaszroniło lub / i księżyc powoli wschodził, ładna ciepła noc nie zakładałem opaski - może trzeba było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na pojedynczych klatkach też masz takie kaszkowate gwiazdki ? Bo ja identyczny efekt kiedyś uzyskiwałem po stackowaniu bez darków jak w dss zaznaczyłem w 'Stacking parameters' w zakładce 'Cosmetic' programowe usuwanie hot i cold pixeli. Sprawdź czy nie zestackowałeś z taką opcją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej pobawiłem się od nowa według Waszych zaleceń i wydaje mi się, że jest sporo lepiej. A ja głupi cały czas stackowałem z włączonymi opcjami poprawiania hotów i cold pixeli ;)

Dzięki!

i efekt poniżej, dużo więcej chyba się nie wyciśnie z tego bo już na granicy szumu balansuje, taki materiał i takie warunki, przynajmniej czegoś się nauczyłem :)

IC 1396 na nowo_2.JPG

 

Pozdrawiam

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.